X

Ay Astrolojide Neleri Gösterir?  

Ay, ruhla madde arasındaki geçiş noktasıdır. Güneş kişiliğin bilinçli yönü, Ay ise bilinçsiz yönüdür. Güneş sonsuz yaratıcı enerjiyi simgelerken, Ay buna şekil veren potansiyel varlığı yaratır. Ay’ın sembolündeki kesişen iki yarım daireden biri Tanrısal bilinci diğeri ise, insan bilincini sembolize eder. Bu iki güç kişiliğin oluşmasına yardımcı olur.

Ay burcu, yükselen burç ve Güneş burcu kadar önemlidir. Ay’ın burçlardaki konumu kadar hangi evde olduğu ve hangi açıları yaptığı da bir bu kadar önem taşır. Ay’ın bulunduğu ev harita içinde hangi alanda çalıştığını gösterir. Örneğin; Koç Burcundaki bir Ay’ın 1.evdeki yerleşimiyle 8.evdeki yerleşimi çok farklı çalışacaktır; fakat kişiye aynı duygusal motivasyonu sağlamaya devam edecektir. Yine, diğer gezegenlerle oluşturduğu olumlu ya da olumsuz açılar bu potansiyeli rahat mı, yoksa zorlanarak  mı değerlendirdiğini gösterecektir.

Ay’ın temsil ettiği konular değişkenlik, dişilik, pasiflik, esrarengizlik, sessizlik, alıcılık, güdüsellik, bilinçaltından gelenler, tepkisellik, imgeler, fanteziler, hafıza deposu, bilgi deposu, duygusal yaşam, çocukluk şartları ve hatıralar, geçmiş, bir yuva kurma, duygusal tatmin, duyarlılık, mutluluk, hassasiyet, endişe, güvende hissetmek ve huzurlu olmak ihtiyacıdır. Haritadaki yeri, aile ve aile yaşantısını, kişinin aileyle ilişkini ve anneyi gösterir. Kadınlarda annenin yanı sıra kendi hamileliğinin nasıl olacağını, erkeklerde ise,  annenin yanı sıra genel olarak kadınlarla olan ilişkiler ve  eşi sembolize eder.

Ay Yengeç Burcunda Yönetici dir. Burada güçlüdür ve olumlu olumsuz bütün özelliklerini gösterir. Yengeç’in zıttı olan Oğlak Bucunda ise Düşük durumdadır. Hassas ve duygusal Ay Satürn yönetimindeki bu burçta aradığı sıcaklığı ve yakınlığı bulamayacaktır. Ay Boğa Burcunda Yücelmek tedir. Bu yerleşim Ay’ın bütün olumlu özelliklerini göstermesine yardımcı olur. Ay burada istediği gibi beslenir ve aradığı huzur ve dinginliği bulur. Boğa’nın zıt burcu Akrep Burcunda ise Zararlı konumdadır. Bu sefer de Ay, Mars yönetimindeki bu burçta huzursuzlaşır. Şüphecilik ve huzursuzluk Ay’ın mutsuz olmasına neden olacaktır.

Ay en hızlı hareket eden gök cismidir ve Dünya’nın uydusu olduğu için bize çok yakındır. Gün içindeki duygusal değişikliklerimiz Ay’dan kaynaklanır. Ayın görünümü gibi etkisi de her gün değişir. Ay günde 12 derece ilerler. Bu da  2 saatte ortalama 1 derece ilerliyor demektir. 2.5 günde bir burç değiştirir.

Gecelerin Kraliçesi

Ay ile mitolojik olarak özdeşleştirilen tanrıça Artemis’tir. Artemis diğer adıyla Selene (Luna) Zeus’la Leto’nun kızı, Apollo’nun ikiz kardeşidir. Apollo’dan biraz önce doğmuş ve doğar doğmaz annesine, kardeşinin doğumu için yardım etmiştir. Bu nedenle Artemis doğumun da tanrıçası sayılır. Fakat annesini doğum sancıları içinde kıvranırken görünce, bunun kendi başına da geleceğinden korkmuş ve Zeus’tan sonsuz bakirelik dilemiştir. Dağlara çıkmış, hayvanların tanrıçası olmuştur.

Sıfatları arasında “Işıldayan” (Phoibe) ve “Ok atan” (Iokheaira) vardır. Okları amansızdır ama Ay ışığını simgeler. O hem avcı, hem de küçük çocuklarla yavru hayvanların koruyucusudur. Çok çocuksu, temiz, uysal ve yeteneklidir. Çok güzel ama aynı zamanda çok da vahşi bir tanrıçadır. Hiç bir ölümlü erkek tanrıçaya ne el sürebilir ne de çıplak görebilir. Kendisine yapılan saygısızlığı da, ihmali de hiç bir zaman bağışlamaz.

