X

“Biz belli bir vakitte, belli bir yerde doğduk ve tıpkı yıllanmış bir şarap gibi, doğduğumuz yılın ve mevsimin özelliklerini taşıyoruz”

–         Carl Gustav Jung

Astroloji bize, doğum haritamız sayesinde kendimizi keşfetme imkanı verirken, Astrodrama sistemi bizi bilinen klasik kalıpların çok ötesine taşıyor.

Astrodrama, astrolojik haritamızın tiyatrovari bir şekilde grup içinde ortaya konmasıdır. Bu seminer katılanlara sol beynin analitik ve yorumlayıcı durumun ötesinde, sağ beynin yaratıcı ve oyuncu dünyasına taşıyor. Astrodrama’da mitoloji, müzik, oyun, kostüm, ritüel ve sanatsal ifade ile gezegen arketipleri daha derin anlayabilme fırsatı buluyoruz. Bu da haritadaki kavramsal arketipleri gözle görülür şekilde vücut bularak canlanmasına yardımcı oluyor.

ASTRODRAMA KATILIMCILARA NE SAĞLIYOR?

–        Astrolojiye ve doğum haritasına farklı bir perspektiften bakabilme fırsatı,
–        Tekrarlayan kalıplar için iç görü,
–        Kişinin kendine objektif bir şekilde bakabilmesine alan sağlamak,
–        Astrolojik sembolleri içselleştirerek, ezberci öğrenme kalıplarının ötesine çıkarak değişim, dönüşüm ve şifa elde edebilmek.

3 günlük Astrodrama Seminerinde katılımcılar aynı zamanda Zenerji Meditasyon tekniklerini öğrenerek derinleşme ve güçlenebilme imkanı bulacaklar. Zen nefes ve enerji tekniklerini öğrenip uygulayabilecek duruma gelecekler. Böylece dönüşüm ve şifa sürecini zorlanarak değil, kolayca gerçekleştirebilecekler.

Katılımcılar hem farklı harita açılımlarında, farklı astrolojik arketipleri deneyimleyebilme imkanı bulurken, hem de kendi kişisel harita açılımlarında, kendi içsel arketiplerini objektif bir açıdan gözlemleyebilecekler. Her bir harita açılımı sonunda geri bildirim seansı yapılarak harita açılımı tamamlanacaktır.

KİMLER KATILABİLİR?

Astrologlar ve astroloji öğrencileri kadar astrolojiyi hiç bilmeyen, fakat bu kadim bilgiler sayesinde kendilerini daha derin bir düzeyde anlamak isteyen herkes bu çalışmaya katılabilir.

Aynı zamanda;

–        Astrolojik bilgilerini derinleştirmek isteyenler,
–        Astrolojiyi sadece zihinsel bir süreç olarak değil de, hissederek ve deneyimsel olarak içselleştirmek isteyenler,
–        Astrolojiye daha evrensel bir perspektiften bakmak isteyenler bu seminere katılabilirler.

KATILIMCILARIN YORUMLARI

16 HAZİRAN 2016 SEMİNERİ

“Astrodrama çok yönlü, farkındalık geliştirici algıyı açan bir çalışma… Kostüm ve müzik çalışmaya daha da zenginlik kazandırıyor. Getirdiği farkındalıklar, hayatımın değişik alanları konusunda açıklık ve ilerleme isteği uyandırdı.
Tekrar katılma isteğim var.
Gerçek duyguları oldukları haliyle; ve Meral’in sabırlı, sevecen, farkındalıklı bilgisiyle, dirençli kişilere bile çok yardımcı oluyor.”

–          Tina Varon

“Kendi hayatımın açılımı dışında, diğer haritaların açılımında kendim ile ilgili öğrendiklerim bana çok şey gösterdi. Öğrenmem ve görmem gerekenler bir tiyatro gibi yer alarak bana farkındalık kazandırdı, yol açtı ve ışık tuttu. Hocama ve bütün katılımcı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

–          Nilgün Cömert

“Ruhumun, kişiliğimin, bedenimin bana gerektiği kadar açık ve dürüst olmadığını fark ettim. Kişinin en büyük düşmanı yine kendisi olduğunun farkına vardım. Kendime getirdiğim kısıtlamaların kendimi tanımlamasına dışarıdan bakarken, aslında kendimi yok etmek için kendimle sürekli savaş halinde olduğumu fark ettim.

