X

3 Nisan saat 3:26 Venüs ters hareketinde Balık Burcuna geri dönüyor. Aşk, yaratıcılık ve güzellik gezegeni Venüs ters hareketinde Koç Burcundan Balık Burcuna geçince, ilişkiler, ortaklıklar, duygusal konular, aşk, sevgi, kişisel değerler ve finansal konularla ilgili değişimler mümkün olabilir. Venüs zayıf konumda olduğu Koç Burcundan çıkıp, yüceldiği Balık Burcuna girdiğinde evrensel temalar bir kere daha ön plana gelerek, şefkat, empati ve sempati ön plana çıkacaktır. Venüs burada duyarlı, ılımlı, şefkatli ve sıcaklıktır. Kalbi sadece birkaç kişiye değil, evrendeki tüm canlılara açıktır. Aynı zamanda cansız objelere hayat vererek onları adeta canlandırır. Yani sanat ve yaratıcılığın var olduğu her yerde en üst düzeyde çalışacaktır. Balık sınırların ötesini görebilen bir burç olduğu için, Venüs buradayken yaratıcılık ve aşkta sınır tanımaz.

30 Ocak – 3 Şubat tarihleri arasında ilişkiler, ortaklıklar, yaratıcılık ve parayla ilgili konularda neler yaptığımıza, 3 – 15 Nisan arasında daha geniş bir perspektiften bakabileceğiz. 3 – 15 Nisan arasındaki dönemde, Şubat başında göremediğimiz ya da yanlış değerlendirdiğimiz bazı konuları fark edebiliriz. Aynı zamanda affetmek ve kabul etmek bu dönemde her zamankinden daha kolay bir hale gelebilir.

10 Nisan saat 2:15’te Merkür 4˚ Boğa Burcunda ters hareketine başlıyor. İletişim gezegeni Merkür Boğa Burcunda iletişim, haberleşme, eğitim, ticaret ve kısa yolculuklar gibi konularda yavaşlamalara sebep olabilir; fakat aynı zamanda fikirlerin somutlaştırılmasına yardımcı olacaktır. Merkür burada tıpkı bir mehter takımı gibi bir düşünüp iki hareket etmek isteyebilir. Gezegenin ters hareketine dönmesi ise, yavaşlamayı arttırırken aynı zamanda iletişimi içe çevirecektir. Kişisel değerlerimiz, sahip olduklarımız, inatlaşmalarımız, sabit fikirlerimizi yeniden gözden geçirebilir ve bu konulara ne kadar tutunduğumuza bakabiliriz. “Fikirlerimize neden bu kadar fazla önem veriyoruz? Bazı konularda neden inat edip ilerleyemiyoruz? Bizi harekete geçmekten alıkoyan inanç ve değerlerimiz neler? Bunları değiştirme ihtimalimiz olabilir mi?” gibi sorular bu dönem boyunca kişisel gelişimimiz için oldukça faydalı olacaktır.

11 Nisan saat 9:07’de Ay 21˚ Terazi Burcunda Dolunay Fazında. Bu dönemde “Ben” ve “Sen” kavramları vurgulanıyor. Güneş Koç Burcunda gücü, kimliği ve egoyu gösterirken Ay Terazi ise, ilişki ve uyum isteğiyle dolu… Dolunay bize orta yolu bulabilmeyi ve denge arayışını hatırlatıyor. Bireysellikle, paylaşım arasındaki dengeyi bulabilenler Dolunay’ın yoğun enerjisiyle kolaylıkla başa çıkabilecekler. Bu dönemde kendimize sormamız gereken en önemli sorulardan biri şu olabilir: “Kendi ihtiyaçlarımı, başkalarını da düşünerek karşılayabilme olgunluğuna ulaşabilir miyim?”

Terazi/Koç aksında, kadın ve erkek arasındaki “ilişki ve tutku” ikilemi yer alır. Tutkuyla sürdürülen bir beraberlikte, sosyal seviyede gerçek bir ilişki yaşayamamak ya da içinde tutku ve aşk olmayan bir evlilik veya beraberlik yaşamak gibi… Bu Dolunay tüm bu durumları harekete geçirecek ve eğer memnun olmadığımız bir durum varsa son noktayı koymaya yardımcı olacaktır.

15 Nisan saat 13:18’de Venüs 26˚ Balık Burcunda düz hareketine başlıyor. 4 Mart’tan beri ters hareketinde olan Venüs şimdi düz hareketine başlıyor. Böylece ilişkiler, aşk ve yaratıcılık gibi konularda son dönemde yaptığımız içsel sorgulamalar sona ererken değerlerimizle ilgili yeni farkındalıklar elde edebiliriz.