Mitolojide buna pek çok örnek vardır. Aktaion da Artemis gibi bir avcıdır. Köpekleriyle dağ bayır dolaşır ve av peşinde koşar. Bir gün yolu, Artemis’e adanan kutsal ormana düşer. Aktaion buraya bilmeden gelmiştir. Yürümekten yorgun düşünce bir ağacın altında dinlenir. Bu sırada Artemis de ormandadır. O da avlanmaktan yorulmuş, ormanın kuytu bir köşesindeki göle girip serinlemek istemiştir. Önce ok ve yayını sonrada bol kıvrımlı elbisesini çıkararak kız perileriyle birlikte göle girer. Artemis’in  Aphrodite’i kıskandıracak güzellikte bir vücudu vardır. O güne kadar perileri dışında kendisini çıplak olarak ne bir ölümlü ne de bir ölümsüz görmüştür. Periler birden bağrışmaya ve Artemis’ in etrafında bir araya gelmeye başlar. Aktaion gölün kıyısında köpekleriyle birlikte durmaktadır. Sesleri duymuş ve oraya gelmiştir. Uzun boylu tanrıça perilerin arasından sıyrılır ve kıyıya giderek “Beni ve perilerimi gördüğünü her gittiğin yerde anlatacaksın değil mi? Anlat anlatabiliyorsan” diyerek Aktaion’u bir geyiğe dönüştürür. Köpekleri de sahiplerini tanıyamayıp, geyiği yeni bir av sanarak üstüne atlayıp parça parça yemiştir.

Ay’ın değişen yüzü gibi Artemis de, içinde, kadınlığın bütün hallerini barındırır. Bu bakirelikten anneliğe giden bir süreçtir. Artemis de sonunda anne olur. İçinde barındırdığı bütün bu haller kendine verilen değişik isimlerden gelmektedir. Mısır’da bereket tanrıçası, Anadolu’da Kibele olarak anılmıştır.

Haftanın ilk günü Pazartesi; Monday, Moonday adını Ay’dan almaktadır.

SİZİN DUYGUSAL EĞİLİMLERİNİZ NASIL?

Ay Koç Burcunda

Koç erkeksi, ateşli ve önderlik yeteneği olan bir burçtur. Bu kişiler temelde enerjik, iddialı, girişimci ve kendini iyi ifade eden yapıda olurlar. Burada Ay’ın soğukluğu ve Koç’un ateşi çatışır. Bu ruhsal bir gerginliğe sebep olarak kişiyi huzursuz yapar. Ay Koç son derece acelecidir ve kişinin duygusal hayatını etkiler. İlk randevuyu almak için hep acele eder, ilgisini göstermekte çok coşkulu ve bazen de tutkularını belirtmek için gereğinden fazla aceleci davranabilir.

Ay Koç aşkta, işte ya da aile yaşamında ikinci olmaktan nefret eder. Dünyaya “önce ben“ demek için gelmiştir. Her zaman en kısa zamanda en çoğunu elde etmek ister. Meydan okumalara karşı heyecanlıdır. Ruhunun derinliklerinde her zaman yaptığı işte en iyi olmayı hedefler. İki kere düşünmekten hoşlanmadığı için sabırsızlığı onu zor duruma sokabilir.

Ay Koç ilk çocukluk döneminde bile dikkat çekmek için elinden geleni yapar. Bağımsızlığı çok erken yaşta öğrenir ve bu bütün hayatı boyunca devam eder. Dolayısıyla hiç bir duygusal üzüntünün uzun sürmesine izin vermez. Kendini hemen toparlar ve yine hayatın içine dalar.

Aile içinde kuralları kendisi belirlemek isteyecektir. O zaman sevecen ve sevgi dolu olabilir. Pek evcimen biri sayılmaz ve ev işleri gibi rutin işler ona göre değildir. Bunun için “vaktim yok” bahanesini uydurabilir. Daha çok tehlikeli ve riskli işleri sever.

Ay Koç’un İlişiki Durumu

Aşık olduğu zaman, değer verdiği kişi için ölebilecek kadar fedakar olur. Yenilgi onu çok sinirli yapabilir. Amacına ulaşmak için Mars’ın ateşiyle  “Savaşta ve aşkta her yol mubahtır” diyecektir. İstediği şey için neden başka biri ya da başka bir şey engel oluştursun ki? Aşkta da en iyi olmak ister. Dürüst, doğru ve direktir. Aynı şeyi karşısındakinden de bekler. Eşinde ve sevgilisinde güçlü bir kişilik arar.

Aşkta o bir avcıdır ve avlanmak ister. Meydan okumalara karşı hareket etmekten zevk alır ve asla takip edilmeye dayanamaz. O aşık olmaya aşıktır. Bu yüzden aşkları pek uzun ömürlü olmayabilir. Çocuksu bir coşkusu vardır. Bu sebeple kararlarını birden bire verir. Duyguları da çok hızlı bir şekilde değişecektir. Duygular bu burçta şiddetli arzulara dönüşür. Tutku bu kişiler için duygusal yakınlık demektir.

 

Ay Boğa Burcunda

Boğa; dişi, inatçı, sabit bir toprak burcudur. Ay, Boğa burcuyla çok ahenklidir ve burada yücelir. Yani bütün olumlu özelliklerini gösterir. Bu kişiler erken yaşta ayaklarını sımsıkı yere basmayı öğrenirler. Sakin ve güvenlidirler. Çok rahatlatıcı yapıları vardır. Yapay tavırlara gereksinim duymazlar. Çünkü doğal bir kendilerine güven duygusu içindedirler. Arkasına dayanıp neler olup biteceğini sabırla bekler. Hiç bir şeye balıklama atlamaz; önce gözlemlemeyi sever. İdeallerine ulaşmak için sonsuza kadar sabırla direnebilir. Güzelliğe ve güzel olan şeylere sahip olma isteği yoğundur. Kolay dostluk kurar ve dostlukları uzun ömürlü ve sağlam olur. Ay Boğa’da sağlam ve sağlıklı bir vücut da verir. Doğum haritasında Güneş de güçlü konumda ve olumsuz bir etki altında değilse bu kişiler çok sağlıklı olurlar. Kolaylıkla para kazanır ve parayı biriktirebilirler. Çoğu zaman varlıklı ve rahat bir hayat sürerler. Ellerindeki parayı akıllıca harcarlar.

