X
Nisan 2023 Koç Burcunda Yeniay ve Güneş Tutulması

20 Nisan Perşembe saat 7:12’de 29 Koç Burcunda Yeniay ve Güneş Tutulması gerçekleşiyor.

Bu Güneş Tutulması yeni ve büyük başlangıçlar demek. Özellikle daha önce başlatamadığımız, başlatmaya cesaret edemediğimiz konular varsa, şimdi cesaret edecek gücü ve motivasyonu bulabiliriz.

 

“Ben” Diyebilme Cesareti

Koç Burcundaki Tutulma bize fırsatlar, iyimserlik, umut ve gelişim fırsatı sunuyor. Koç güç, cesaret ve savaşabilme kabiliyetini sembolize ediyor.  Bağımsızlık önemli temalardan bir tanesi… Çünkü Koç Yeniay’ı tek başına olabilme cesaretini, yani kişisel cesareti vurguluyor.

Hedeflerimize kendimiz olduğumuz için, sadece bizde olan, bireysel gücümüz sayesinde ulaşmayı başarabiliriz. Sadece kendimize güvenerek hareket etmek, destek almadan, ortaklık yapmadan, birilerine danışmadan ve birilerini memnun etme pahasına kendi arzularımızdan taviz vermeden olduğumuz gibi olabilmek gerekecektir. “Kim ne der” demeden, kendimizi güçlendirmek için adım atabilmek önemli olacaktır. Bu sırada irade ve kararlılığımız test edilebilir. Gerekirse bir işi, bir ortaklığı ya da bir ilişkiyi bitirmeyi seçebiliriz. Burada hem fiziksel gücümüzle, hem de içsel gücümüzle temasta olmaya ihtiyacımız olacak. ‘Ben’ diyebilme cesareti, korkularımızla ve kendi kendimize koyduğumuz sınırlarla yüzleşmemize vesile olacaktır.

 

Özgürlüğe Adım Atmak

Plüton’un Kova Burcundan Tutulma derecesine yaptığı sert açı dönüşümün büyük olacağını hatırlatmakta… Bu etki kontrol etme isteğinin altını çiziyor. Kontrol etme isteği egoya hizmet eder ve güvenlik ihtiyacını vurgular. Biz çoğu zaman güvenlik için tutunmak isteriz. Fakat bunu yaparken ileri doğru hareket kabiliyetimizi engellemiş oluruz. Plüton Kova Burcunda, artık reform ve özgürlüğün gerekliliğini anlatıyor. Geçmişe tutunma isteğimiz bizim geleceğe doğru adım atmamızı engeller. Geçmişteki olaylara ve kişilere tutunmak geleceğe doğru adım atmaya korkan tarafımızca geliştirilmiş bir kontrol mekanizmasıdır.

Geçmişteki olaylar, kişiler ve duygular, bildik ve tanıdık oldukları için tutunmaya elverişlidir. Negatif olanları bile, enerji alanımızda bir yer oluşturdukları için bize bir doluluk hissi ve güven verir. Boşlukta olmaktansa dolu bir yığına tutunmak her zaman daha güvenli gelir insana… Halbuki boşlukta bir çok olasılık ve mucize vardır. Mucize, biz daha önce hiç yaşamadığımız için ulaşılmaz bir şey gibi büyük ve büyüleyicidir. Gerçekleştiğinde ise andaki hakikat olur.

 

Parmak İzin Kadar Özel ve Orijinalsin

Koç Burcu ilk olan, düşünmeden atılan, cesaret eden, inisiyatif alan, harekete geçen, doğal olarak lider olandır. Çünkü otantik doğamızla hareket ettiğimizde “ilk ve tek” oluruz. Çünkü hepimiz orijinal ve biriciğiz. Herkesin sadece kendine özel, kendine özgü bir enerjisi vardır ve bununla temas edebildiğimizde – tıpkı parmak izimiz gibi – orijinal bir yerden dünyaya açılmış oluruz. Böylece iz bırakabiliriz; o alanda lider oluruz.

 

Kabul Et Teşekkür Et ve İlerle

Tutulma haritasında Koç’un yöneticisi Mars Yengeç Burcunda bize geçmişle kavga etmemeyi, geçmişi kabul edip sevebilmeyi hatırlatıyor. Geçmiş geçmiştir. Artık geçmişle kavga etmeyi bırakmalıyız. Olanlardan ders çıkartırken, olanlara iyisiyle kötüsüyle saygı duymak gerekir. Eğer geçmişe bize sundukları için teşekkür edebilirsek, tutunmak yerine, geçmişin bizi ileri taşımasına izin vermiş oluruz. Böylece acıdan da özgürleşmiş oluruz.

Aynı zamanda her an geçmişle olan bağımızı yeniden yapılandırmak için bir fırsattır. Çünkü geçmiş de bu anın içinde barınır. Geçmişi değiştiremeyiz, fakat onunla olan bağımızı her an değiştirip yenileyebiliriz. Eğer hep aynı şekilde düşünür, aynı seçimleri yapar, olaylar karşısında aynı tepkileri verirsek aynı yoldan ilerlemiş oluruz ama ileri gidemeyiz.

 

Şimdi sıçrama zamanı!

Yeni olana adım atmak, cesaret etmek, inisiyatif alıp ilerleyebilmek ve yolumuzda karalı olmak önemli… Koç Yeniay’ının çocuksu merak ve naifliğiyle, nereye gitmek istediğimizi belirleyebiliriz. Herkes seçtiği hayatı yaşar. Sen hangi hayatı seçiyorsun? Karar ver ve şimdi oraya sıçra!

Herkese Güzel başlangıçlar dileğiyle…