X

4 Mart saat 12:08’de Venüs 13˚ Koç Burcunda ters hareketine başlıyor. Venüs 3 Şubat’ta Koç Burcuna girmişti. Şimdi ise, ters hareketine başlıyor. 15 Nisan’a kadar ters hareketine devam edecek olan Venüs, 3 Nisan’da ters hareketindeyken tekrar Balık Burcuna geri girecek.

Bir gezegen ters hareketindeyken temsil ettiği konularda içe bakmak ve bazı şeylerin üzerinden tekrar geçmek söz konusu olabilir. İlişkiler, aşk, güzellik, yaratıcılık, öz değer ve yetenekler gibi konularda daha önceden bilinçaltına itilmiş gölgelerle yüzleşmek söz bu dönemde mümkün. “Sevgi ve aşk ihtiyacında neredeyiz?” Bunu fark etmek için güzel bir dönemdeyiz. Bunun yanı sıra gelip geçici ilişkiler, yoğun yaşanan, fakat çabuk tükenen aşklar bu dönemde gözlemlenebilir. Eski ilişkiler tekrar, kısaca, sırf küçük bir sevgi ihtiyacını beslemek için yaşanabilir.

Bu süreçte kendimizin ve karşımızdaki kişilerin değeri ve yetenekleri konusunda varsayımlarda bulunabiliriz. Bu sebeple yanlış anlamalara dikkat etmek gerekiyor. Çünkü diğer kişilerin duygularını yanlış değerlendirebiliriz. Bu sebeple 15 Nisan’dan sonra, Mart ayında karşılaşacağımız kişileri yeniden değerlendirmek akıllıca olacaktır.

10 Mart saat 3:34’te Mars Boğa Burcuna giriyor. Mars Boğa Burcunda çok rahat ettiği bir konumda değildir. Savaşmayı ve mücadele etmeyi seven Mars, Boğa’yı ziyarete geldiğinde kendine çok yabancı bir ortama girdiğini hemen fark eder. Mars burada savaşmak yerine keyif yapmak, bir önceki dönemki zaferlerinde kazandığı ganimetleri saymak, sahip olduklarını korumak ve gelen provokasyonlara karşı sabırlı olmakla meşguldür. Bu dönem mücadele ya da rekabet etmek için uygun olmayabilir. Onun yerine mücadele ve rekabet duygusunu içimizde bir yerlere gömeriz. Bu da bazen öfke patlamalarına neden olacaktır.
Benzer şekilde paramızı ya da enerjimizi harcamak yerine tutmak ve biriktirmek eğiliminde olabiliriz. Aslında bu dönem paramızı ve sahip olduklarımızı organize etmek, planlamak, nerede ne kadarını kullanacağımıza karar vermek için iyi bir zaman olabilir. Pratik olduğumuz ve planlarımızı gerçekleştirebilmek için uygun bir dönemdeyiz.

Aynı zamanda yaratıcı enerjimizi ortaya çıkartmak için iyi fırsatlar çıkabilir. 21 Nisan’a kadar devam edecek bu dönemden Sabit Burçlar (Boğa, Aslan, Akrep, Kova) daha fazla etkilenecekler. Bu burçlar rekabet gerektiren durumlarla karşılaşabilirler fakat hareket geçme konusunda zorlanabilirler. Boğa ve yükselen burcu Boğa olan kişiler, diğerlerine nazaran biraz daha girişken ve hareketli olabilecektir.

12 Mart saat 17:54’te 22˚ Başak Burcunda Dolunay Fazı gerçekleşiyor. Böylece aybaşında başlattığımız girişimlerimizin meyvelerini toplamaya hazırlanıyoruz. Artık her şeyi mükemmelleştirmek istediğimiz bir ara duraktayız. Burada, bütünü görmek ve detaylarla ilgilenmek arasında kalabiliriz; çünkü Balık bize büyük resme bakmamızı söylerken, Başak önce önümüzde ilgilenmemiz ve halletmemiz gereken pek çok iş olduğunu söyleyecektir. İçinde bulunduğumuz Balık Burcu döneminde, hayatın karmaşası içinde anlam ararken, bir taraftan da her küçük parçanın mükemmelliği sayesinde yeni bir anlam keşfedebileceğimizi fark edeceğiz. Hayatı oluşturan küçük detayları nasıl algıladığımız, yaşama ne kadar anlam yüklediğimizle doğru orantılı olacaktır. Evrendeki küçük yerimizi anlamak için, sıradan gibi görünen mucizelere bakmamız yeterli olacaktır. Gerçek ve ideal olan arasında bir denge kurabilirsek Dolunay’ın gerginliğinden rahatlıkla kurtulmamız mümkün olacaktır.