Boğa Burcu doğaya aşıktır. Ay Boğa’da olduğunda kişiye aşırı bir doğa sevgisi verir. Bu kişi tüm güzelliklere düşkün olur. Dolayısıyla sanata karşı yeteneklidir. Bu kişilerin yaratıcı tarafları da çok güçlüdür.

Ay Boğa’nın İlişiki Durumu

Duygulu, duyarlı, ayakları yere basan tutkulu Boğa güçlü ve sürekli bir ilişki ister. Sevgi ve romantizmin zamanla olgunlaşmasını sever. Venüs aşk hayatında önemli bir yer tutar. Aşırı gösterişli yaklaşımlardan hoşlanmaz. Konu aşk olunca ciddi ve duyarlı olmak yeterli olacaktır. Özellikle aşk hayatında, kendini herhangi bir hata yapmaktan koruyan bir zırha bürünür. İlişkilerinin yolunda gitmesi ve sürekliliği için  çok daha fazla çaba sarf edebilir. Sezgileri kuvvetli ve duyarlıdır. Rahatına, yemeye içmeye ve aşkın fiziksel boyutuna düşkün olurlar. Fakat ilgisini çeken biri olduğunda hemen gidip ilgi göstermek kişiliğine uymaz. Tutkularından emin olmadan karşısındakinin ne düşündüğünü öğrenmesini istemez. Bir kere kararını verince de Zodyak’ın en kararlı, ısrarcı ve inatçı kişisi olur.

Amacına ulaşmak için zaman kısıtlaması yoktur. Amaçları her zaman yüksektir. İnatçı kişiliğinden dolayı sürüklemek isteyenleri ısrarla reddeder. Her şeye rağmen aile geleneklerine sıkı sıkıya bağlıdır. Aile bağları güçlüdür ve iyi ebeveyn olurlar.

 

Ay İkizler Burcunda

İkizler; erkeksi, değişken,  bir Hava Burcudur. Hızlı tepki veren, zihinsel enerjiyle dolu, yaratıcı fikirleri olan ve çevresindeki herkesi her şeyi merak eden biridir. Bu özellikler Ay’ın sezgisel güçlendirici etkileriyle yoğunlaşınca her türlü iletişimde mükemmel bir başarı ortaya çıkar. Her konuyu doğal olarak çok hızlı bir şekilde duyumsar. Tepkilerini hemen gösterir. 24 saat bir gün için yeterli gelmeyebilir. Hayatındaki herkesin özel hayatına aşırı ilgili, meraklı ve aşırı eleştiricidir.

Evi kitaplar ve ansiklopedilerle dolu olabilir. Öğrenmeye, bilmeye karşı büyük bir çekimi vardır. Renkli, ilgi çekici ve zihinsel yönden doyurucu bir dosttur. Ama duygusal açıdan dengeli biri sayılmaz. Ay’ın iniş çıkışlı ruh hali ve İkizlerin sürekli değişen yapısı bir araya gelince duygulardaki aşırı değişiklikler iç huzuru sağlamayı zorlaştırır. Kimi zaman soğuk ve duyarsız olmakla suçlanabilir. Bunun nedeni ise,  zeki, parlak ve ilgi çekici görünmek için duygulardan çok zekayı ön plana koymasından kaynaklanır. Onun için duygusal bir ilişkinin doyurucu olması için zihinsel olarak iyi olması gerekir.

Yaratıcı bir işte sıkılmadan çalışabilir; fakat dikkatini toparlaması oldukça zordur. Bir konuyla uğraşırken başka bir konu da onu çekebilir ve konudan konuya atlayarak bazen bir işi tamamlayamayabilir. Gazetecilik, yazarlık, öğretmenlik, satış gibi çok gezip görüp öğrenmeyi, konuşmayı gerektiren mesleklerde çok başarılı olabilir. El becerisi gerektiren işlerde de başarılı olabilir.

Ay İkizler’in İlişiki Durumu

İkizlerin çift yapısı aşkta ona, sevginin de çifter çifter gelmesine neden olur. Ancak tamamen istediği gibi birini bulduğunda çapkınlığı bırakabilir. Mantık her zaman ağır bastığı için duygular yüzeysel kalabilir. Bu kişiyle beraber olmak kıskançlıktan da uzak durmayı gerektirir. Bir ilişki içindeyken, birçok kişiyle entelektüel derin sohbetlere girebilir. Bu, kıskanç bir sevgili için zorlayıcı olabilir. İkizler aşkta oyundan hoşlanır. Karşı taraf, kaleyi fethettiğini zannederken, İkizler başka bir diyara çoktan yelken açmış olabilir.

Toplantı ve eğlencede mükemmel arkadaştır. Her zaman her toplulukta merkez olmak ve konuşmayı yönetmek ister. Çekici kişiliklerle birlikte olmayı çok sever. Aynı anda üç beş kişiyle konuşabilir. Hayatı dolu dolu ve büyümeyi reddedercesine yaşar. Yeni bir şeye başlamak için her zaman sevinç ve istek duyar. Onu yaşatan şey zihinsel uyarı ve değişikliktir. Bu olmayınca mutsuz olur. Sorunlarla  yüzleşmekten kaçınır ve hep  erteler. Bu sebepten de duygularında derinlere inemez.

