X
Eylül 2023 Koç Burcunda Dolunay

29 Eylül 12:57 Ay 6⁰ Koç Burcunda/Güneş 6⁰ Terazi Burcunda Dolunay Fazını gerçekleşiyor.

Nietzsche’nin ‘Böyle Buyurdu Zerdüşt’ kitabında ortaya koyduğu üstinsan kavramı, hem kendini, hem de insan doğasını aşan bireyden bahseder. Toplumsal değerler ve Süperegonun sesinden etkilenmez. Nietzsche’ye göre Üstinsan olabilmek 3 aşamadan oluşur.

İlk aşama Deve:

Devenin yükleri hayattaki zor deneyimler, dersler ve üzerine aldıklarıdır. İnsan olmanın tüm yüklerini kabul eder. Buna korku, sevgi, hakikat, yalnızlık ve ölüm dahildir.

İkinci aşama Aslan:

Burada kabul edilmişlikleri sorgulama başlar. Deve hayatın nasıl yaşanması gerektiğini başkalarından aldığı talimatlarla kabul ederken Aslan ise “Hayır!” der. Artık yükleri bırakmak ve “Önce Ben” demek ister. Fakat bu “Önce Ben” deyiş insan olma halinin devamıdır.

Dolayısıyla hala üstinsan kavramına ulaşmış olmayız. Üçüncü aşamada ise Çocuk gelir. Çocuk andan hareket eder. Ne hayatın ve toplumun dayatmalarını yüklenir, ne de bunları referans alarak olmakta olana hayır der. Burası artık bir meditasyon halidir. Tüm insan olma hallerinin ve astrolojik sembollerin üstüne çıkar! Bu, hayatla dans etmek gibidir.

Terazi’nin politik ve denge kurmaya çalışan doğası bazen fazlaca ve gereksiz yere yükleri üzerine almasına ve iyi görünmek uğruna her şeye “Evet” demesine sebep olur. Klasik astrolojide sorumluluklar ve gereklilikler gezegeni Satürn Terazi Burcunda yücelen pozisyondadır; yani burda güçlüdür.

“Başkası ne der?”

“Dengeyi bulmalıyım.”

“Herkesi hoş tutmam gerekiyor.”

Terazi tüm bunlar için fedakarlık yapar ya da gereksiz yere “Evet” der.

Koç ise, ilk Ateş burcu olmanın heyecanıyla sadece kendi benliğine odaklanarak dışarıdaki her şeye “Hayır” diyebilir.

Terazi/Koç Dolunayı ise, bize iki uç burç arasındaki dengeyi bulmayı hatırlatır. Bu da Çocuk olmakla, yani hayatı olduğu gibi yaşamakla mümkün olabilir. Otantik olmak, tıpkı bir çocuk gibi oyun oynamak, kendi doğamıza yakın bir şekilde durarak ve yaratmakla olur.

Eğer çocuğu kendi içimizde bir odaya kapattıysak hayatın yükleri ve özgürlük sıçramaları arasında savrulup dururuz. Bu Dolunay’da, Dolunay’la etkileşim içinde olan Venüs/Uranüs karesi bize bu konuda yardımcı oluyor. Artık kendimize sadık olmamız gereken bir zamandayız. Kendi değerimizi ve kendi potansiyelimizi ortaya koymak için şartlar bizi zorlayacaktır.

Hepimize, kendi haritalarımızın ötesinde, farkındalık dolu güzel bir Dolunay diliyorum.