X

2 Ocak saat 5:23’te Ay 11⁰ Yengeç Burcunda; Dolunay Fazını oluşturuyor. Bu Dolunay özelden geleneksele geçişi sembolize etmekte… Bu dönemde özel hayatımızla, toplumsal alandaki sorumluluklarımız arasında gidip gelebiliriz. Bir taraftan kendimizi korumak ve mesafeli bir ortam yaratmak isterken, diğer taraftan günlük hayatın zorluklarıyla yüzleşmek zorunda kalabiliriz. Haritamızda Yengeç/Oğlak aksının düştüğü alana bakarak hangi konularda çekimser olmaktan ve korumacı bir tutumda çıkıp, bireysel olarak bir yön belirleyebileceğimizi görebiliriz.

11 Ocak saat 8:09’da Merkür Oğlak Burcuna giriyor. Böylece iletişim konusunda ciddileşiyoruz. Düşünceler daha çok iş ve başarı odaklı olacaktır. Merkür burada otoritenin sesi oluyor. Bu dönemde acele etmeden ve temkinli bir şekilde yeni fikir ve projelerimizi hayata geçirmek isteyebiliriz.

17 Ocak saat 5:18’de 26⁰ Oğlak Burcunda; Yeniay Fazını oluşturuyor. Oğlak Burcunun enerjisiyle, önümüzdeki dönemde zamanı nasıl daha iyi değerlendirebileceğimize odaklanabiliriz. Bu dönemde sadece kendi isteklerimize göre plan yapmak yerine, sosyal gerekliliklerin ön gördüğü şekilde, belirli bir grubun veya kurumun kurallarına uymak zorunda kalabiliriz. Oğlak zor şartların burcudur. Dış şartlar ne kadar zor olursa olsun o azimle zirveye ulaşabilir; kar ve fırtınaya aldırmaz. Bizler de kişisel hayatımız içinde, dış şartlardaki zorluklardan etkilenmeden önemli ve ciddi başlangıçlar yapabiliriz. Şimdi ektiğimiz tohumların yaşayıp yaşamayacağı ise, kendi iç dengelerimizle ilgili olacaktır.

Bu dönemin soruları: “Sorumluluklarımızı hakkıyla yerine getirebildim mi?”, “Hayatta ne kadar başarılı oldum?”, “Güzel fikirlerimi ve hayallerimi gerçekleştirebilecek miyim?”, “Güvenliğimi oluşturabilecek ve geleceğimi garantiye alabilecek miyim?” olacaktır.
Şimdi kararlılık ve disiplin önem kazanıyor. Kendimize ve çevremize karşı duyduğumuz sorumluluk duygusu yükselirken, işe yarar ve somut konularla ilgilenmek isteyeceğiz. Dolayısıyla bu Yeniay’la yeni yıl için yeni ve somut niyetler koyabiliriz.

18 Ocak saat 4:44’te Venüs Kova Burcuna giriyor. Oğlak Bucundan çıkıp Kova Burcuna giren Venüs prangalarından özgürleşerek dışa açılacaktır. Venüs burada, Oğlak’ın gelenekselliğinden uzaklaşarak özgün ve bireysel sevgiyi arar. Fakat hala Satürn yönetimindeki Venüs mesafesini korumayı sürdürecektir. Dolayısıyla aşkta derinleşmek istemeyebilir. Bu sefer ilişkilerde zihinsel bir süreç içine girer ve bire bir ilişkilerdense arkadaşlık ilişkilerine önem vermeye başlar. Bu dönemde arkadaşlarımızla daha fazla biraraya gelme, toplumsal konulara karşı olan ilgimizin artması ve sosyal organizasyonlarda yoğunluk artacaktır. Benzer şekilde Venüs, sosyalleşmek, sosyal gruplar içinde olmak, dernekler veya yardım kuruluşları içinde kendini göstermek isteyecektir. İkili ilişkilerde ve aşk ilişkilerinde ise, arkadaşlık olmazsa olmazımız olabilir. Kafaca anlaştığımız, ortak ilgi ve idealleri paylaştığımız kişilerle bir arada olmayı tercih edebiliriz.

Bu dönem boyunca başta Kova burçları olmak üzere, yükselen burcu Kova olan kişiler cazibelerinin ve yaratıcılıklarının arttığını, ilişkilerinde daha fazla denge ve hoşgörü sağladıklarını fark edebilirler. İkincil olarak İkizler ve Terazi burçlarında doğmuş kişiler Venüs’ün pırıltılı ışıklarında olumlu etkiler alacak. Venüs onlara güzellik, yaratıcılık ve sosyalleşme imkanı verecektir. Bunun yanı sıra Koç ve Yay burçları da Venüs’ten olumlu olarak etkilenen gurup içindeler.

20 Ocak saat 6:09’da Güneş Kova Burcuna giriyor. Böylece sosyal aktiviteler iyice hız kazanıyor. Bugünden itibaren somut konular yerine daha soyut ve evrensel konular günlük hayatımızın içinde yer alacaktır. Teoriler ve kavramlar değerleniyor. Aynı zamanda küresel ve çevreyle ilgili konular da ajandamızda üst sıralara yükseliyor. Önümüzdeki bir ay boyunca orijinal ve farklı olanı yakalamak kolaylaşırken hemen hemen her alanda alternatif olanı arayabiliriz. Yenilikçi ve farklı olan, devrim niteliğindeki fikirler ön plana çıkacaktır.

26 Ocak saat 15:57’de Mars Yay Burcuna giriyor. Fiziksel gücü, mücadeleyi, bireysel enerjinin dış dünyaya aktarılmasını sağlayan Mars, Yay burcunda olacağı 17 Mart tarihine kadar sınırları zorlamaya neden oluyor. Uzak yolculuklar, uluslararası ilişkiler, kültürel faaliyetler bu dönemde Mars enerjisiyle hareket kazanır. Mars, dışa dönük ve eyleme geçici bir enerji yaratarak yeni arayışlar oluşturacaktır.

31 Ocak saat 16:39’da Merkür Kova Burcuna giriyor. Böylece orijinal fikirler üretebilmek kolaylaşıyor. Merkür burada, zihnin kontrollü ve objektif olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda iletişim, haberleşme, medya, ulaşım ve eğitim gibi konularda daha rahat ve daha yenilikçi olabileceğimiz bir döneme giriyoruz. Geçtiğimiz dönemde, Merkür Oğlak Burcundayken, bize somut olanı düşündürdü ve zihnimiz işe yarar olana odaklıydı. Fakat şimdi zihinsel enerji değişerek iletişimi tekrar aktif hale getiriyor. Zihnimiz pratikten çok teori üzerine yoğunlaşacaktır. Bu da ileriye yönelik düşünebilmemize imkan verebilir.

BU YAZININ TÜM HAKLARI SAKLIDIR. İZİN ALMADAN HİÇ BİR ŞEKİLDE KULLANILAMAZ. FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU UYARINCA KISMEN VEYA TAMAMEN BU SİTE, E-BÜLTEN VE E-POSTA İÇERİĞİNİN ESER SAHİBİNİN İZNİ OLMAKSIZIN KOPYALANMASI, YAYIMLANMASI VE DAĞITIMI HUKUKİ VE CEZAİ YAPTIRIMA TABİ OLUP, AYKIRI DAVRANANLAR ALEYHİNDE GEREKLİ TAKİBATIN YAPILMASI GEREKLİ HALE GELİR.