 

Ay Yengeç Burcunda

Yengeç; dişi, öncü bir Su Burcudur. Ay burada kendi yerinde ve güçlüdür. Hassas Ay bütün özelliklerini ortaya koyar. Çevredeki en şefkatli ve koruyucu kişidir. Aşırı evcimen bir yapısı vardır. Evini, ailesini ve yuvasını çok sever. Yaşadığı ev çok önemlidir. Evinde kendini daha huzurlu ve mutlu hisseder. Zaten her zaman rahatı ve huzuru arar. Duyarlılığı ve duyguları Ay’ın iniş çıkışlarıyla o kadar değişir ki bir gün çevresinde hayranlık uyandırırken bir gün çevresindekilere yaka silktirtebilir. Birine kızdığında bir köşeye giderek kabuğuna sığınır. Çabuk alınıp küser. Derinlere inmeyi sever. Fakat bazen burada gereğinden fazla kalabilir.

İşyeri evi gibi huzurlu olabileceği bir yer olmalıdır. Çalışma ortamı ve çevre çok önemlidir. İş yerindeki kişilerle uyuşmazsa çok mutsuz olur. Finansal konuda da kendini güvende hissetmek ister. Para konusunda tutumludur. Kolaylıkla para biriktirir. Biriktirmeyi sever. Bu kişiler iyi koleksiyoncudurlar. Anlamı olan en ufak şeyi bile saklar. Eski fotoğraflar, mektuplar, kuru çiçekler…

Ay Yengeç’in İlişiki Durumu

Aşkta çok fedakardır ve sevdiği için her türlü fedakarlığı yapar. Bir ömür aynı kişiyi sevebilir. Fakat duygusal  hayatında pek çok iniş – çıkışlar olur. Duyguları Ay’ın hareketlerinden çok etkilenir. Aşkta da finansal güvence ister. Aşk ve yoksulluk beraber yürümez. Amaçsız flörtlerden hoşlanmaz. İleride yuva kurabileceği bir birliktelik peşindedir. Bir an mutlu ve neşeliyken bir sonraki an hüzünlü ve mutsuz olabilir. Korunma ihtiyacı içinde olduğu için bunu yakınındakilere yansıtır. Duygusal ilişkilerde her zaman güvenlik arar.

Anne kişinin hayatında çok güçlü bir kişidir ve hayatında önemli bir rolü vardır. Erkekler annelerine benzeyen bir eş ararlar. Kadınlar ise, annesi gibi bir kadın olmak isterler. Aileye ve geleneklere bağlıdır. Aile içinde veya arkadaş çevresinde dikkate alınmazsa bu büyük bir facia olabilir. Aşırı duyarlıdırlar ve söylenen masum bir sözü çok ters bir şekilde alıp, içinde büyütüp hem kendini hem de etrafındakileri mutsuz edebilir. Olayları trajediye dönüştürebilir. Hassas yapısı nedeniyle en küçük imadan bile yataklara düşebilir. Hafızası da güçlü olduğu için hiç bir şeyi unutmaz.

 

Ay Aslan Burcunda

Aslan; erkeksi, sabit bir Ateş Burcudur. İradeli, hırslı, kendine güvenen ve başarı için çok çalışan bir yapısı vardır. Dikkat çekmekten ve ilgi toplamaktan hoşlanırlar. Herkesten üstün olmayı ister. Lüks ve rahat  bir hayat ister. Gösterişli şeylerden hoşlanır. Gösterişli kıyafet ve takılar, lüks restoran ve gece kulüplerini sever. Arabasının, evinin her şeyin en lüksü en gösterişlisi  olmalıdır.

Bu kişiler dışa dönük, eğlenceli, cana yakın ve neşelidirler. Çevrelerinde hareketli ve eğlenceli kişilerin olmasından hoşlanırlar. Işıltılı, dinamik, cömert, onurlu ve genelde hükmeden tavırları vardır. Bunun yanı sıra her şeyi çevreleriyle  paylaşabilirler. Derin duygularını içlerinde tutmak istemezler; çünkü gizlemek doğalarında yoktur. Her şeyi göstermek, hatta büyüterek göstermek ister. Çekici ve pırıltılı kişilerdir. Ne zaman ne söylemesi gerektiğini iyi bilirler. Gururlu yapıları çoğu zaman onları zor durumda bırakabilir.

Ay Aslan’nın İlişiki Durumu

Her zaman aşık olma ihtiyacı içindedir. Fakat gururlu yapısından dolayı kendini açık edecek yaklaşımdan kaçınır. Zayıf tarafını gizler ve kimsenin bilmesini istemez. Zayıflığı asla kabul etmez. Aslanın rol kabiliyetiyle duygularını gizlemekte başarılı olabilir. İşler yolunda gitmese de dışarıya gülen bir maskeyle çıkabilir. Aşık olduğu zaman etrafını güneş gibi aydınlatır. Tutkuyla bağlandığı kişiyi çok fazla yüceltip baş tacı edecektir. Aynı şekilde kendisine bir kral veya kraliçe gibi davranılmasını bekler.

