X

Jüpiter Başak Burcunda: 11 Ağustos 2015 – 9 Eylül 2016

Jüpiter Ağustos ayında Başak Burcuna girdiğinde;

“Neyi anlatıyorsun?

“Neye inanıyorsun?”

“Ne konuşuyorsun?”

“Ne öğretiyorsun?”

Bütün bu soruların yanıtlarının üzerinde çalışmaya başladığımız bir döneme girmiş bulunuyoruz. Üstelik bu konular üzerinde mükemmelleşmek isteyerek…

Jüpiter Başak Burcunda düşük durumdadır; çünkü yöneticisi olan Balık Burcunun karşıt burcunda yer alır. Jüpiter burada kılı kırk yaran bir titizlikle çalışır ki, bu Jüpiter’in doğasına hiç de uygun değildir. Bilgi toplamak, araştırmak ve organize olmak Jüpiter’den çok Merkür’ün işidir. Dolayısıyla Jüpiter burada kendine iki beden küçük bir elbiseyi giymeye çalışan birinin ızdırabıyla dolaşır.

Mükemmel olmak ne demek? Ya da mükemmelliğe ulaşabileceğimiz son bir nokta var mı?

Başak her şeyi tek tek incelemek ister. En ince detayı atlamadan gider. Zaten başka türlü ilerlemesi mümkün olmaz. Jüpiter ise, büyüteçle her bir detayın üstünden geçerken her şey iyisiyle kötüsüyle ortaya dökülecektir. Pireyi deve yapmaya meyillidir. Burada hayatın anlamını mikroskop altında inceler. Ne biliyoruz? Bildiklerimiz yeterli mi? Peki, hangi bilgi ve tecrübeleri günlük hayatın içinde pratik bir şekilde kullanabiliyoruz?

Şimdi teori ve felsefe zamanı değil… Tam tersine teorilerimizi test etme zamanıdır. Gerçeklerle yüzleşiriz ve neyin ne işe yaradığına bakarak ilerleyebiliriz. Kullanamadığımız, işimize yaramayan bilgi bilgi değildir. Bilgiyi acelece toplamak yetmez. Bir de bilgiyi verimli kullanmak gerekir; işe yarar şekilde kullanmak ve örgütlemek bu dönemde önem kazanacak. Bilgiyi almak ve günlük hayatın içinde kullanabilmek gerekir.

Jüpiter 12 senede bir aynı burca girer ve bir burçta aşağı yukarı 1 sene geçirir. Dolayısıyla 12 sene önce neler yapıyorduk? Bunu hatırlayabilirsek bu seferki Jüpiter’in Başak geçişiyle ilgili biraz ipucu elde edebiliriz. Tabi bunu yaparken haritamızın yaşayan bir organizma olduğunu unutmamalı ve diğer tüm etkilerin farklı farklı alanlarda olduğunu göz ardı etmemeliyiz. Fakat diğer bütün değişkenleri sabit tutar ve Jüpiter’in etki alanına bakarsak ve bizim haritamızda hangi alanda etkileşim içinde olduğunu bulursak, şimdiki dönemde bize neler öğreteceğini, hangi alanı genişletip abartılı bir hale sokacağını görebiliriz.

Jüpiter’in Başak’ı Bir Önceki Ziyareti Nasıldı?

Bir önceki Jüpiter Başak geçişi Ağustos 2003 – Eylül 2004 arasına gerçekleşmişti. O dönemki kişisel ve küresel olaylara bakarak bugüne biraz olsun ışık tutabiliriz. O dönemin bilgi ve iletişimle ilgili en önemli oluşumu Facebook’un kuruluşu olmuştur kuşkusuz… Facebook 4 Şubat 2004’de kurulmuştu. Evet, Facebook’un Jüpiter’i Başak Burcunda. Tabi, başka pek çok farklı etki o dönemde etkindi, fakat genişleme ve gelişim anlamında Facebook’u incelemeye değer buluyorum. Facebook şu anda dünyadaki en büyük sosyal ağ. Kurulduğundan beri sürekli olarak büyüyen ve gelişen bir formatı var. Sürekli olarak yenileniyor ve genişliyor. Bu da en çok Jüpiter temasına uyuyor. Önümüzdeki dönem Jüpiter Başak Burcunda hareketine devam ederken Facebook ilk Jüpiter Döngüsünü yaşayacak. Kasım 2015, Mart 2016 ve Temmuz 2016’da yaşanacak olan bu döngü, büyüme, gelişim ve genişleme konularında yeni stratejileri gündeme getirebilir. Eski formatı bir kenara bırakarak yepyeni bir vizyon gelişimi söz konusu olabilir. Bu süreci hep beraber gözlemleyip sonuçlarını göreceğiz.

Bunun yanı sıra, kişisel alanda ise, Başak Burcunun haritamızda bulunduğu alan önümüzdeki dönemde dikkat çekici şekilde açılacaktır. Bu alanda büyüme, genişleme ve gelişimi gözlemleyebiliriz. Jüpiter’in mercek etkisi yarattığını ve üzerine geldiği her şeyi büyüttüğünü unutmamalı, gelişimin olumlu yansımalarının yanı sıra olumsuz olabilecek yansımalarını da göz ardı etmemeliyiz. Özellikle görmezden geldiğimiz konular varsa Jüpiter bizi bu anlamda aydınlatacaktır. Neyi neden kullanıyoruz ve bu ne işimize yarıyor? Önümüzdeki dönem boyunca kendimize sık sık soracağımız soruların başında olacaktır.

Jüpiter’in ışığından olumlu olarak yararlanabileceğimiz, farkındalık ve aydınlık dolu bir dönem olmasını dilerim…

Kasım 2015, İstanbul

Bu yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan hiç bir şekilde kullanılamaz. FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU UYARINCA KISMEN VEYA TAMAMEN BU SİTE, E-BÜLTEN VE E-POSTA İÇERİĞİNİN ESER SAHİBİNİN İZNİ OLMAKSIZIN KOPYALANMASI, YAYIMLANMASI VE DAĞITIMI HUKUKİ VE CEZAİ YAPTIRIMA TABİ OLUP, AYKIRI DAVRANANLAR ALEYHİNDE GEREKLİ TAKİBATIN YAPILMASI GEREKLİ HALE GELİR.