Kendine ulaşmak isteyenlerin yolu Astrodrama kursuna düşmeli. Her şey için sevgili hocama ve diğer katılımcı arkadaşlara teşekkürler.”

–          Şengün Turan

“Astrodrama semineri çok hoşuma gitti. Zen enerji ile başlaması ve bitmesi, gereksiz şeyleri bırakıp kendime dönmemi sağladı. Farklı rolleri oynamam kendimle ilgili bazı şeyleri hatırlattı, uyandırdı. Fiziksel olarak hissetmek, analiz etmeden en büyük kazanç. Çok çok teşekkür ediyorum.”

–          Nadia Salur

9 KASIM 2014 Semineri

“Astrodrama, uzun zamandır nasıl olabileceğini düşündüğüm, hayal ettiğim ve çok merak ettiğim bir çalışmaydı. Deneyimlediğim bu çalışmada beni şaşırtan çok fazla unsur oldu. Birincisi içsel bir deneyim yaşatması ve tecrübeyi kendi çalışmasının içerisinde kazandırması.

İkincisi enerjisel bağlamda sezgisel birlik enerjisinin işleyişine tanık olmak da beni heyecanlandırdı. ‘İyi ki gelmişim ve iyi ki tanımışım’ dediğim insanlarla burada çok keyif aldım.

Böyle güzel düzenlenmiş ve yaratıcılık getiren çalışmalarla karşılaşabilmenin kolay olmadığını düşünüyorum. Meral Hanım’a çok teşekkür ediyorum böyle bir çalışmayı bizlere kazandırdığı için…  
Sevgiler.”

–          Burcu Akkız

“Haritaya bakıp zihinden anlamanın ötesinde bir çalışma. Beden ve enerji devreye girince farkındalık çok daha kalıcı ve güçlü oluyor.” 

–          Semin Yılmaz

NİSAN 2014 Semineri

Hayatımın dinamiklerini sahnede görmek, öncelikle çok heyecan vericiydi. Katılımcılarla birlikte paylaşımlar, keyifli olmasının yanı sıra farkındalık kazanımında aynalayıcı ve bir o kadar da yüzleştirici oldu. Astroloji öğrencisi olarak çalışmada yer almak ise gezegenler, burçlar konusunu ve doğum haritasının kendisini anlamada beni farklı bir noktaya taşıdı.

Kararsızlıklarım ile ilgili yön bulmamda da yüreklendirici olduğundan seminere katıldığım için oldukça mutluyum. Tekrar sizlere teşekkür ederim.

Sevgilerimle”

–          Gülşen Altay

Astrodrama semineri haritamı üç boyutlu ve drama şeklinde karşıma sermesi benim haritamı daha iyi anlamamı, açıkça önümde görmemi sağladı. Bir çeşit aile dizim çalışması gibiydi. İçsel, özellikle dişi/erkek dengelerini fark etmek, nereye odaklandığımı görmek, hangi yönde daha kendim olduğumu açıkça önümde seyretmek çok enteresan ve öğreticiydi.

Ben semineri yapalı 1,5 yıl oldu, bu dönemde haritamda gördüğüm Mars ve Venüs hareketleri benim seminerden sonraki dönemde bilinçli olarak Mars’ımı daha aktive etmemi, atılım halinde olmamı sağladı.”

–          Hülya Yılmazipek

MART 2013 Semineri

–          Kendi ilişkilerimde fazlası ile yargısal davrandığımı,
–          Aslında hiç yaşlı olmama rağmen bu duyguyu sadece kendi kendime söyleyerek sahiplendiğimi gördüm.
–          Herkesin farklı bakış açısı bir fikri var. Kimse aynı fikirde olmak zorunda değil. Kavgalar anlaşmazlıklar herkesin birbirine kendi bildiği doğrusunu kabul ettirmeye çalışması ile başlıyor.
–          Kendimi dışarıdan izleyerek merak duygumu, iletişim becerilerimi ve uyumlu bir yaşantıya sahip olduğumu gördüm.

–          Ayçe Yücel

“Kendi haritam açıldığında en büyük farkındalığım hayatım boyunda doğru olduğuna inandığım kendimi yıpratmasına rağmen çabayla peşinde koşup dengede tutmaya çalıştığım her şeyin belki de benim için bir hayrı olmadığını görmekti. Bu hayattan ve hayatımdakilerden, beklentilerimden özgürleşmemi sağladı.

