X

3 Ocak saat 10:47’de Venüs Balık Burcuna geçiyor. Aşk, güzellik ve yaratıcılık gezegeni Venüs Balık Burcundayken yücelir. Burası Venüs’ün en rahat ettiği yerlerden biridir. Venüs burada duyarlı, ılımlı, şefkatli ve sıcaklıktır. Kalbi sadece birkaç kişiye değil, evrendeki tüm canlılara açıktır. Burada sevgi aşktan, evrensel olan tanrısal bir sevgiye ulaşır. Aynı zamanda cansız objelere hayat vererek onları adeta canlandırır. Yani sanat ve yaratıcılığın var olduğu her yerde en üst düzeyde çalışacaktır. Balık sınırların ötesini görebilen bir burç olduğu için, Venüs buradayken yaratıcılık ve aşkta sınır tanımaz.

Venüs’ün Balık Burcunda kalacağı 3 Şubat tarihine kadar bizler de evrensel bakış açısıyla kalbimizi açabiliriz. Çevremizle ve sevdiklerimizle problemlerimiz varsa bunları kolaylıkla halledebilir ve dargınları barıştırabiliriz. Çünkü bu dönemde affetmek her zamankinden daha kolay olacaktır. Aynı zamanda zayıf ve mağdur durumda olanlara daha fazla zaman ayırmamız mümkün olabilir.

3 Şubat’a kadar olan dönemde Balık Burçları ve yükselen burcu Balık olanlar, yaratıcılıklarıyla birlikte cazibelerinin de arttığını fark edebilirler. Çevrelerinde pek çok kişi belirebilir ve ilişkileri her zamankinden daha uyumlu bir şekilde ilerleyebilir. Bu dönem, Yengeç ve Akrep burçları için de yaratıcı, sevgi ve aşk dolu bir dönem anlamına geliyor.

4 Ocak saat 17:17’de Merkür ters hareketinde Yay Burcuna giriyor. Merkür 19 Aralık’ta Oğlak Burcunda ters hareketine başlamıştı. İletişim gezegeni Oğlak Burcunda geri hareketini sürdürürken şimdi Yay Burcuna tekrar giriyor. Dolayısıyla 1 – 3 Aralık 2016’da gündemde olan konular tekrar karşımıza çıkacaktır. O dönemde verdiğimiz kararları ya da attığımız adımları tekrar gözden geçirmemiz gerekebilir. Bazı işleri tekrar yapmak da ya üzerinde geçmemiz mümkün olabilir.

Merkür’ün ters hareketinde Oğlak’tan Yay’a tekrar geçişi bizi tekrar iyimser bir süreç içine sokabilir. Son bir aydır, form, yapılar ve kalıplar üzerine yoğunlaşan zihnimiz şimdi kalıpların dışına çıkma imkanı bularak özgürleşiyor. Bu özgürlük diğer taraftan abartılar ve aşırı iyimserlik şeklinde kendini gösterebilir. Belki kafamızın içinde yaptığımız hesap kitap ve tasarlamalar şimdi gereksiz gibi görünebilir. Diğer taraftan Aralık başında iyimserlikle attığımız adımları sorguladığımız bir noktada duruyor da olabiliriz.

8 Ocak saat 12:43’te Merkür 28˚ Yay Burcunda düz hareketine başlıyor. İletişim gezegeni Merkür şimdi düz hareketine başladığında, özellikle son 1 haftadır yaptığımız sorgulamaların gerekli olup olmadığını göreceğiz. Şimdi pek çok şeyi sindirip, anlayıp yolumuza nereden devam etmek istediğimize karar verdiğimiz bir noktada olabiliriz.

12 Ocak saat 14:34’te Ay 22˚ Yengeç Burcunda Dolunay Fazını oluşturuyor. Dolunay zamanları olayların tırmandığı, Yeniay’da ektiklerimizi biçme vaktinin geldiğini bize hatırlatan zamanlardır. Bu Dolunay ise, özel hayatımızla, toplumsal alandaki sorumluluklarımız arasında denge kurmamız gerektiğini hatırlatan bir zaman…. Ailemiz ve özel hayatımızla, toplumdaki sorumluluklarımız ve işimiz arasındaki dengeyi kurmaya çalıştığımız bir ara noktadayız. Çünkü bir taraftan günlük hayatın mücadeleleriyle ve zorluklarıyla yüzleşmek zorunda kalırken diğer taraftan da kendimizi korumak ve mesafeli bir ortam yaratmak isteyebiliriz. Kendimizi, ailemizi ve sevdiklerimizi nasıl koruyacağız? Güvenli alanımızda, evimizde veya yakın çevremizde kalmak isterken hayat bize sorumlulukları, dışarıda yapılması gereken işleri ve toplumsal konuları hatırlatıyor. Zor zamanlarda oluşturduğumuz zırhla birlikteyken, aynı zamanda yumuşayıp esnek bir şekilde hareket edebilir miyiz? Hala sevgi alışverişi yapabilir miyiz ve en önemlisi zorlu kış şartlarında kalbimizi açık tutabilir miyiz? Bu Dolunay bize tüm bunları sorgulatacaktır.