Dünyayı aşkın döndürdüğüne yürekten inanır. Aşık olduğunda hayatının en mutlu dönemlerini yaşar. Aşk yoğun ve tutkulu olmalıdır. Karşısındakinden bunu talep eder. Hayranlık ve saygı görmek, adeta tapınılmak ister. Topluluk içinde dikkat çekmekten, ihtiyaç duyulmaktan ve hayran olunmaktan hoşlanır. Çok kıskanç olduklarından, sevdiği kişinin başka herhangi birine ilgisi onu çileden çıkarabilir. Genelde güneşli günleri daha fazla olur. Paranın satın alabileceği her şeyi hayatındakilere sunmayı sever.

Aynı zamanda aileye bağlı, sadık, sevecen ve destek veren birisidir. Herkesi olduğu gibi kabul etmektense ne iş yapıp hangi konumda olduklarıyla daha fazla ilgilidir. Bu sebeple ailenin ve toplumun beklentileri doğrultusunda yaşıyor olabilirler.

 

Ay Başak Burcunda

Başak; dişi, değişken bir Toprak Burcudur. Her zaman en mükemmelini en iyisini ister ve bunlara ulaşmak için çok uğraşıp didinir. Bu yerleşime sahip kişi derli toplu olur ve hayatı düzenlidir. Her şeyini planlamayı sever. Doğasında, güvenli olmak konusunda yoğun bir gereksinim vardır.

Keskin zekası sayesinde küçük ayrıntılara dikkat edip eleştirebilir. Giyimine kılık kıyafetine çok dikkat eder ve daima şıktır. Detaylarla ilgilenmekten hoşlanır. Onu hiç bir zaman kopuk bir düğme veya buruşuk bir elbiseyle göremezsiniz. Titiz ve uyumlu giyinir. Kimsenin fark edemeyeceği minicik bir lekeyi bile fark eder. Evi, ofisi, arabası temiz ve bakımlıdır.

İşkolik ve çalışkandır ama yine de işinde yeteri kadar iyi olmadığını düşünüp durabilir. Ya da yeteri kadar çalışmadığını düşünebilir. Kendini huzursuz eden bir yapısı vardır; fakat Başak zaten bundan hoşlanır. İç huzurun sağlanması çok güçtür, çünkü o bir şekilde bu huzursuzlukla ayakta kalır. Başak, eleştirmenler ve analizcilerin burcudur. Her şeyi eleştirmek doğasının bir parçasıdır. Başak bir hizmet burcudur ve Ay’ın bu konumu kişiyi fedakar, kendini işine adayan, yanındakiler için her şeyi göz kırpmadan verebilen biri yapar.

Muhasebe, kütüphanecilik gibi büro işleri bu kişiler için uygun olabilir. Araştırmacılık, yayıncılık, yazarlık, sağlık konuları, öğretmenlik ve dikkat, detay ve titizlik gerektiren her türlü iş Ay Başak’a uygundur.

Ay Başak’ın İlişiki Durumu

Toprak grubundan olan Başağın duygusal dünyada ayakları sımsıkı yere basar. Fakat duyguları analiz etmekle çok fazla zaman harcaması yaşamayı kaçırmasına sebep olabilir. Bu konumda Ay’ın duygusallığı kaybolur ve madde ön plana çıkar. Bu konuma sahip kişi sevse bile bunu açıklaması çok zordur. Sevgi konusuna da mantıkla yaklaşır. Aşkını çok ciddiye alır ama huzursuzluğunu burada da yansıtarak ilişkinin kendi için yeterli olup olmadığını sorgulaması bazen mutluluğu kaçırmasına neden olur.

Sevgili olarak zor biridir  ve karşısındaki kişiyi mikroskop altında inceler gibi analiz edebilir. Bunu açıkça ya da içten içe yapacaktır. Bir sevgiliden diğerine koşan şıp sevdi biri değildir. Çok zor beğenir. İnce eleyip sık dokur. Fazla eleştirici olduklarından geçmişteki hayal kırıklıklarından kendini suçlar.  Eleştirilmekten korktuğu için birlikte olduğu kişileri seçerken de çok titiz davranır.

 

Ay Terazi Burcunda

Terazi; erkeksi, öncü bir Hava Burcudur. Venüs’ün etkisindeki Terazi romantizmi bol bol yaşar. Sevmek ve sevilmek hayatın en önemli gereksinimidir. Ay, Terazi Burcunda kişiye çekicilik verir. Bunun yanı sıra Terazi’nin dengeyi bulma isteği ve Ay’ın sürekli değişen ruh hali, iç huzuru korumayı biraz zorlaştırır. Bu sebeple kişi kendini biraz dengesiz hissedebilir. Dengesini bulabilmek için sürekli dengelenmeye gereksinim duyar.

Venüs yönetimindeki bu kişiler; hukuk, diplomasi, müzik, halkla ilişkiler veya moda konusunda başarılı olabilirler. İş ortamında, çalıştığı çevre çok önemlidir. Pis, renksiz, havasız bir iş ortamında bir Ay Terazi’yi tutmak mümkün değildir. İşbirliği tam onlara göredir. Tek başlarına olmaktansa bir ortakla çalışmayı tercih ederler. Zaten Hava Grubu  Terazi çok iyi bir iletişimcidir. Düşüncelerini söylemekten çekinmez. Haksızlık karşısında hiç sessiz kalamaz. Diplomatik,  adil ve tarafsızdır. Renkli ve neşelidir, sohbeti, tartışmayı seven biridir.