20 Nisan saat 00:27’de Güneş Boğa Burcuna giriyor. Güneş’in Boğa Burcuna geçmesi, günlük koşuşturmayı biraz olsun yavaşlatıp hayatın tadına varmamıza vesile olacaktır. Nisan sonu ve Mayıs ayları baharın geldiği, doğanın canlandığı ve bitkilerin kök salarak güçlendiği aylardır. Güneş Boğa Burcundayken bu sağlamlığı bizlere hatırlatır. Nisan başındaki yüksek enerjimiz ve hareketli günlük hayatımız şimdi iyice yavaşlayacaktır. Şimdi her şeyin acelesizce aktığına şahit olabiliriz. Güneş’in Boğa Burcunda kalacağı bir ay boyunca rutin olanı, alışılmış ve bize tanıdık geleni arayabiliriz. Pratik olanın peşinden giderken bir taraftan da üşengeçlik, tembellik ve zevk düşkünlüğü kendini gösterebilir. Materyalist konular ön plana çıkarken paranın değerini her zamankinden daha fazla sorgulayabiliriz.

20 Nisan saat 20:38’de Merkür ters hareketinde Koç Burcuna giriyor. 10 Nisan’da 4˚ Boğa Burcunda ters hareketine başlayan Merkür şimdi ters hareketinde Koç Burcuna geri dönüyor. Merkür burada hız kazanırken aceleci davranmak isteyecek ve temkinli olmak yerine paldır küldür koşarak yoluna devam edecektir. Nisan ayının geri kalan döneminde, 27 – 31 Mart tarihleri arasında almış olduğumuz bazı kararları tekrar değerlendirebilir ya da bu dönemde atmış olduğumuz bazı adımları düzeltmek veya yeniden atmak zorunda kalabiliriz. Kısacası istediğimiz hızda ilerlememiz mümkün olmayacaktır. Fakat diğer taraftan hataları düzeltmek ve yenilik katmak için iyi fırsatlar yakalayabiliriz.

21 Nisan saat 13:32’de Mars İkizler Burcunda. Mücadele ve savaş gezegeni Mars düşük konumda olduğu Boğa Burcundan çıkınca biraz olsun hareketleniyoruz. Çoğumuz Mars’ın Boğa Burcunda olduğu süre boyunca harekete geçmek, hedef belirlemek ya da ileri gitme konusunda tıkanıklık hissini yaşamış olabiliriz. Şimdi Mars’ın İkizler Burcuna geçişi, planlar yapmak ve savaş stratejimizi belirlemek için oldukça destekleyici bir etki vermekte… Diğer taraftan zihinsel enerjimizi ve odağımızı tek bir konuya odaklamakta zorlanabilir, konudan konuya, düşünceye atlama eğiliminde olabiliriz.

Önceki dönemki beklemenin verdiği sıkışıklığı üzerimizden atarak bir an önce biriken enerjiyi dışa vurma isteğiyle her şeye bir anda atlamak ve oradan oraya koşuşturmak isteyebiliriz. Zihinsel olarak huzursuz olacağımız dönem boyunca, iletişim, eğitim ve seyahat gibi konularda sabırsız ve atılgan olacağız. Aynı zamanda fikir ve düşüncelerimizi ortaya koyma konusunda oldukça tutkulu davranabiliriz. Bilgi toplama ve araştırma konusunda heyecanlı ve hevesli davranabiliriz.

4 Haziran’a kadar devam edecek bu dönemde İkizler Burcu ve yükselen Burcu İkizler olan kişiler fiziksel olarak güçlendiklerini hissedebilirler. İkizler Burçları kendilerini ortaya koyma konusunda her zamankinden daha cesur davranırken ilişkilerinde hem girişken hem de talepkar davranabilirler. Terazi ve Kova Burçları da dönem boyunca Mars’tan olumlu etki alıyor. Terazi ve Kova burçları da fiziksel enerjilerinin yükseldiğini ve kendilerine güvenlerinin arttığını hissedebilirler.

26 Nisan saat 15:16’da 6˚ Boğa Burcunda Yeniay Fazı gerçekleşiyor. Yeniay daima yeni başlangıçlar demektir. Boğa Burcunda gerçekleşecek Yeniay ise, güvenlik ve sürekliliği ön plana çıkarırken üretken, bereketli ve yaratıcı olmamıza yardım ediyor. Doğum haritasında Boğa Burcu hangi alanı yönetiyorsa, önümüzdeki dönem bu alanda yeni, sağlam ve verimli başlangıçlar yapabiliriz.