12 Ocak saat 17:04’te Merkür Oğlak Burcuna giriyor. Merkür şimdi tekrar Oğlak Burcuna, yani 3 Aralık’taki pozisyonuna geliyor. Böylece düşüncelerimiz tekrar iş ve başarı odaklı olacaktır. Zihnimizi belli bir konuya odaklanmak çok daha kolay olabilir. Fikirlerimizde ve iletişim şeklimizde olgunluk mümkün olacaktır. 7 Şubat’a kadar devam edecek bu dönemde yeni fikirlere ihtiyatla yaklaşabiliriz; aynı zamanda Aralık ayında verdiğimiz kararlar ve attığımız adımların gerçekliğini gözden geçirme imkanı bulabiliriz.

20 Ocak saat 00:24’te Güneş Kova Burcuna giriyor. Böylece sosyal aktiviteler iyice hız kazandığı bir döneme giriyoruz. Bugünden itibaren somut konular yerine daha soyut ve evrensel konular günlük hayatımızın içinde yer alacaktır. Aynı zamanda küresel ve çevreyle ilgili konular da ajandamızda üst sıralara yükselecek. Arkadaşlıklar, grup aktiviteleri, bir gruba dahil olmak veya olmamak konuları öncelikli hale geliyor. Önümüzdeki bir ay boyunca orijinal ve farklı olanı yakalamak kolaylaşırken hemen hemen her alanda alternatif olanı arayabiliriz. Yeni, farklı ve orijinal olan, devrim niteliğindeki fikirler ön plana çıkacaktır.

28 Ocak saat 3:07’de 8˚ Kova Burcunda Yeniay Fazı gerçekleşiyor. Her Yeniay’da yarı bilinçli yarı bilinçsiz yeni bir başlangıç yaparız. Kova Burcunun temasına baktığımızda bu dönemde yeni arkadaşlıklar kurmak, yeni bir çevrenin içine dahil olmaya çalışmak ortaya çıkabilir. Bir gruba ya da zümreye dahil olma konusu bizim için ne ifade ediyor? Bir arada olduğumuz insanlar ve sosyal çevremiz içinde bireyselliğimizi ne kadar gösterebiliyoruz? Kendimize has ve orijinal olabilir miyiz? Yoksa kabul görmek için farklı bir kalıba mı girmek istiyoruz? Çevremizle ve toplumsal konularla yeterince ilgili miyiz? Geleceğe dair neler yapabiliriz? Gelecek nesiller için yeterince duyarlı mıyız? Bu Yeniay döneminde bütün bu soruların cevaplarına odaklanabiliriz.

28 Ocak saat 8:39’da Mars Koç Burcuna geçiyor. Mücadele ve savaş gezegeni Mars Balık Burcundan çıkıp yöneticisi olduğu Koç Burcuna girdiğinde iyice güçlenir. Mars burada savaşçı yüzünü iyice ortaya çıkacaktır. Mars önceki dönemde gücünü direk olarak göstermek yerine dolaylı olarak çalışmış olabilir. Geçtiğimiz dönemde bilinçaltı aktive olmuş ve görünenin ötesinde, gözle göremediğimiz duygusal alan aktifleşmiş olabilir.

Şimdi Mars Koç Burcuna geçtiğinde hayata daha aktif katılabilir, direkt olarak mücadeleye girişmek, adım atmak ve başlatmak isteyebiliriz. Mücadele etmek, kendimizi ortaya koymak isterken, ne pahasına olursa olsun kendimizi göstermek isteyeceğiz. En önde olmak ve talep etmek ajandamızda ilk sıralara yükselebilir. Bu etkiyle kendi kişisel ihtiyaçlarımıza odaklı girişimlerde bulunabiliriz. Kendi haklarımız için daha fazla mücadele etmek isteyebilir, hatta gerekirse kavga bile edebiliriz. Eğer uzun süredir ertelediğimiz veya başlamaya cesaret edemediğimiz projelerimiz varsa, şimdi kolları sıvama zamanı…

Bu dönemde başta Koç Burçları ve yükselen burcu Koç olanlar olmak üzere diğer Ateş Elementi Burçları olan Aslan ve Yaylar enerjilerinin yükseldiğini hissedebilirler. Mars bu kişilerin fiziksel enerjini arttırarak daha canlı ve hareketli olmalarına, yaptıkları işlerde öne çıkabilmelerine yardımcı olacaktır.