X

MAYIS AYINA GENEL BİR BAKIŞ

3 Mayıs saat 19:33’te Merkür 24˚ Koç Burcunda düz hareketine başlıyor. İletişim gezegeni Merkür 14 – 31 Mart tarihleri arası Koç Burcunda hareketine devam etmiş, gezegenin ters hareketi nedeniyle 20 Nisan’da Koç Burcunu tekrar ziyaret etmişti. Merkür şimdi Koç Burcunda düz hareketine başlıyor. Böylece 3 haftadır devam eden içe dönük analiz dönemini tamamlıyoruz ve sindirdiğimiz ya da tekrar tekrar üstünden geçtiğimiz düşüncelerimizin uygulanabilir olup olmadığını sınayabiliriz.

Merkür Koç Burcundayken iletişim, eğitim, seyahat ve ticaret gibi konularda hızımızı arttırıyor. Böylece yeni fikirler ve yeni projeler her zamankinden daha hızlı bir şekilde ilerleyebilir. Bu dönemde, aceleyle karar alıp bir an önce harekete geçmek isteyebiliriz. Eğer uygun bir zemin bulabilirsek bu girişimlerden ileride olumlu sonuçlar almamız mümkün olacaktır. Acelecilik bazen riskleri görmezden gelerek hareket etmemize neden olabilir. Diğer taraftan harekete geçmek ve motivasyon kazanarak ilerlemek için çok güzel bir dönmedeyiz.

9 Mayıs saat 21:27’de Kuzey Ay Düğümü Aslan Burcuna/Güney Ay Düğümü Kova Burcuna geçiyor. Ortalama Ay Düğümleri 28 Nisan’da burç değiştirmişti. Şimdi ise, Gerçek Düğümler  tarihinde burç değiştiriyor. Ortala Düğümler ve Gerçek Düğümler arasında 1,5 derecelik bir fark olur ve bu da yaklaşık 11 günlük bir süreye tekamül eder.

Aslan ve Kova Ay Düğümleri ekseni kalp ve beyin ikilemini çözmekle ilgilidir. Ay Düğümlerinin Aslan/Kova ekseninde kalacağı 1,5 sene boyunca kendi gücümüzü kolektif alanda kullanmaktan çok yaratıcı bir şekilde kullanabilmeyi öğrenmemiz gerekecektir. Kısacası bu dönemde her bir birey kendi içindeki gücü keşfedebilme yolculuğuna çıkıyor.

Aslan ve Kova Sabit Burçlardır ve ‘Kendine Değer’le yakından ilgilidirler. Aslında her iki burç da kişinin koşulsuz sevgiyi alıp vermesiyle ilişkilidir. Aslan sevgiyi kalbinden, kişisel anlamda verirken Kova ise, bunu daha soyut ve zihinsel anlamda, tüm insanlık için yapar. Sonuç olarak her ikisi de oldukları kişi olarak sevilmek ve kabul görmek ister. Bu dönemde toplumun ve içinde bulunduğumuz sosyal çevrenin içinde karışmak, kaybolmak yerine, kendi bireysel değerimizi anlamak ve ortaya çıkarmak üzerine çalışabiliriz. Biz birey olarak toplumun bir parçasıyız; fakat kendi biricik yapımız toplumdaki hangi değeri parlatıyor, bunu fark ettirebiliyor muyuz?

11 Mayıs saat 00:43’te Ay 20˚ Akrep Burcunda Dolunay Fazını oluşturuyor. Ay’ın Akrep Burcunda oluşu O’nu huzursuz yapıyor. Güneş’in Boğa Burcunda yarattığı huzuru, rahatı, konforu, güveni bu dönemde hissetmemiz zorlaşır. Akrep Burcunda tamamen başkalarının arzularına, ihtiyaçlarına odaklanan Ay, Güneş’in karşısında kutuplaşma yaratacaktır. Bu kutuplaşma karşısında Boğa’nın sakinliği ve dengesi sarsılabilir. Bu döneme kadar ılımlı olmaya çalıştığımız konularda birdenbire patlayabiliriz. Kendi ihtiyaçlarımızla başkalarının, özellikle de partnerimizin ihtiyaçları arasında bir denge sağlamaya çalışmalıyız. Akrep/Boğa aksında paylaşım ve sahiplenme arasında gidip gelebiliriz. Burada, derinlik ve hırs, sevgiye dönüşmek isteyecektir. Tutkuyla bağlı olduğumuz konuları sevgi duygusu ile besleyebiliriz. Sağlam bir temeli ancak dönüşümü sağladıktan sonra oluşturabileceğiz.

