X
Ekim 2023 Terazi Burcunda Yeniay ve Güneş Tutulması

14 Ekim 20:54 Ay 21⁰ Terazi Burcunda Yeniay fazında; Güneş Tutulması gerçekleşiyor.

Terazi Burcundaki tutulma nasıl ilişki kurduğumuzu, çevremizdeki insanlar ve dünya ile olan bağımızı vurgulamakta… Başkalarıyla olan ilişiklerimizde nasıl mevcut olduğumuz da buna dahildir. Çünkü biz genelde ilişki içinde, kendi duygu ve düşüncelerimizle, başkalarının hareketleri ve davranışlarıyla olan etkileşimler üzerine odaklanırız. “Biz ilişkiye ne katıyoruz? Biz ilişkiden neler bekliyoruz?” Bir kişi ya da grup içinde insanlarla etkileşim içine girerken kendi mevcudiyetimizden neler kattığımıza hiç odaklanmıyor olabiliriz.

Şimdi oturup biraz düşünelim. Biz kendi otantik özümüzden neler katabiliriz? İlişkilerde çoğu zaman, sevgi almak uğruna, karşımızdaki kişiyi hoş tutmak için bazı özverilerde bulunabiliriz. Terazi bir denge ve ilişki burcudur. Yani denge bozulmasın diye elinden geleni ardına koymaz. Bunun için kendinden fazlaca fedakarlık edebilir. Mevcut bir ilişkisinin olması ve dengelerin bozulması ajandasında ilk sırada yer alır! Bu sebeple kendi istek ve arzularından çok karşısındakinin istek ve arzularına odaklıdır. Bu sebeple kendi değerlerini ilişki içine koymaktan sakınır. Halbuki kendi özünden olanı ilişkiye katabilmek daha büyük zenginlikler ve daha gerçek bir denge getirebilir. Herkes aynı şekilde hareket ettiğinde ise, aslında en doğal ve en güzel ilişkiler, en sağlıklı şekilde kurulabilir.

Bu dönemde herkesin sürekli ilişki sorunu yaşamasının bir diğer sebebi de kimsenin kendini gerçek bir şekilde ortaya koyamamasından kaynaklanıyor. “Ben ne istiyorum ve ben ilişkiye ne katabilirim?” den ziyade “İlişkiye girmek ve ilişki kurabilmek için nasıl davranmalıyım?” gibi bir yerden hareket ediyoruz.  Bu bakış açısı günün sonunda hiç kimseye yaramayan bir durum oluşturuyor.

Güney Ay Düğümünde gerçekleşen Tutulma, geçmiş, alışkanlıklar ve konfor alanımızla ilgili. Yani sahip olduğumuz, fakat artık bizi geliştirmeyen ve bırakmamız gerekenleri anlatıyor. Güney Ay Düğümünde gerçekleşen tutulmalar bir şeyleri bırakmak, bitirmek ve çıkışla alakalıdır. Artık bu sistemden çıkmak gerektiğini gösterir. Bir ilişki, bir evlilik, bir ortaklık, bir anlaşma ya da ilişkilerle ilgili kısır döngüye girmiş bir tutum… Tüm bunların artık işimize yaramadığını ve ne kadar toksik olduğunu idrak edebiliriz.

Terazi’nin yöneticisi Venüs Başak Burcunda hareketine devam ederken Dolgunluk Fazında ilerliyor. Sabahyıldızı olarak düz hareketine devam eden Venüs bu dönemde gittikçe Güneş’ten uzaklaşır. Böylece Güneş’in yani egonun gölgesinde kalmadan kendi arzu ve isteklerini gerçekleştirebilecektir.

Venüs Başak Burcunda olmasına rağmen bu konumda kendine has doğal bir çekiciliği ve kendine güveni vardır. Venüs parlamak için hiçbir şeye ihtiyaç duymaz. Bu sebeple kendine odaklanıp toplumun onun yaratıcılığından faydalanmasına izin verebilir. Kendine güveni tamam olduğu için de artık başkalarının ihtiyaçlarına odaklanmak onu hem zorlayan, aynı zamanda da geliştirecek bir konudur. Dolayısıyla başkalarının değer ve onayını bir kenara bırakarak kendi özümüzde olanla temasa geçmek isteyeceğiz. Aynı zamanda bizde olanı göstermek ve paylaşma ihtiyacı ilk etapta mevcut ilişki dengelerini bozabilir. Çünkü oturmuş sistem ve konfor alanı uzun süredir devam etmekte olan bir döngüdür.

Yine Tutulmayla birleşen Merkür 17⁰ Terazi’de, Koç Burcundaki Kiron’la tam karşıtlık açısı yapmakta… İlişki dengelerini kurmaya ve diplomatik davranmaya çalışırken kendi benliğimizden ne kadar taviz verdiğimizin acı gerçeğiyle yüzleşebiliriz.

Günün Meditasyon Odağı: Kendime sadık bir şekilde iç dengemi kurmak için nerden başlamalıyım?