X

MERKÜR RETROSU, Pireyi Deve Yapmak

Merkür’ün ters hareketinde olduğu dönemler son zamanlarda insanların dilinden düşmez oldu. Artık hemen hemen herkesten Merkür’ün ne zaman geri hareketine başlayacağını ve bu dönemde nelerin yapılmaması gerektiğini duyuyorum. Astrolojiyle yeni ilgilenmeye başlayanlar, Güneş Burcunun ve yükselen burcunun anlamlarını öğrendikten sonra, bir sonraki adım olarak Merkür’ün ters hareketine başlayacağı tarihleri telaffuz eder oldu. Artık köşe yazarları (?) bile Merkür’ün ters hareketiyle ilgili yazılar yazmaya başlayınca ben de; “Pireyi deve yapmak bu olsa gerek” demekten kendimi alamadım.

Bunca astrolojik fenomen varken Merkür retrosunun neden bu kadar popüler olduğunu anlamakta zorlanıyorum açıkçası. Gerçi bu yeni trendde astrologların payı çok büyük kuşkusuz… Merkür’ün ters hareketine döneceği tarihleri lanetlermişçesine yazılan yazılar insanları korkutarak bu dönemde hareket edememelerine neden olmakta. “Merkür’ün ters hareketinde olacağı 3 hafta boyunca hiçbir yenilik yapılmamalı, anlaşma imzalamamalı, seyahate çıkılmamalı, hatta evden hiç çıkmamalı” gibi abartılı yorumlar konuyu bilmeyen herkesi korkutmakta… Aslında bu dönemlerde sadece daha dikkatli olmak ve satır aralarını okumak gerekiyor, hepsi bu! Öte yandan Merkür’ün ters hareketinde yeni kararlar almak istemeyenler, yıl içindeki diğer geri hareket eden gezegenlerin varlığını öğrendiklerinde hayatlarını nasıl devam ettirebilecekler merak ediyorum doğrusu.

Merkür’ün Ters Hareketi Ne Demektir? Bir Gezegen Nasıl Geri Gider?

Öncelikle bir gezegenin geri hareketinden kastedilenin ne demek olduğunu biraz açmak yerinde olacaktır diye düşünüyorum. Böylece var olan enerjinin ne anlama geldiği ve en iyi şekilde nasıl değerlendirilebileceği biraz daha açıklık kazanabilir.

Astroloji, jeosantrik (Dünyayı evrenin merkezine alan sistem, yermerkezli)  sistemi temel alarak çalışır. Yani, sanki tüm gezegenler Dünya’nın etrafında dönüyormuş gibi varsayılır. Gerçekte durum farklı olduğu için, yani tüm gezegenler ve Dünya, Güneş’in etrafında döndüğü için, jeosantrik bakış açısıyla baktığımızda bazı gezegenler zaman zaman sanki geri hareket ediyormuş gibi algılanır. Aslında bu dönemlerde söz konusu gezegenin hızı, Dünya’nın hızına oranla daha azdır. Böylece Dünya’dan bakıldığında gezegen geri gidiyormuş gibi görünür.

Gezegenler sadece geri hareket etmezler. Aynı zamanda bazı dönemlerde yavaşlayarak durular.

Dünya’nın hızı herhangi bir gezegene oranla artmaya başladığında, bu gezegen izafi olarak önce yavaşlar, sonra durur ve yörüngesinde ters hareketine döner. Bu aslında astronomik bir illüzyondur ve Dünya’nın hızlanan hareketi nedeniyle meydana gelir.

Gezegen ters hareketine başlayınca daha önce geçtiği konumun üzerine tekrar gelerek ilk geçişinde göremediklerimizi bize gösterir. Böylece farklı bir bilinç ve bakış açısı getirmiş olur. Böylelikle tamamlanmamış konuları açığa çıkararak bizi tekrar, bu konular üzerinde düşünmeye sevk eder. Bu dönemde aynı zamanda perde arkasındaki konular açılabilir.

Başka Gezegenler De Geri Gider Mi?

Ay gerçekten de Dünya’nın etrafında döndüğü için ve Dünya da Güneş’in etrafında döndüğü için Ay ve Güneş dışında astrolojide kullanılan tüm gezegenler yılın belli zamanlarında geri hareket ederler.

Merkür retrosu senede 3 defa gerçekleşir ve her seferinde 24 gün sürer. Venüs her 1,5 sene de bir defa ters hareketine döner ve her seferinde 42 gün ters hareketine devam eder. Mars’ın ters hareketi 2 sene de bir defa gerçekleşir ve her seferinde 80 gün sürer. Jüpiter yılın 115 ila 120 gününü ters hareketinde geçirir. Satürn senenin 130 gününü ters hareketinde geçirir. Jenerasyon gezegenleri olan Uranüs, Neptün ve Plüton ise neredeyse senenin yarısını geri hareketinde geçirirler.

