X

“Hayatımızda iki önemli gün vardır. Biri doğduğumuz gün, diğeri ise neden doğduğumuzu anladığımız gün.” – Mark Twain

Ay Düğümleri haritamızı en derin ve en geniş perspektiften anlayabilme olanağı sunan astrolojik göstergelerdir. Hem dünyaya gelirken hangi hediyelerle donatıldığımızı, hem de bu hayatta ruhumuzu geliştirebilmek için nereye yolculuk yapmamız gerektiğini bize anlatır.

Ay Düğümleri ruhsal ve karmik astrolojide anahtar öğelerdir. Karmamızı bu hayatta tatmin eden şey ne? Bizi başarıya götüren ya da buraya gitmekten alıkoyan neler var?

Astrolojik anlamda Ay Düğümleri yaşamı anlamanın en temel yoludur. Pek çok astrolog, Ay Düğümlerinin haritanın geri kalanından çok daha önemli olduğuna inanır. Ay ve Güneş’in yanı sıra haritanın diğer öğelerine bakmaksızın Ay Düğümlerini incelemek, kişinin bütün yaşamının amacını açığa vurabilir.

Seminerde Neler Yapacağız?

Bu iki günlük seminerde hem Ay Düğümlerinin anlamlarını konuşacağız ve katılımcıların haritaları üzerinde yorumlayacağız, hem de meditasyon, müzik ve deneyimsel astroloji ile her bir Ay Düğümü ekseninin ne anlama geldiğini içsel bir yolculukla keşfedeceğiz.

 

Meral Erduran Ilgaz Kimdir?

1974 yılında İstanbul’da doğdu. Üniversite öğrenimini Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde tamamladıktan sonra 6 sene finans konusunda çalıştı.

Astrolojiye merakı 1990’lı yılarda başladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği’nde (Astrobil) düzenlenen eğitim programına katıldı. İki sene süren temel ve ileri seviyedeki eğitim programını birincilikle bitirdi. Takip eden senede aynı dernekte Klasik Astroloji eğitimi aldı. 2004 yılında, İngiltere’deki FAS’ın – Faculty of Astrological Studies – uzaktan eğitim programına katıldı. 2005 yılında, sınavlarını aldığı sertifika programından sertifika almaya hak kazandı ve sertifika dalındaki En İyi Yorumlama Projesine verilen Lindsay Rademacher Award ödülünü almaya layık görüldü. 2004 yılından itibaren her sene FAS’ın Oxford’da düzenlediği yaz okuluna katılan Erduran Ilgaz, burada Liz Greene, Robert Hand ve Melanie Reinhart gibi dünyaca ünlü astrologlardan ders alabilme fırsatını yakaladı.

2007 ve 2008 senelerinde Londra’da bulunan CPA (Centre of Psychological Astrology)’nın seminerlerine katılma fırsatı buldu. Nisan 2008’de NLP (Nöro Lingustik Programlama) Pratisyenlik Sertifikasını ve Master Pratisyenlik Sertifikasını NLP’nin kurucularından Richard Bandler programına katılarak aldı. 2011 senesinde FAS’ın diploma seviyesindeki çalışmalarını tamamlayarak diplomasını almış ve FAS’ın tavsiye ettiği danışman astrologlar listesine girmiştir. Çalışmalarında astrolojinin psikolojik ve ruhsal boyutunu da vurgulamaktadır. AA (Astrological Association of Great Britain) üyesidir.

2010 – 2011 seneleri arasında NTV Hafta Sonu Programında izleyiciyle buluşarak, psikolojik astrolojiyle gökyüzü hareketlerini yorumlamıştır. 2003 senesinde kurduğu Astrozenith.com sitesinde psikolojik astroloji yazıları yazmaktadır. Zaman içinde çeşitli dergilerde yazılar yazmış, farklı merkezlerde seminer, sohbet ve atölye çalışmaları yapmıştır.

Erduran Ilgaz 2003 senesinden bu yana astrolojik danışmanlığa katkısı olduğunu düşündüğü kişisel gelişim çalışmalarına katılmaktadır. Yoga, meditasyon ve nefes çalışmalarına kişisel düzeyde devam etmekle birlikte zaman içinde pek çok farklı eğitim sertifikaları almıştır. 2010 senesinden beri Zenerji – Zen Meditasyonu -hocalığı yapmaktadır. Aynı dönemde başladığı astroloji, meditasyon ve Jung psikolojisini birleştirdiği Astrodrama Seminerlerine devam etmektedir. Halen Safir ve Bilgi Üniversitesinin ortak sertifika programı Dışavurumcu Sanat Terapi Eğitimine devam etmektedir.