Ben bu seminerde başkalarının haritası açılırken de çok büyük farkındalıklar yaşadım, her birinde kendi içimdeki bir şey, kendi hayatımdan bir şey ayna oldu. Herkese inanılmaz tavsiye ediyorum. Renkten renge gezegenlerin enerjisine girmek bazen çok derin bir deneyim bazen de inanılmaz bir keyifti. Kendi değerlerime farkındalık, ayrı durumlarda yaşadığım duygusal farklılıklara anlayış getirdi. 

Türkiye’deki Astroloji konusuyla ilgili seminerler içerisinde bilgi olarak öğrenmenin yanı sıra hissederek ve deneyimleyerek öğrenilen en keyifli deneyim, muazzam bir çalışma olduğunu düşünüyorum.

Teşekkür ederim.”

–          Selis Gülmen

 

MERAL ERDURAN ILGAZ KİMDİR?

1974 yılında İstanbul’da doğdu. Üniversite eğitimini Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nde tamamladıktan sonra altı sene finans konusunda çalıştı.

Astroloji Çalışmaları

1990 senesinden beri ilgi duyduğu astrolojiyi daha ciddi bir düzeye çıkarmak için 2001 senesinde Astroloji Birliği Derneği’nde (Astrobil) eğitim programına katıldı. Bu programı birincilikle bitirdikten sonra takip eden senede aynı dernekte Klasik Astroloji eğitimi aldı. 2004 yılında, İngiltere’deki Wales Üniversitesi’ne bağlı olan Faculty of Astrological Studies’in (FAS) uzaktan eğitim programına katıldı. 2005 yılında, sınavlarını aldığı sertifika programından sertifika almaya hak kazandı ve sertifika dalındaki En İyi Yorumlama Projesine verilen Lindsay Rademacher ödülünü almaya layık görüldü. 2004 – 2009 seneleri arasında FAS’ın Oxford’da düzenlediği yaz okuluna katılan Erduran Ilgaz, 2007 ve 2008 senelerinde FAS’ın Londra’da devam eden derslerine katıldı. Aynı zamanda Londra’da bulunan CPA (Centre of Psychological Astrology)’nın seminerlerine katılma fırsatı buldu. Nisan 2008’de NLP (Nöro Lingustik Programlama) Pratisyenlik Sertifikasını, Kasım 2008’de ise NLP Master Pratisyenlik Sertifikasını NLP’nin kurucularından Richard Bandler’ın programlarına katılarak aldı. 2011 senesinde FAS’ın diploma seviyesindeki çalışmalarını tamamlayarak diplomasını aldı ve Faculty of Astrological Studies’in tavsiye edilen astrologlar listesine girdi.

2003 senesinden beri kurucusu olduğu Astrozenith.com sitesinde astroloji yazılarını ve gökyüzü hareketlerini yorumladığı Astroloji Ajandasını yazmaktadır. Aynı zamanda çeşitli dergilerde dönem dönem astroloji yazıları yazmış, 2010 – 2011 seneleri arasında NTV’de Hafta Sonu Programında izleyiciyle buluşarak psikolojik astrolojiyle gökyüzü hareketlerini yorumlamıştır.

Meditasyon Çalışmaları ve Diğer Eğitimler

2003 senesinden bu yana astrolojik danışmanlığa katkısı olduğunu düşündüğü kişisel gelişim ve enerji çalışmalarına katılmış, Reiki, Ra-Sheeba, Merkaba gibi enerji inisiyelerini almıştır. Bu süre zarfında çeşitli nefes tekniklerine, yoga ve meditasyon çalışmalarına kişisel seviyede devam etmiştir.

2008 senesinde şimdiki hocaları Güney Koreli Zen Budist Masterı Woo Sun ve eşi Ji Woo ile derin meditasyon çalışmalarına başlamış, 2010 senesinde meditasyon tekniklerini öğreten Zenergy Eğitmeni olmuştur. 2010 yılından beri İstanbul’da Zenergy kursları düzenlemekte ve Astrodrama çalışmaları yapmaktadır

Bunların yanı sıra zaman içinde çeşitli kişisel gelişim çalışmaları, Zen Terapi ve Aile Dizimi eğitimlerine katılmıştır. Jung Terapi eğitiminin yanı sıra halen Art Therapy eğitimlerine devam etmektedir.