Her gezegenin temsil ettiği farklı konular vardır ve ters hareketler sırasında bu konularda içselleşme söz konusu olur. Bu aslında bir anlamda gerekli olandır. Enerjimizin tümünü dış dünyaya yöneltmiş olduğumuz modern yaşam içinde bu dönemler bize, durup kendi içimize, kendi ruhumuza ve kendi bedenimize bakmayı hatırlatır. Bu, materyal dünyadan elimizi ayağımızı çekeceğimiz anlamına gelmemektedir kuşkusuz, fakat yüksek benliğimizin ihtiyaç duyduğu molayı ondan esirgememek gerekir.

Bir gezegen geri hareketinde olduğu dönemlerde olumlu ya da olumsuz ne gibi etkileri olur?

Tüm geri hareketli gezegenler için ortak olarak söylenebilecek en doğru yorum; içselleşme ve materyal dünyanın etkilerinden arınma yönünde olacaktır. Bu dönemlerde derinleşmek mümkün olacağı için evrenin derin kaynakları bize açılacaktır. Yoğunluk ve derin bir farkındalık söz konusu olabilir. Dolayısıyla bu dönemler, meditasyon için oldukça uygun zamanlardır. Böylelikle içsel gücümüzü yenileyerek nefsimizi ıslah edebiliriz. Ruhsal gücümüzü toparlayarak kendimizi adeta yeniden akort edebiliriz. Bu dönemler aynı zamanda geçmişte çözülememiş ya da gizli kalmış konuları açığa çıkarmak için oldukça uygun olacaktır. Çünkü geçmişe, her zamankinden daha rahat bir şekilde bakabilir ve olayları daha net bir şekilde değerlendirebiliriz.

Bununla birlikte, mevcut enerjiyi fark etmeden aynı hızla günlük hayatımıza devam etmek istediğimizde ise; soyutlanma veya uyumsuzluk söz konusu olabilir. Bu aslında yüksek bilincin içe kapanma çağrısıdır. Bazen şöyle ya da böyle bu çağrıyı duymak istemeyiz. Günlük hayatımızın içinde daha önemli olduğunu düşündüğümüz alışkanlıkları devam ettirme isteğimiz vardır. İşte bu şekilde hareket etmek isterken mevcut enerjinin daha derin bir düzeyde çalışıyor olması bazı uyumsuzluklar yaratır. Dış dünyanın koşuşturmasına son hız devam etmek isteyenler bazı engeller ya da gecikmelerle karşılaşabilirler. Aslında bu engeller, kişinin niyetinin ne kadar güçlü olduğunu test eden ve ona “Emin misin?” diyen yardımcılardır. Astrolojik etkiler bir kader değildir. Sadece belli dönemlerde bize belli enerjileri deneyimletmek ister. Manevi yanımızın dengede kalabilmesi için buna ihtiyacı vardır. Bu aslında gerekli ve faydalıdır.

Kim Hangi Gezegenin Ters Hareketlerinden Daha Çok Etkilenir?

Merkür’ün ters hareketiyle ilgili abartılı ifadelerin yanı sıra bu etkiden daha çok ‘Merküryen’ kişilerin etkileneceğini unutmamamız gerekmektedir. Bu dönemlerde ekstra dikkatli olması gereken kişiler aslında Merkür’ü haritasında kuvvetli olan kişilerdir. Bunlar; İkizler ve Başak Burçları, bu burçlarda yükseleni olanlar ve Merkür’ü haritalarında önemli ve güçlü konumda olan (Merkür İkizler ya da Merkür Başak Burcu olan veya Merkür’ü köşe evlerde olan – 1.ev, 4.ev, 7.ev ya da 10.ev) kişilerdir.

Dolayısıyla içinde bulunduğumuz bu dönemde bu kişiler yeni fikirler üzerinde biraz daha düşünebilirler. Anlaşmalarını yaparken satır aralarını iyice okumalı ve gözden kaçan bir konu olup olmadığından emin oldukları zaman imza atmalıdırlar. Yine seyahat ya da eğitimle ilgili konularda gerekli kişilerle konuşarak planlarının üzerinden birkaç kere geçmeleri faydalı olacaktır.