Ay Terazi’nin İlişiki Durumu

Ay Terazi burcunda konumlandığında genellikle aşkta  ve evlilikte başarı verir. Olumsuz açılar altında kısıtlanmışsa durum değişecektir fakat eğer Ay olumlu açılar içinde ve iyi bir konumdaysa kişinin ilişkileri uzun süreli ve uyumlu olacaktır. Çünkü kişi, yalnız olmayı tercih etmez. Mümkünse hayatında her zaman bir eş ister. Aşka ve güzelliğe aşıktır. Kendini sevgiye adeta adamıştır. Hayatını zenginleştirecek kusursuz bir ilişki peşinde koşar. Her şeyi paylaşabilecek ruh güzelliği arar.

Venüs etkisindeki bu kişiler kılık kıyafetlerine dikkat ettiği için karşısındaki insanlardan da bunu bekler. Romantik, yumuşak ve nazik bir yapısı vardır. Yüksek sesten, gürültüden ve tartışmalardan hiç hoşlanmazlar. Çevresindeki her şeyde güzellik ve mutluluk bulabilir. Bu sevgiliyle hayat sıcak ve  huzurludur.

 

Ay Akrep Burcunda

Akrep; dişi, kararlı, inatçı bir Su Burcudur. Öz disiplini gelişmiş bir Ay Akrep, kendini yenilmez hisseder. Sezgileri ve sağduyusu öylesine gelişmiştir ki, hiç bir şey gözünden kaçmaz. Ama ruhunun derinliklerindeki duygularını kimseye sezdirmez. İç dünyasını sadece ruhen anlaştığı özel kişiye açar. Bu da sıklıkla olan bir şey değildir.

Ay Akrep’in çekiciliği mıknatıs gibidir. Enerjisi tükenmez. Fakat bunu kontrol altına alamazsa oldukça yıkıcı olabilir. Hiç bir meydan okuma onun için ürkütücü değildir ve hiç bir şey imkansız değildir. Dış etkenler ya da diğer kişiler onun yolunun üstüne taş koyamaz.

Ay’ın bu konumu kişinin zor bir çocukluk dönemi geçirmesine neden olmuş olabilir. Anne baskıcı, ya da katı, çocuğu zorlayan biri olabilir. Bu da kişiyi, katı kimseye güvenmeyen biri yapar. Hafızası kuvvetli olduğu için duygusal yaraları hiç bir zaman unutmaz.

Ay Akrep’in İlişiki Durumu

Bu kişi sevdiği zaman çok kıskanç ve sahiplenici olur. Bazen duygularının esiri olabilir. Bazen de duyguları konusunda ikilemde kalır. Hem kıskançlık duyar hem de karşı tarafın aşırı bağımlılığından rahatsız olur. Duyguları karanlık ve hiç bir zaman gün ışığına çıkmayacak şekildedir. Bazen kendisi bile duygularının derinliklerinden korkar. Karşısındaki kişinin duygu yoğunluğundan ya da ona karşı hissettiği yoğun duygulardan korkup kaçmış olabilir. Duyguları çok yoğun olduğu için birine gerçekten aşık olması pek hafife alınacak bir şey değildir. Aslında Ay burçların en idealist ve romantiklerinden olmasına rağmen bunu göstermesi çok zordur. Bundan korkar. Gönlünün derinliklerindeki üzüntülere, o izin vermedikçe dokunulamaz. Zaman zaman kendi içine kapanıp herkesten uzak bir köşeye çekilmek isteyebilir. Böyle zamanlarda dünyasına en özel kişinin bile girmesine izin vermez. Bunları paylaşmak ister; fakat insanlara güvenmesi çok zordur.

Aşk, Ay Akrep’le kesinlikle sakin ve huzurlu değildir. Sadece aşka karşı değil hayatın tümüne güçlü bir tutkuyla bağlıdır. Güçlülüğe karşı hayranlığı vardır ve sevgide karşısındaki kişinin güçlü olmasını ister. Aşk konusunda taktikleri vardır. Tutkuludur ve karşısındakinde de aynı tutkulu davranışları bekler. Sürekli bir beraberlik peşindedir ama böyle bir şeyin yaşanabileceğini kabullenmek onun için başlı başına bir meseledir.

Güçlü olma konusundaki tutkusu, iş konusuna da  yansır. Hukuk, araştırmacılık, gazetecilik, bilim adamlığı, cerrahlık, psikologluk tam Ay Akrep’e göre işlerdir. Gizemleri çözmekten çok hoşlanır. Güneş Akrep Burcu gibi gözlerindeki derinlik ve araştırmacı dedektif bakışları karşısındakini rahatsız edebilir.

 

Ay Yay Burcunda

Yay; erkeksi, değişken bir Ateş Burcudur. Bu özellik Ay’ın genel karakterinden oldukça farklıdır. Ay gizlemeyi sever; fakat Yay bunu pek başaramaz. Dolayısıyla  kişinin iç benliği fazlasıyla dışarıya vurgulanacaktır. Bu kişilerde aşırı bir özgürlük ihtiyacı vardır. Hayatılarnı istedikleri şekilde sürdürmek isterler. Kısıtlayıcı hareketler gerçekten büyük bir sıkıntı kaynağı olacaktır.

