X
Temmuz 2022 Oğlak Burcunda Dolunay

13 Temmuz saat 21:37’de Ay 21⁰ Oğlak Burcunda Dolunay fazını oluşturuyor.

Konu: Güven

Kendimi açabilmek, korunduğumu hissedebilmek, duygusal ve ruhsal doyum sağlayabilmek için güvenli bir ortama ihtiyaç duyarım. Eğer ortam güvenli değilse, rahat ve güvende hissedemiyorsam rahatlayıp gevşeyemem ve kendimi hayatın akışına bırakamam. Kontrol etme isteği gündeme gelir. Ortamı kontrol etmek isterim; müdahale ederim. Kurallar, formaliteler ve sınırlar hep bunun içindir. Ortamı düzene sokarak, yaptıklarımla kendimi güvende hissetmek için kurduğum kontrol mekanizmalarıdır. Kendimi – kalbimi – açabilmek için bu ortama ihtiyaç duyarım.

İşte içinde bulunduğumuz Yengeç – Oğlak Dolunay’ı tüm bu konuları gündeme getiriyor.

“Ne kadar güvendeyim?” “Her şey kontrol altında mı?” “Güç ve kontrol ben de mi?”

Güç Ölmeye Gönüllü Olma Cesaretinden Gelir

Değişim, dönüşüm ve güç gezegeni Plüton’un Oğlak Dolunayı ile birleşiyor oluşu güç konusunu da ayrıca vurgulamakta… Plüton, dönüşümün gerekli olduğu alanların altını çizer ve bizden bunlara bakmamızı talep eder. Bizlerse konfor alanımızda, rahat ve sıcak ortamımızda, üzerimizde yaz rehaveti varken buraya bakmaya pek gönüllü olmayız. Güvenli alandan çıkıp bilinmeyene yürümek zordur. Değişime gücümüzün olmadığını düşünebiliriz. Halbuki güç, ölmeye gönüllü olma cesaretinden gelir. Her kim ki buna cesaret ederek elini taşın altına koyarsa o, yoldan güçlenerek çıkar.

Bu dönem bilinçaltında köşeye itilmiş konulara ve gölgelere bakmak için çok güzel bir zaman. Dönüşüme direnenler zorlanabilir. Diğer taraftan Merkür Yengeç Burcunda, Güneş’in yanında bize duygularımızı ifade edebilme kapasitesi veriyor. Bu enerjiyi kullanarak karanlığı ışığa çevirmek mümkün olacaktır. Bunun için güvendiğimiz kişilerle konuşmak, duygularımızı ifade etmek ya da herhangi bir terapi süreci destekleyici olabilir.

Ay’ın yöneticisi Satürn Kova Burcunda hala ters hareketine devam ederken Haziran başından beri çözümleyemediğimiz konular gündeme gelebilir. Satürn’ün Venüs ile yaptığı destekleyici açı, ilişkiler ve aşk konusunu vurgulamakta… İlişkilerle ilgili konularda zihnimizde netleşebileceğimiz bir dönemdeyiz. Burada tek bir ilişkiye ve o ilişki içindeki dramalara odaklanmaktansa, kendi ilişki kalıplarımızla ilgili önemli farkındalıklar elde edebiliriz. Bu sebeple büyük resme bakıp, hikayeler içinde kaybolmamaya dikkat etmek gerekiyor.

Venüs’ün Neptün’le yaptığı sert açı dramalara dalmamıza sebep olabilir. Aynı zamanda bu etkiyle ilişkilerde gerçekçi olmayan konuları fark edebilir, kendi kendimizi nasıl kandırdığımızı görebiliriz. Hayal kırıklıkları öğretici olacaktır. Bunu da yanılgılarımızla yüzleşerek yapabiliriz. Böylece büyük bir uyanış yaşayabiliriz. Sağlıksız sınırları fark ederek toksik ilişkileri bitirebiliriz. Satürn burada bizi destekleyecektir. İlişkilere bakış açımızı yeniden değerlendirmemize destek olacaktır.

Farkındalık dolu şifalı bir Dolunay dilerim.