Bunun yanı sıra Koç Burçları ve yükselen burcu Koç olanlar, Mars’ın ters hareketinde olduğu dönemlerden daha fazla etkilenirler. 2 sene de bir gelen bu etki 2016 yılının Nisan ayında 8° Yay Burcunda gerçekleşecek. Mars 2016’da Haziran ayının sonuna kadar ters hareketinde olacak. Aynı şekilde Akrep Burçları ve yükselen burcu Akrep olanlar bu dönemden etkilenecek olan kişiler arasındalar. Bu dönemde kendilerini göstermek isterken, girişimlerinin ne kadar doğru olduğunu gözden geçirebilirler. Belki ilerlemek kolay olmayacaktır ama daha önce de bahsettiğim gibi bu dönem aslında içsel olarak güç kazanma ve bu kişiler için yeterli donanıma sahip olup olmadıklarını gözden geçirmek için iyi bir fırsat olabilir. Çünkü bu dönemler, geçmiş dönem aktivitelerin gözden geçirilme zamanıdır.

Boğa Burçları ve yükselen burcu Boğa olanlar, Venüs’ün ters hareketinden daha fazla etkilenirler. Venüs bu sene Temmuz ayında ters hareketine başlayacak ve Eylül 2015’e kadar ters hareketine devam edecek. Aynı şekilde Terazi Burçları ve yükselen burcu Terazi olanlar bu dönemden etkilenecek olan kişiler arasındalar. Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları, bu kişiler için geçmiş dönem ilişkilerini gözden geçirmek için mükemmel bir fırsat olacaktır. İlişkilerde nerelerde takıldıklarına bakmak ve ilişkilerde en önemli unsurlardan biri olan ‘vermek’ ve ‘almak’ arasındaki dengeyi nerede bozduklarını görebilmek için oldukça uygun bir dönem olacaktır.

Yay Burçları ve yükselen burcu Yay olanlar, Jüpiter’in ters hareketinden daha fazla etkilenirler. Seneye ters hareketinde başlayan Jüpiter Nisan 2015’e kadar ters hareketinde olacak ve bizlere, bir önceki dönemde yaşanan aşırı iyimserlik ve idealizmin gerçek olup olmadığını sorgulatmakta. Jüpiter, Yay Burçlarının yanı sıra Balık Burçları ve yükselen burcu Balık olanlara, dış dünyadaki ruhsal rehber arayışlarını bir kenara bırakarak kendi yüksek benlikleriyle temasa geçmeleri ve kendi ruhsal kaynaklarından beslenmelerini hatırlatmakta.

Oğlak Burçları ve yükselen burcu Oğlak olanlar, Satürn’ün ters hareketinde olduğu dönemlerden daha fazla etkilenirler. Satürn 2015’te Mart – Ağustos ayları arasındaki dönemde ters hareketinde olacak. Satürn’ün ters hareketi aynı zamanda Kova Burçları ve yükselen burcu Kova olanları etkileyecektir. Materyal gerekliliklerin farkındalığıyla başarı için çabalayan Oğlak ve Kova’lar, Satürn ters hareketine döndüğünde daha fazla ilerleyemeyeceklerini fark ederek geçmiş dönemde yarım kalan ya da tamamlanmayan konulara bakmaları gerektiğini fark edebilirler. Bu dönem yeni sorumluluklar almak için uygun olmayacaktır, çünkü bu kişiler için hali hazırdaki konularda düzeltmeleri gereken bazı sıkışıklıklar olabilir.

Astrolojide en çok dikkat edilmesi gereken kişinin doğum haritasıdır. Bir gezegenin dönemsel etkilerine bakarken o gezegenin kişinin haritasında ne durumda olduğu çok önemlidir. Bu gezegen güçlü konumda mı, yoksa zayıf mı? Hangi evde yer alıyor? Güneş ve Ay’la kuvvetli açıları var mı? Bütün bu bilgiler, söz konusu etkinin nasıl yaşanacağına dair ipuçları verecektir. Aynı zamanda transit olan gezegenin hangi evde yer aldığı ve doğum haritasında hangi evlerin yöneticisi olduğu da muhtemel senaryo konusunda aydınlatıcı olur.

Merkür ‘Retro’sunda Neler Olur?

Astrolojinin semboller ve yorumlama üzerine kurulu bir sanat olduğunu düşünecek olursak, “Neler yapılmalı?” ya da “Neler yapılmamalı?” gibi tavsiyeler ancak kişisel muhakemesi köreltilmeye çalışılan toplumu beslemekten başka bir işe yaramaz diye düşünüyorum. Bu sebeple neler yapılması gerektiğiyle ilgili didaktik bilgiler vermek yerine, nasıl etkilerin var olduğunu açıklamak ve böylece kişinin kendi haritası kapsamında bunu yaşamasına izin vermek bir astroloğun yapabileceği en uygun davranış olsa gerek.