Ay Yay, arkadaşları tarafından aranan kişilerdir. Yeni çevrelere girip yeni arkadaşlar edinmekten çok hoşlanırlar. Arkadaşlık konusunda aşktan daha heveslidirler. Dolayısıyla duygusal bir ilişkide de dostluğun rolü çok önemli oalcaktır. Açık havayı, doğayı ve sporu sever. Evinde birden fazla  hayvan besliyor olabilir. Kalbi evrendeki tüm canlılara açıktır. Barınaklardan ayrılmayan kişierin çoğunda Ay Yay konumuna rastlayabilirsiniz. Dostlukta da benzer şekilde, evi sevdiği herkese açıktır. Dostarı ve arkadaşları evine  günün her saatinde gelebilirler.

Felsefe, hukuk, politika, yayıncılık, seyahat, spor, turizm, rehberlik Ay Yay’ a göre mesleklerdir. Dışarıda çalışmayı severler. Hele bir de işi yabancı ülkelere gitmesini gerektirecek, seyahat ağırlıklı ise bu onları çok mutlu eder. İş alanında bağımsız hareket edebileceği, grup çalışması yerine tek başına yapacağı bir iş onlar için daha uygun olabilir.

Ay Yay’ın İlişiki Durumu

Bu kişi içgüdüler ve sezgilere filozofça bir yaklaşım içinde bulunabilir. Bilgiye karşı yoğun merakı, öğrenmenin yeni yollarını keşfetmesine neden olur. İç dünyasını tanımadaki yolculuğu neşeli bir maceraya benzer. Ay burada doğasındaki karamsarlıktan arınır ve iyimserleşir. Ay Yay’da hayal kırıklıkları ve kalp ağrılarının ardından ateşin verdiği enerji ve Jüpiter’in iyimserliği ile kendini çabucak toparlar ve yoluna devam eder. Hatalarından ders alır. Enerjisini doğru yanıtları bulmaya harcar ve çoğu zaman her şeyin en doğrusunu bildiğini savunabilirler.

Bu kişi fazla iyimserlikle suçlanabilir. Tanıdığınız en olumlu ve iyimser kişi olabilir. Coşkulu duyguları vardır ve tutkularını göstermekten kaçınmazlar. Fakat bunun yanında özgürlüğe düşkün yapısı yüzünden duygusal olarak aşırı yakınlaşmak onlara göre değildir. Bağımsızlık onun için çok önemlidir. Bu yüzden bu kişiler ilişkilerinde bağlanmış olduğu hissini yaşatmamak gerekir. Macera merakını aşkta da gösterebilir. Yay’ın sevgisi çoğu zaman derinliği olmayan duygulardan oluşabilir. Çünkü bir şey üstünde fazla zaman harcamak ve bağlanmak istemezler.

 

Ay Oğlak Burcunda

Oğlak; dişi, öncü bir Toprak Burcudur. Ay burada düşük durumdadır. Meydan okuyan bir kişilik oluşturur.  Pratik yetenekli ve düzenlidir. Bu konuma sahip kişi, bilinçaltını ve duygularını sürekli kontrol altında tutmak ister. Ayakları yere sağlam basar; fakat romantik hayalleri ve hayatın nimetlerinden zevk alma duygusunu bastırır. Ketum, kuşkucu ve dışarıya yansıttığından daha titizdir. Kişiliğinin temelini bunlar oluşturur.

Bu konuma sahip kişilerin çocukluk dönemi zor geçmiş olabilir. Duygularını o kadar gizlemek eğilimindedir ki dış görünüşüne soğuk, duygusuz, duyarsız bir kişilik yansıtır. Duyarlı görünmeyi bir suç gibi gördüğünden duygularını bu kadar denetim altında tutmak ve gerçekçi davranmak çoğu zaman hayatın güzelliklerini kaçırmasına sebep olur. Başkalarına karşı da aşırı yargılayıcı olabilir. Kontrollü olmak adına duygularını denetim altına almak isteyecektir. Bu da tutkuları tatmayı kaçırmasına neden olabilir. Duygularını göstermeyi bir zayıflık belirtisi olarak görür.

İş hayatında da zirveye emin adımlarla tırmanır ve seçtiği alanda en başarılı olmak ister. Böylelikle maddi güce de sahip olabilir. Bilim, yöneticilik, politika, bankacılık, öğretmenlik ya da örgütlemenin öne çıktığı meslekler bu kişi için uygun olabilir. Zirveye ulaşmak için uzun saatler çalışmaktan yorulmaz. İş ve meslek sorumluluğu çok yüksektir. Hayata ciddi bakış açısı görüntüsüne de yansır. Şıklığa ve seçkinliğe meraklıdır.

Etrafının da seçkin olmasını ister. Evi, çevresi, komşuları… Hayatının tümünü sorumluluk ve çok yoğun bir iş temposuna dönüştürebilir. Yine de aile ve yakın arkadaşlara aşırı düşkün, bağlı ve sadıktır. Bu da içgüdüsel olarak geleneksel tutucu yaklaşımlardan kaynaklanır.

Ay Oğlak’ın İlişiki Durumu

İlişkileri ciddi bir iş olarak görüp bundan öteye geçemeyebilir. Aşk ve romantizme kötümser yaklaşımı, olayların istediği şekilde gelişmeyeceği endişesine dayanır. Bu da duyguları kontrol altına almak ve bastırmakla sonuçlanır. Burada Ay’ın romantizmi gider. Reddedilmektense içine kapanmayı yeğler.

