X
Yay Burcunda Yeniay ve Merkür Retrosu

13 Aralık saat 2:32’de 20⁰ Yay Burcunda Yeniay Fazı gerçekleşiyor. Yeniay yeni tohumlar demek. Yay Burcundaki Yeniay ise, bize keşfetmeyi, araştırmayı, macerayı, hoşgörüyü ve ön yargısız olmayı hatırlatıyor. Hepimizin farklı farklı inançlar ve tercihler içinde olabileceğimizi fark edip, büyük resmi görme konusunda zorlanmayabiliriz. Aynı zamanda farklı deneyimlere açık olacağımız için, risk alma konusunda tereddütsüz davranabiliriz. Koşullara uyum sağlayarak, her zaman olduğundan daha esnek davranmamız gerekebilir.

Yeniay’ın hemen ardından aynı gün saat 10:09’da Merkür 8⁰ Oğlak Burcunda ters hareketine başlıyor. Gezegen geri hareketinde olduğu dönemlerde enerjisi iyice içselleşir. Oğlak Merkür fikirlerimiz ve projelerimizle ilgili gerçekçi olmamıza yardımcı olurken, hayallerin yerini somut gerçeklerin alacağı bir dönemdeyiz.

Yeniay yenilik, başlangıç ve hareketi desteklerken aynı zamanda Merkür’ün içsel sürecine başlıyor olması bir biriyle farklı iki dinamik gibi görünebilir. Dolayısıyla, eğer bu dönemde dış dünyanın koşuşturmasına aynı hızda devam edersek bazı engeller ya da gecikmelerle karşılaşabilirler. Merkür’ün ters hareketinde olacağı dönem boyunca geçmişte çözemediğimiz ya da gizli kalmış konular açığa çıkabilir. Yeni yıla girerken yeni fikirler üzerinde biraz daha düşünebilir, gelecek için adım atmadan önce geçmişten gelen konuları kendi içimizde çözmek isteyebiliriz. Bu süreç, tüm yılın muhakemesini yapmak ve yeni yıl öncesi yeni kararlarımızı içselleştirmek için güzel bir fırsat olacaktır. Bu dönemde kendi içimizdeki yapıları sorgulayabilir, sistemin işe yaratan ve yaramayan konularını etraflıca düşünebiliriz.

Yay Burcu Yeniay’ının birçok gezegenle etkileşimi var. Öncelikle Yeniay’ın Yay Burcundaki Mars ile birleşimi girişim, cesaret, keşif ve maceracı bir etki yaratıyor. Dolayısıyla hevesli ve bardağın dolu tarafına odaklı bir bakış açısı içinde olacağız.

Diğer taraftan Boğa Burcundaki Jüpiter’le olan açısı, abartılara ve cüret etmemize sebep olabilir.

Yeniay’ın Uranüs’le olan etkileşimi, neye isyan ettiğimizi fark etmemiz gerektiğinin altını çiziyor. Güdüsel hareket etmek, farklı ve orijinal olmak adına garip kaçmamaya dikkat etmek gerekecektir. Çünkü bir taraftan mevcut koşulları kırmak isteyen bir enerji var. Bu ay, yaşadığımız yeni tecrübeler ışığında değerlerimizi yeniden gözden geçirmek zorunda kalabiliriz.

Neptün’ün Yeniay’la olan karesi ise, ortalığı biraz bulandırabilir. Milyonlarca seçenek arasında kaybolmamaya ya da bir heves uğruna olmayacak işlere girişmemeye dikkat etmemiz gerekiyor. Yanılgılar, gereksiz ve aşırı iyimserlik söz konusu olabilir. Bardağın dolu tarafını görmenin ötesinde bir iyimserlikle, bardağın tamamını dolu farz ederek buna göre hareket ettiğimizde yarı yolda kaynaklarımızın tükendiğine şahit olabiliriz.

Diğer taraftan Ay Düğümüyle olan destekleyici etkileşim, varlığımızı gösterebilmemize destek olacaktır.

Yeni yıl öncesi gerçekleşen bu son Yeniay’da iyimserliğimizi ve cesaretimizi bilgelikle destekleyebilirsek, başımıza gelen iyi kötü her şeyin büyük resimde ne anlama geldiğini ve ne kadar gerekli olduğunu kavrayabiliriz. Farkındalık dolu güzel bir Yeniay dönemi diliyorum.