Sürekli söylendiği gibi; ‘Merkür ters hareketindeyken hiçbir yazılı anlaşma yapılmamalı veya yeni bir projeye başlanmamalı’ şeklinde yanlış bir kanı vardır. Aslında burada belirtilmek istenen bu dönemde bu tür konulara daha çok özen gösterilmesi yönündedir. Çünkü Merkür ters hareketi nedeniyle aynı noktadan bir kaç kere geçeceği için, daha önce düşünülmüş konular ya da yapılan işleri bize sorgulatabilir. Hatta aynı sebepten dolayı Merkür’ün ters hareketine başlamadan önce, düz hareketi sırasındaki konumu da önemlidir. Çünkü gezegen ters hareketine başladığında ilk olarak bu noktalardan geçecektir.

Bütün bu konuları 2009 senesinde, Oxford’da Robert Hand’in ‘Seçim Astrolojisi’yle ilgili yaptığı konuşmayı dinlerken bir kere daha düşündüm. O da Merkür’ün ters hareketiyle ilgili olarak Merküyen konulara dikkat edilmesi gerektiğini, fakat bunlardan kaçınmamamız gerektiğini hatırlattı.

Şöyle de bir gerçek vardır ki; Merkür’ü doğum haritasında ters hareketinde olan kişiler, bu dönemlerde kendilerini daha çok ‘evlerinde’ gibi hissedebilirler. Dolayısıyla iletişimleri her zamankinden daha kuvvetli olabilir. Bu kişiler için iletişim, Merkür’ün düz hareketinde olduğu diğer zamanlarda daha farklı çalışmaktadır. Algılar her zaman içsel olduğu için, bu kişiler dış dünyanın aktif iletişim hızına yetişemeyebilirler. Belki de böyle bir çabaları hiçbir zaman olmaz, çünkü onlar için iletişim çok farklı bir şekilde çalışmaktadır. Bu kişiler okült, ruhsal ve soyut konuları çabucak kavrarlar. Aynı zamanda bu konular hakkında konuşmakta oldukça başarılıdırlar. Burada Merkür’ün burcu ve bulunduğu konum önemlidir kuşkusuz, fakat genellikle bu kişiler iki düşünüp bir hareket ederler. Zihin (Merkür) çoğu zaman egodan (Güneş) bağımsız çalışır. Böylelikle bu kişilerin zihinleri yüksek benlikleriyle her zaman daha yakın bağlantıda olur.

Astroloji hayatı ve kendimizi daha iyi tanımamız için bize yol gösteren mistik bir rehberdir. Korkuların beslenmesi istenilen bir dönemde, astrolojiyi de buna katkı saylayan bir araç olarak kullanmak yerine, bunları dağıtmaya yarayan bir katalizör olarak görmenin gerekliliğine inanıyorum.  Astrolojik yorumları yaparken de, felaket tellallığı yapmak yerine, insanlara yol gösterecek nitelikte bir seyir izlemek gerektiğini düşünüyorum. Astrolojiyi, evrenle dengemizi kurmak için bir köprü olarak kullanmalıyız. Bu sebeple pireyi deve yapmadan, hangi gezegenin bize hangi dönemde ne söylemek istediğine kulak verelim. Evrenin sesine kulak verirsek bize çok güzel melodiler dinletecektir.

Yazım tarihi: Eylül 2009, İstanbul

Düzenleme tarihi: Ocak 2015, İstanbul

Referanslar:

– Erin Sullivian, Retrograde Planets

– Bil Tierney, Dynamics of Aspect Analysis (CRCS Publications USA, 1983)

– ‘Electional Astrology’ Seminer notları, Robert Hand, Exeter College, Oxford, 2009

BU YAZININ TÜM HAKLARI SAKLIDIR. İZİN ALMADAN HİÇ BİR ŞEKİLDE KULLANILAMAZ. FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU UYARINCA KISMEN VEYA TAMAMEN BU SİTE, E-BÜLTEN VE E-POSTA İÇERİĞİNİN ESER SAHİBİNİN İZNİ OLMAKSIZIN KOPYALANMASI, YAYIMLANMASI VE DAĞITIMI HUKUKİ VE CEZAİ YAPTIRIMA TABİ OLUP, AYKIRI DAVRANANLAR ALEYHİNDE GEREKLİ TAKİBATIN YAPILMASI GEREKLİ HALE GELİR.