X
Ekim 2023 Boğa Burcunda Dolunay ve Ay Tutulması

28 Ekim saat 23:23’de  5⁰ Boğa Burcunda Dolunay ve Ay Tutulması gerçekleşiyor

“İstek, kin ve öteki tutkular, elleri ayakları olmayan düşmanlardır; ne dürüst ne de akıllıdırlar; ben nasıl oldu da onların kölesi haline geldim? Kalbimin içinde pusuya yatmış, istedikleri gibi vuruyorlar bana ve ben gösterdiğim bu saçma sabra aldırmıyorum, kılımı bile kıpırdatmıyorum.”

  • Shantideva

Akrep burcu ölüm ve yeniden doğum enerjisidir. Dönüşüm ve form değiştirme demektir. Yani bir şeyi öylesine bırakmak ya da değiştirmek mümkün olmaz. O şeyle geri dönülmez bir biçimde vedalaşmak gerekir. Burada duygular yoğundur. Özellikle negatif duyguları uyanması söz konusu olur.

Bizler genelde bu negatif duyguları görmek, anlamak ve bu duygulara sahip çıkmak konusunda çok zorlanırız. Negatif duygular yükseldiğinde bunları yok saymak ya da bastırma eğilimine gideriz ki bu aslında hiçbir işe yaramaz. Çünkü var olan duygu hiçbir zaman yok olmaz. Sadece form değiştirir. Eğer bizler bu duygular yükseldiğinde bunları sahiplenerek, onları hissedip içimizden geçmesine izin verirsek ve onların neye faydası olduğunu fark edersek, ödülümüz büyük olacaktır.

Boğa burcu ise, baharın ilk Toprak burcu olarak bolluk, bereket ve forma sokmakla ilgilidir. Yani Akrep’in temsil ettiği bitişin sonrası yeni olanı – tıpkı doğum gibi – kucaklamamıza yardımcı olacaktır. Burada dikkat etmemiz gereken nokta şudur: “Bir şeyi bitirdikten sonra yeni gelene hayatımız pahasına tutunmak mı istiyoruz?” Bu ihtiyacı gözden geçirmek bu tutulma dönemin en önemli fark ediş olabilir. Bu güvenlik ihtiyacı doğal ve kaçınılmazdır, çünkü hiç birimiz boşluk alanında uzun süre kalamayız. Boşluk kendiliğinden dolar ya da onu biz doldururuz.

Diğer taraftan Mars/Jüpiter karşıtlığı tutulmadaki en çarpıcı etkilerden biri…  Bu etki enerjinin yoğunlaşması ve güçlenmesi anlamına geliyor. Yani birikimin ardından patlamalar söz konusu olabileceği gibi pek çok konuda aşırı tepkiler vermek de mümkün. Aşırılıklara kaçmak, fazlaca iyimserlik ve abartılar söz konusu olabilir. Sahip olduğumuz kaynakları fazlaca zorlamak ya da şansımızı sonuna kadar zorlama hırsı içinde olabiliriz. Bunun yanı sıra bu etki, doğru kullanırsak derinleşmemize yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak bir boşluk yaratmak ve bu boşluğu ne ile ve ne şekilde dolduracağımız kendi seçimimiz. Bu tutulmanın sizlere güzel seçimlere vesile olması dileğiyle…