X
Temmuz 2023 Oğlak Burcunda Dolunay

Atalardan Gelen Konulara Dikkat 

Güneş Yengeç Burcuna geldiğinde ev, aile, koruma, korunma, beslenme gibi konular ön plana çıkıyor. Güvenlik önem kazanıyor. Ay büyüyüp Dolunay fazına geldiğinde ise, Yengeç Burcunun karşıtı Oğlak sorumluluklar, kurallar, yapılanma ve dirayeti ön plana çıkartıyor. Dolayısıyla güvenlik konusu aileden – içeriden – toplumsal alana – dışarıya – aktarılıyor.

 

Kendi Sorumluluklarını Almak 

Yengeç/Oğlak aksındaki Dolunay bizi, eski ve geleneksel düşünce kalıplarını bırakıp büyümeye davet ediyor.

Bizler Yengeç enerjisiyle aileden gelen kural, gelenek ve adetleri takip ederek aslında güvenli konfor alanımızda hayatımıza devam ederiz. Olumsuzluklar ve başarısızlıklar karşısında ise kaderci bir boyun eğme ile başarısızlığın sorumluluğunu geçmiş ve atalarımızın üstüne atabiliriz.

Oysa kendi kural ve düşünce sistemimizi takip ettiğimizde kendimizden başka suçlayacak kimse yoktur. Oğlak enerjisiyle olduğumuzda, tüm sorumluluğu kendi başımıza sırtlanmak zorunda kalırız ve sonuç olarak bu ağırlık bizi güçlendirir ve büyütür. Her bir olumsuzluğu, var olan sisteme yüklemek ne kadar rahatlatıcıysa – ki sistem ve kurallara bu sebeple sıkı sıkıya tutunuruz – kendi yükümüzü kendimiz taşımak da duygusal olarak yoğun ve yorucudur.

 

Bu Dolunay’da meditasyon odağımız şunlar olabilir:

Aileden gelen hangi kalıplara tutunuyorum?

Güvenlik için nerelerde kendi özümü kısıtlıyorum?