14 Mart saat 00:08’de Merkür Koç Burcuna giriyor. 31 Mart’a kadar Koç Burcunda hareketine devam edecek olan Merkür Koç Burcuna girdiğinde iletişimde hızımızı arttırıyor. Böylece yeni fikirler ve yeni projeler her zamankinden daha hızlı bir şekilde ilerleyebilir. Bu dönemde, aceleyle karar alıp bir an önce harekete geçmek isteyebiliriz. Eğer uygun bir zemin bulabilirsek bu girişimlerden ileride olumlu sonuçlar almamız mümkün olacaktır. Acelecilik bazen riskleri görmezden gelerek hareket etmemize neden olabilir. Diğer taraftan harekete geçmek ve motivasyon kazanarak ilerlemek için çok güzel bir dönmedeyiz.

20 Mart saat 13:29’da Güneş Koç Burcuna giriyor. Güneş’in Koç Burcuna girmesiyle baharın ilk habercisi olan bahar ekinoksuna geçiyoruz. Böylece Zodyak’ın başlangıç noktasına gelmiş bulunuyoruz. Balık’ın sonlandıran ve her şeyin gelip geçici olduğunu bize hatırlatan bitiş noktasından sonra, Koç’un enerjisiyle her zaman yeni bir başlangıç olduğunu fark edeceğiz. Bir projeyi, bir işi veya bir ilişkiyi bitirdikten sonra her zaman bir yenisine, ilkinin heyecanıyla başlayabiliriz.

Koç’un Kabaladaki hikayesinde olduğu gibi, tüm burçlar yeni olana kendilerini açmak ve adım atma konusunda düşünüp dururken Koç ateşler içinde öne atılarak ilk adımı atmış ve diğer burçlara yolu açmıştır. Böylece her bir burç kendileri için hazırlanmış hediyeleri alabilmiştir. İlk olmak ve başlangıç yapma konusu tüm bir senenin ilk adımı oluşturuyor.

Önümüzdeki ay boyunca kendimizi daha canlı, daha iyimser ve harekete geçmeye hazır hissedeceğiz. Şimdiye kadar ertelediğimiz ya da başlamaya cesaret edemediğimiz konularla kolaylıkla ilgilenebiliriz. Bu dönemde Koç Burçları ve yükselen burcu Koç olanlar parladıklarını fark edebilirler. Koçların yanı sıra Aslan ve Yay Burçları da önümüzdeki dönemde güçlü, yapıcı ve yaratıcı olabilecekler.

28 Mart saat 5:57’de 7˚ Koç Burcunda Yeniay Fazı gerçekleşiyor. Koç Burcunda gerçekleşen Yeniay bizi yeni başlangıçlara davet ediyor. Önümüzdeki bir ay boyunca yeni girişimler, cesaret ve liderlik vasıfları ön plana çıkacaktır. Yaptığımız her işe içimizde çocuksu bir coşkuyla başlayabiliriz. Bu dönem, girişimleri, yaratıcı ruhu, cesareti ve hareket kabiliyetini vurgulamaktadır. Bu konularla ilgili ekeceğimiz bir tohum, ay boyunca büyüyerek bize güzel meyveler verebilir.

31 Mart saat 20:31’de Merkür Boğa Burcuna giriyor. Merkür’ün Boğa Burcuna girmesiyle, iletişim, haberleşme, eğitim, kısa yolculuklar konularında yavaşlamalar söz konusu olabilir. Boğa Burcundaki Merkür, zihni, iletişimi ve eğitimle ilgili konuları yavaşlatabilir, ancak fikirlerin somutlaştırılmasına yardımcı olacaktır. Bir düşünüp iki hareket etmek isteyebiliriz. Belki hızlı ilerleyemeyeceğiz fakat bu dönem uzun vadeli ve sağlam planlar yapmak için uygun olacaktır.

Bu yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan hiç bir şekilde kullanılamaz. FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU UYARINCA KISMEN VEYA TAMAMEN BU SİTE, E-BÜLTEN VE E-POSTA İÇERİĞİNİN ESER SAHİBİNİN İZNİ OLMAKSIZIN KOPYALANMASI, YAYIMLANMASI VE DAĞITIMI HUKUKİ VE CEZAİ YAPTIRIMA TABİ OLUP, AYKIRI DAVRANANLAR ALEYHİNDE GEREKLİ TAKİBATIN YAPILMASI GEREKLİ HALE GELİR.