26 Nisan’da gerçekleşen Yeniay’da başladığımız işlerimiz bu tarihte iyice görünür bir hale gelebilir. Bizler de ilerleyen günlerde bunları başkalarıyla paylaşıma götürebiliriz. Boğa ile Akrep’in zıtlığına karşın, her iki burcun da dokunma, hissetme ihtiyacı Dolunay enerjisi ile bir araya gelince cinselliği ön plana çıkaracaktır.

16 Mayıs saat 7:07’de Merkür Boğa Burcuna giriyor. Merkür’ün Boğa Burcuna girmesiyle, iletişim, haberleşme, eğitim, seyahat gibi konularında yavaşlamalar söz konusu olabilir. Boğa Burcundaki Merkür, zihni, iletişimi ve eli yavaşlatır. Fakat diğer taraftan zihnin sakinleşmesine ve fikirlerin somutlaştırılmasına yardımcı olur. Yine de baharın rehavetini Merkür’ün Boğa Burcuna girmesiyle birlikte daha da fazla hissedebiliriz.

20 Mayıs saat 23:31’de Güneş İkizler Burcuna giriyor. Geçtiğimiz Bir aydır devam eden Boğa’nın tatlı bahar tembelliğinden artık kurtuluyoruz. Her şey şimdi biraz daha hareketlenmeye ve hızlanmaya başlıyor. Zihinsellik, kavrayış, hareket, hız gibi konular gündeme geliyor. Bu dönemde öğrenmeye daha açık ve hevesli olacağız. Fiziksel ve zihinsel olarak daha canlı ve hareketli olabiliriz. Bilgi toplamak, yeni şeyler öğrenmek ve denemek hoşumuza gidebilir. Hayata karşı daha esnek olabiliriz; böylece adaptasyon gerektiren konularda zorlanmayacağız. Kısacası 21 Haziran’a kadar duygulardan çok zihinsellik hakim olacaktır.

25 Mayıs saat 22:44’te 4˚ İkizler Burcunda Yeniay Fazı gerçekleşiyor. Güneş’in 20 Mayıs’ta İkizler Burcuna geçmesinin ardında şimdi de Yeniay enerjisiyle iyice canlanıyoruz. Böylece baharın ilk rehavetini geride bırakabilir, güneşin verdiği enerjiyle daha canlı, neşeli, hareketli olabiliriz. Yeniay’la birlikte yeni başlangıçlar yapmak kolaylaşıyor. Yeni hobiler edinebilir, çeşitli aktivitelerde bulunmak isteyebilir, bunun üzerine arkadaşlarımızla daha fazla diyalog halinde olabiliriz. Hafta sonu seyahatlerimiz artabilir. Şimdiden yaz tatili planları yapmaya başlayabiliriz. Bununla birlikte eğitimini sürdürenler için dersler, sınavlar gündemini koruyor olacaktır. Yazı yazanlar, konferans verenler, eğitimciler ise, bu dönemde işlerine daha rahat yoğunlaşabilir ve enerjilerinin daha akıcı olduğunu hissedebilirler.

 

Bu yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan hiçbir şekilde kullanılamaz. FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU UYARINCA KISMEN VEYA TAMAMEN BU SİTE, E-BÜLTEN VE E-POSTA İÇERİĞİNİN ESER SAHİBİNİN İZNİ OLMAKSIZIN KOPYALANMASI, YAYIMLANMASI VE DAĞITIMI HUKUKİ VE CEZAİ YAPTIRIMA TABİ OLUP, AYKIRI DAVRANANLAR ALEYHİNDE GEREKLİ TAKİBATIN YAPILMASI GEREKLİ HALE GELİR.