28 Nisan saat 16:14’te Venüs Koç Burcuna giriyor. Venüs 4 Mart’ta 13˚ Koç Burcunda ters hareketine başlamıştı. 3 Nisan’da ters hareketinde Balık Burcuna tekrar geri dönen gezegen ayın 15’inde 26˚ Balık Burcunda düz hareketine başlamıştı. Venüs şimdi tekrar Koç Burcuna giriyor. Dolayısıyla şimdi 4 Mart – 3 Nisan arasındaki ilişkilerle ilgili konuların üzerinden tekrar geçeceğiz.
Venüs Koç Burcunda ilişkiler, ortaklıklar, duygusal konulara yaklaşım, çekim duyduğumuz şeyler, kişisel değerler, aşka dair davranışlarımızı ve finansal konularla ilgili yakıcı bir enerji verecektir. Venüs Koç Burcunda zayıf durumdadır; çünkü burada yakıcı duygular ve çabuk tükenen aşk ve değerlere sahiptir. Para konusunda pek tutumlu olduğu söylenemez. Bu sebeple yatırımlarla ilgili aşırı risk alma eğiliminde olabilir.

Özellikle 3 Şubat – 4 Mart arasında tüm bu konulara, 28 Nisan – 18 Mayıs arasında tekrar farklı bir gözle bakmak zorunda kalabiliriz. Venüs 6 Haziran’a kadar Koç Burcunda kalarak Koç Burçları ve yükselen burcu Koç olan kişileri etkilenecektir. Koçlar parladıklarını ve yaratıcılıklarının arttığını hissedebilirler. Bu dönem Koçların ilişkilerini düzenlemeleri açısından oldukça önemli bir dönem olacaktır. Koçlar ilişkilerinin yapılarına ve ilişkilerinde yürümeyen konulara bakarak bazı düzenlemeler yapabilirler. Bu dönemde diğer Ateş Elementi burçlarında doğmuş kişiler, Aslan ve Yay burçları da ilişkilerini gözden geçirerek geçmiş ilişkilerinde yapmış oldukları hatalarla yüz yüze gelebilirler.

28 Nisan saat 16:29’da Kuzey Ay Düğümü Aslan Burcuna/Güney Ay Düğümü Kova Burcuna geçiyor. Ortalama Ay Düğümleri bu tarihte burç değiştirirken Gerçek Düğümler 9 Mayıs tarihinde burç değiştiriyor. Aslan ve Kova Ay Düğümleri ekseni kalp ve beyin ikilemini çözmekle ilgilidir. Ay Düğümlerinin Aslan/Kova ekseninde kalacağı 1,5 sene boyunca kendi gücümüzü kolektif alanda kullanmaktan çok yaratıcı bir şekilde kullanabilmeyi öğrenmemiz gerekecektir. Kısacası bu dönemde her bir birey kendi içindeki gücü keşfedebilme yolculuğuna çıkıyor.

Aslan ve Kova Sabit Burçlardır ve ‘Kendine Değer’le yakından ilgilidirler. Aslında her iki burç da kişinin koşulsuz sevgiyi alıp vermesiyle ilişkilidir. Aslan sevgiyi kalbinden, kişisel anlamda verirken Kova ise, bunu daha soyut ve zihinsel anlamda, tüm insanlık için yapar. Sonuç olarak her ikisi de oldukları kişi olarak sevilmek ve kabul görmek ister. Bu dönemde toplumun ve içinde bulunduğumuz sosyal çevrenin içinde karışmak, kaybolmak yerine, kendi bireysel değerimizi anlamak ve ortaya çıkarmak üzerine çalışabiliriz. Biz birey olarak toplumun bir parçasıyız; fakat kendi biricik yapımız toplumdaki hangi değeri parlatıyor, bunu fark ettirebiliyor muyuz?

Bu yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan hiçbir şekilde kullanılamaz. FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU UYARINCA KISMEN VEYA TAMAMEN BU SİTE, E-BÜLTEN VE E-POSTA İÇERİĞİNİN ESER SAHİBİNİN İZNİ OLMAKSIZIN KOPYALANMASI, YAYIMLANMASI VE DAĞITIMI HUKUKİ VE CEZAİ YAPTIRIMA TABİ OLUP, AYKIRI DAVRANANLAR ALEYHİNDE GEREKLİ TAKİBATIN YAPILMASI GEREKLİ HALE GELİR.