X

3 Aralık saat 00:18 Merkür Oğlak Burcuna giriyor. İletişim gezegeni Merkür Oğlak Burcuna girdiğinde yavaşlar ve ciddileşir. Düşünceleri daha çok iş ve başarı odaklı olur. Dolayısıyla bu dönemde zihinsel olarak belli bir konuya odaklanmak çok daha kolay olacaktır. Fikirlerde olgunluk mümkün olacaktır. Dönem boyunca yeni fikirlere ihtiyatla yaklaşabilir, bir önceki dönemde olduğu gibi farklı olanın peşinden gitmek yerine mevcut olanı iyileştirmek ve ileri götürmek üzerine odaklanabiliriz. İş ve kariyer odaklı plan yapmak ve fikirlerimizi somut konulara odaklamak her zamankinden daha kolay olacaktır.

7 Aralık saat 17:52 Venüs Kova Burcuna giriyor. Oğlak Burcundan çıkıp Kova Burcuna giren Venüs prangalarından özgürleşerek dışa açılacaktır. Venüs burada, Oğlak’ın gelenekselliğinden uzaklaşarak özgün ve bireysel sevgiyi arar. Fakat hala Satürn yönetimindeki Venüs mesafesini korumayı sürdürecektir. Dolayısıyla aşkta derinleşmek istemeyebilir. Bu sefer ilişkilerde zihinsel bir süreç içine girer ve bire bir ilişkilerdense arkadaşlık ilişkilerine önem vermeye başlar. Bu dönemde arkadaşlarımızla daha fazla bir araya gelme, toplumsal konulara karşı olan ilgimizin artması ve sosyal organizasyonlarda yoğunluk artacaktır. Benzer şekilde Venüs, sosyalleşmek, sosyal gruplar içinde olmak, dernekler veya yardım kuruluşları içinde kendini göstermek isteyecektir. İkili ilişkilerde ve aşk ilişkilerinde ise, arkadaşlık olmazsa olmazımız olabilir. Kafaca anlaştığımız, ortak ilgi ve idealleri paylaştığımız kişilerle bir arada olmayı tercih edebiliriz. Dolayısıyla bu dönemde arkadaşlar sevgili, sevgililer ise arkadaş olabilir.

3 Ocak’a kadar devam edecek olan süreçte, ilişkiler, aşk, para, sanat ve manevi değerler gibi Venüs’ün yönettiği konularda idealist bir yaklaşım söz konusu olacak. Kovadaki Venüs, aşkta büyük arzular yaratmaz. Sevgisi fazla derin olmayabilir. Geleneksel olmayan tuhaf, farklı ilişkiler, değişik maceralar ve sıra dışı insanlarla bir arada olma isteği yoğunlaşabilir. Venüs bu konumda daima kendi kişiliğini ifade edebilme özgürlüğünü arar. Bu süreçte teknoloji, elektrik ve elektronikle ilgili alanlardan para kazanmak ya da yatırım yapmak söz konusu olabilir.

Bu dönem boyunca başka Kova burçları olmak üzere, yükselen burcu Kova olan kişiler cazibelerinin ve yaratıcılıklarının arttığını, ilişkilerinde daha fazla denge ve hoşgörü sağladıklarını fark edebilirler. İkincil olarak İkizler ve Terazi burçlarında doğmuş kişiler Venüs’ün pırıltılı ışıklarında olumlu etkiler alacak. Venüs onlara güzellik, yaratıcılık ve sosyalleşme imkanı verecektir. Bunun yanı sıra Koç ve Yay burçları da Venüs’ten olumlu olarak etkilenen gurup içindeler.

14 Aralık saat 3:05 Ay 22˚ İkizler Burcunda Dolunay Fazını oluşturuyor. Yay Burcundaki Yeniay sonrası, İkizler Burcunda Dolunay fazına geldiğimizde, tecrübeden bilgiye bir geçiş yaşanır. Deneyimlediğimiz ya da belli bir süre boyunca edindiğimiz deneyimleri artık iletmek, başkalarına aktarmak ve bu tecrübeleri konuşmak isteriz. Yani bu dönem iletişim zamanıdır. Fakat nasıl iletişim kuruyoruz bunun farkında mıyız? İnançlarımıza körü körüne mi bağlıyız yoksa zaman zaman yeni bilgiler kullanarak kendimizi yenileyebiliyor muyuz? Başkalarının fikir ve düşüncelerine ne kadar açığız? Yeni bilgileri kolayca kabul edebiliyor muyuz? Yoksa bu konuda dirençlerimiz mi var? En önemlisi de hayat tecrübelerimizi pratiğe dökebiliyor muyuz? Yoksa deneyimlerimizi günlük hayata geçirme konusunda tutukluklarımız mı var? Eğer son dönemde bu konular etrafında bazı zorluklar yaşıyorsanız bu Dolunay enerjisi sizi zorluyor demektir.