Birine duygusal olarak bağlı olma fikri hoşuna gitmese de karşısındakinin ona bağlı olmasını ister. İlişkide denge, karşılıklı saygı, güven ve mutluluk, bağlı bir birliktelik arar. Küçük aşk oyunlarının peşinde olan, maceracı, flörtçü biri değildir. O; aşkı, kafasında kavak yelleri esen, romantik liseli çocuklar gibi yaşamaz. Kendini tamamen adamadan önce karşısındakinden emin olmak ister. Bu konuma sahip kişi için maddi ve duygusal güvenlik önemlidir. Bu sebeple duygusal olarak, kariyerinde güçlü ve kendine güvenen birine çekilir. Eşit olabileceği güçlü birini sevebilir. Bir kere ideal eşini bulduğunda karar verince ilişkinin mükemmel şekilde yürümesi için maddi manevi bütün desteği sağlamaya hazırdır.

 

Ay Kova Burcunda

Kova; erkeksi, kararlı sabit bir Hava Burcudur. Duygularında inatçıdır, fakat bunları pek belli ettiği söylenemez. Soğukkanlı ve kararlıdır. Sadece kendine ayırdığı bir iç dünyası vardır. Kendine özgüdür ve diğer insanların izinden yürümez. Çok arkadaş canlısı olmasına rağmen uzak ve soğuk olarak görünebilir. Bunun yanı sıra en umulmadık anda neşeli ve dışa dönükken, her şey yolunda giderken karamsar olabilen duyguları vardır.

Ay Kova zihinsel yoğunluğu olan entelektüel kişilerdir. Duygularını politikadan felsefeye pek çok farklı konuda yoğunlaştırabilir. Huzursuz ve yaratıcı kişiliğiyle sanki insanları da dikkatli olmaya ve çevresinde olup bitenleri daha ciddi yorumlamaya zorlar. Duygularını gizlemesinden dolayı gerçek eşini bulmada müşkülpesent davranır.

İş konusunda da rutin, emir komuta zincirine bağlı bir işte çalışması hayli zordur. Radyo televizyon, sinema, bilim, politika, astronomi, astroloji veya evrensel konular içeren  ve çalışma saatlerini, düzenini kendi belirleyeceği bir meslekte daha başarılı olur.

Ay Kova’nın İlişiki Durumu

Sevgi şefkat göstermekte pek başarılı sayılmaz. Aşkın tutku ve fiziksel boyutu yerine zihinsel ve dostluk kısmı her zaman ağır basar. Gerçek aşk onun için, dostluk ve platonik aşkla başlayıp daha sonra fiziksel yakınlığa dönüşendir. Duygularının gelişmesi için zihinsel ve entelektüel uyum şarttır. Aşık olduğunu anlaması uzun zaman alabilir. Bu da karşısındaki kişiyi epeyce zorlayabilir.

Flört edici ve şıp sevdi değildir; çünkü aşkın fiziksel boyutu ona hiç bir zaman yeterli gelmez. Kova’nın sabit bir burç olmasından dolayı Ay Kova’ da değişmeyi kabullenmez. Sabit ve inatçıdır. Değişim onu duygusal olarak çok fazla rahatsız edebilir.

 

Ay Balık Burcunda

Balık; dişi, değişken bir Su Burcudur. Bu yerleşim kişiye yaratıcı ve sanatçı bir yapı verir. Ay Balık’ta sadece duygu konusunda hassasiyet vermekle kalmaz, aynı zamanda ruhsal ve dini konulara karşı da aşırı ilgili verir. Buradaki sevgi karşı cinse duyulan sevgiden çok bütün insanlığı ve evreni sevecek kadar güçlü bir duyarlılıktır; Tanrı sevgisidir. Ay Balık’ın komşusunu, kedisini, komşusunun kedisini, sevimsiz ev sahibini, sevimsiz ev sahibinin arkadaşını, sokaktaki adamı, herkesi ama herkesi sevebilecek kadar geniş bir yüreği vardır.

O, aşırı idealist düş sever bir romantiktir. Her zaman kendinden daha zor durumdakilere yardım etmek ister. Duyguları çok coşkulu ve iyimser olduğu için daha sonra hayal kırıklığına uğrama ihtimali yüksektir. Duyguları bir sünger gibi kendi dışında herkesin ruhsal durumundan etkilenebilir. Bu da çok fazla empati yapmasından kaynaklanır.

Ay Balık’ın İlişki Durumu

Ay’ı Balık Burcunda olan kişi tutkulu ve sempatik birisidir. Onun için duygusal uyum, fiziksel ve zihinsel uyumdan çok daha ötededir. Sevdiği kişi için kendini rahatlıkla feda edebilecek bir duygusal motivasyonu vardır. Bu aşırı duyarlılık zaman zaman denizin dibine vurmasına neden olur ve sahte mutluluklar arayarak kendini kandırabilir. İşler yolunda gitmediğinde karamsarlığa kapılıp hasta bile olabilir. Dünyayı tozpembe görme ihtiyacı, aynı özelliklerde bir ruh eşi aramasına sebep olur.

Hayal gücü fazlaca gelişmiştir. İş konusunda yaratıcılığını kullanabileceği; şairlik, yazarlık, aktörlük, sinemacılık, dansçılık, fotoğrafçılık, müzisyenlik  gibi mesleklerde hem daha başarılı, hem de daha mutlu olur. Bu kişiler uyumlu doğaları nedeniyle arkadaşları ve dostları tarafından çok sevilirler.

Kaynaklar:  

– Alan Oken – Alan Oken’s Complete Astrology

– Carole Golder – Moon Signs For Lovers