X
Ocak 2022 Merkür Kova Retrosu

14 Ocak saat 14:42’de Merkür 10⁰ Kova Burcunda ters hareketine başlıyor. İletişim gezegeni Merkür 2 Ocak’ta Kova Burcuna girmişti ve şimdi 10⁰ Kova Burcunda ters hareketine başlıyor. Merkür üç haftalık ters hareketi sırasında, 26 Ocak’ta tekrar Oğlak Burcuna girecek ve burada 24⁰’ye kadar gerileyerek 4 Şubat’ta düz hareketine dönecek.

Peki bu geri hareket ne anlama geliyor? Bir gezegenin geri harekette olduğu dönemlerde ne gibi etkiler olur?

Tüm geri hareketli gezegenler için ortak olarak söylenecek en doğru yorum içselleşme ve dış dünyanın etkilerinden arınarak derinleşmek olacaktır. Evrenin derin kaynakları bize açılır; bilinçaltıyla temasımız güçlenir. Böylece, biz farkında olmadan bizi yöneten dinamikleri fark ederek bilinç seviyesinde idrak ederiz. Bu da büyük resmi görmemize yardımcı olur.

Merkür’ün ters hareketiyle ilgili daha detaylı okumak için Astroloji Yazıları bölümünden “Merkür Retrosu ve Pireyi Deve Yapmak” okuyabilirsiniz.

 

Merkür Kova Burcundayken teoriler ve fikirler ön plandadır. Günümüzde olandan ziyade, gelecekte olacak olan ya da olma ihtimali olan konular üzerinde kafa yorarız. Bu süreçte bazı fikirlerimiz zamanın ötesinde, günümüzde reel olarak uygulanamayacak düzeyde olabilir. Belki yeterli teknolojiye sahip olamayız, belki de insanların genelinin anlama kapasitesinin ötesinde bir yerden düşünürüz. Dolayısıyla toplumun genelinde anlaşılmayan, kabul görmeyen, içinde bulunduğumuz grup ve sosyal yapı tarafından ret edilen görüşleri barındırırız.

Ütopya hayali teoride harika, pratikte ise işleyemeyen bir idealdir. Bu süreçte kişisel konularla ilgili değil, insanlık için düşünen bir tarz ön plandadır.

“Ne yiyeceğim, ne içeceğim?” yerine “İnsanlığın önümüzdeki dönem için su ve gıda kaynaklarını nasıl daha organize edebiliriz?”

“Bugünü nasıl daha güzel değerlendirebilirim?” yerine “Toplumu nasıl geliştirebiliriz?”

“Nasıl daha çok para kazanıp hayatımı idame ettireceğim?” yerine “Toplumu istihdam etmek için neler yapmalıyız?”

“Kendimi ve sağlığımı nasıl koruyacağım?” yerine “Toplum sağlığı için neler yapılmalı? Genel sağlık kurallarına uyulması için nasıl düzenlemeler yapabiliriz?” gibi hem toplumu merkeze alan hem de bi organize olmayı gerektiren bir bakış açısı geliştirir.

Merkür’ün Kova burcundaki ters hareketi ise sosyal bağları, grupları ve organizasyonları gözden geçirmek için iyi bir zamandır. Kişisel olarak, toplum içindeki yerimizi, içinde bulunduğumuz sosyal çevredeki rolümüzü, arkadaşlıklarımızı yeniden gözden geçirebiliriz. Özellikle ay sonuna kadar ilişkiler gezegeni Venüs’ün de ters hareketinde oluşu daha çok ilişkiler alanında kendini göstermekte… Dolayısıyla arkadaş ilişkilerimiz ve değerlerimizi sorgulayacağımız bir dönem olacaktır. Merkür’ün ters hareketinin doğası nedeniyle daha önce bilmediğimiz pek çok bilgi bize gelebilir.

Bu süreçte fikirlerimiz, hayat görüşümüz, geleceğe ait planlarımızla ilgili değişimler yapabilir, tüm bu konuları yeniden gözden geçirebiliriz. Bu dönem aynı zamanda, idealize ettiğimiz konu ve durumların gerekliliği ile ilgili yüzleşebiliriz. Bu özellikle Merkür’ün ters hareketinde Kova Burcundan Oğlak burcuna geçtiğinde kendini gösterecektir. Çünkü Kova’nın hayal gücü ve fikirsel yaratıcılığını Oğlak sorgulayacak ve gerçekliğini tartacaktır. Yani Merkür Oğlak’a geçtiğinde işler değişir. Aşırı ideal ve Ütopik fikirler güzel ve havalı gelse de işe yaramayacak ve somut olarak işlevi olmayacak düşüncelerin Oğlak için hiçbir değeri yoktur! Oğlak tüm bu teorik süreci gözden geçirerek işe yarar olanı alıp olmayanı çöpe atacaktır. Dolayısıyla Merkür düz hareketine döndüğünde, Şubat ayında harekete geçmek için elimizde somut bilgiler kalacaktır.