19 Aralık saat 12:23 Mars Balık Burcuna giriyor. Mücadele ve savaş gezegeni Mars Balık Burcundayken bilinçaltından yükselen duygular günlük hayatımız içinde kontrolü ele alabilir. Buz dağının görünmeyen yüzünün son günlerde bizi neden daha fazla meşgul ettiğini merak edebiliriz. Bilinçaltının aktif oluşu duygusal tortuları su yüzüne çıkarabilir. Bu sebeple duygusal çalkantılar fazlalaşacaktır. Enerjimizi kontrol etmekte zorlanabilir, bu sebeple fiziksel olarak güçsüz hissedebilir ve dolayısıyla duygusal gerginlikler yaşayabiliriz.

Bu dönemde mücadelemiz dünyevi olandan çok manevi olana yönelecektir. Enerjimizi çoğu zaman başkaları için harcayabiliriz. Karşımızdaki kişilerle tartışmak yerine onlarla empati kurarak kazanma yolunu seçebiliriz. Bu dönemde kazanmak için “teslim olmak” ve “bırakmak” mottomuz olacaktır.

28 Ocak’a kadar devam edecek bu dönemde, başta Balık Burçları olmak üzere Yengeç ve Akrep Burçları, manevi ve yaratıcı taraflarını daha fazla ortaya koyabilecek enerjiyi bularak güçlenebilirler. Başak Burçları bu dönemde karşılaşacakları kişiler nedeniyle zorlanırken, onları rahatsız eden konuyu tanımlamakta zorlanabilirler. Oğlak ve Boğa Burçları bu dönemde fiziksel olarak güçlü ve ruhsal olarak da dengeli hissedebilirler.

19 Aralık saat 13:56 Merkür 15 Oğlak Burcunda ters hareketine başlıyor. İletişimde bir taraftan ciddileşirken, şimdi de bir taraftan içe dönüyoruz. Gezegenlerin ters hareketleri enerjilerinin içe döndüğü zamanlardır. Yani gezegenin fonksiyonu her ne ise, geri dönüş zamanlarından dışarıyla değil de içeriyle bağlantı kurulur. Merkür’ün ters hareketine döndüğü zamanlarda, iletişim, eğitim, bilgi alışverişi ve hareket gibi konular içe dönüyor; yani hareketler yavaşlıyor ve atılan adımlar daha farkında ve itinayla atılıyor. Belki Mehter Takımı gibi bir ileri iki geri hareket edeceğiz, fakat ilerlediğimiz her noktanın farkında olacağız. Kısacası iki düşünüp bir hareket edebiliriz. Özellikle iş, kariyer ve yapısal konularda yavaş ilerlemek söz konusu olabilir.

Bu dönemde kendi içimizdeki otoriteyi ve yapıları sorgulayabilir, sistemin işe yaratan ve yaramayan konularını etraflıca düşünebiliriz. Oğlak Burçları ve yükselen burcu Oğlak olan kişiler kendi yeterliliklerini ve hayatlarındaki merkezi yapıları sorgulayabilirler. Aldıkları sorumluluklar ve iş konusundaki fikirlerini gözden geçirmek için iyi bir dönemdeler. 8 Ocak’a kadar devam edecek bu süreç, Merkür 28˚ Yay Burcuna ulaşana kadar devam edecek. Merkür 8 Ocak’ta 28˚ Yay Burcunda düz hareketine dönüyor.

21 Aralık saat 13:45 Güneş Oğlak Burcuna giriyor. Böylece önümüzdeki bir ay boyunca kararlılık ve disiplin önem kazanıyor. Geride kalan Yay döneminin iyimserliğini şimdi ciddiyet alıyor. Kendimize ve çevremize duyduğumuz sorumluluk bilinci güçlenirken, işe yarar ve somut konularla ilgilenmek isteyeceğiz. Dolayısıyla günlük hayatın içinde her zaman yaptığımız işleri ciddiyetle ele alıp, enerjimizi kontrollü bir şekilde idare edebileceğiz. Bu da minimum enerjiyle maksimum fayda sağlamamıza yardımcı olacaktır.

29 Aralık saat 9:54 7˚ Oğlak Burcunda Yeniay Fazını oluşturuyor. Artık geçen ay iyimserlikle ortaya çıkardığımız projelerin uygulanabilir olup olmadığını göreceğiz, belki de soğuk bir duş etkisi yaratan durumlarla karşılaşacağız. Şimdi kararlılık ve disiplin önem kazanıyor. Önümüzdeki dönem için, hayatımızda somut bir temel oluşturmak için şimdi bir tohum atabiliriz. Oğlak Burcu haritamızın hangi alanında yer alıyorsa burada gerçekçi beklentilerle gelecek için yeni bir sayfa açıyoruz.

Bu yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan hiç bir şekilde kullanılamaz. FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU UYARINCA KISMEN VEYA TAMAMEN BU SİTE, E-BÜLTEN VE E-POSTA İÇERİĞİNİN ESER SAHİBİNİN İZNİ OLMAKSIZIN KOPYALANMASI, YAYIMLANMASI VE DAĞITIMI HUKUKİ VE CEZAİ YAPTIRIMA TABİ OLUP, AYKIRI DAVRANANLAR ALEYHİNDE GEREKLİ TAKİBATIN YAPILMASI GEREKLİ HALE GELİR.