X
Nisan 2022 Koç Burcunda Yeniay

1 Nisan saat 9:24’te 11⁰ Koç Burcunda Yeniay Fazı gerçekleşiyor. Koç Burcunda gerçekleşen Yeniay hem baharı müjdeliyor, hem de bizleri yeni başlangıçlara davet ediyor. Güneş’in Koç Burcuna geçmesinin ardından, Zodyak’ın ilk burcunda gerçekleşen Yeniay’da yeni başlangıçlar için niyetler koyabiliriz.

Koç Yeniay’ında Ateş Elementinin baskın oluşu ay boyunca ısıtan ve enerji veren prensibin yüksek olacağını göstermekte… Ay ve Güneş’le birlikte iletişim gezegeni Merkür’ün de Koç Burcunda olması, yüksek enerji ve güçlü bir motivasyonla hareket edeceğimizi gösteriyor. Bu etkiyle hızlı kararlar alıp, aklımıza geleni olduğu gibi söylemek gibi bir eğilimimiz olabilir. Fazlaca dobra olmak dikkat etmezsek kalp kırıcı olmayı beraberinde getirebilir.

Kiron’un da Koç Burcunda Yeniay’la birleşiyor oluşu, kırıcı ve yaralayıcı sözlere dikkat etmemiz gerektiğini söylüyor. Eğer söylenen sözler yaralanmamıza neden oluyorsa bunların bize neden acı verdiğine bakabiliriz. Baktığımızda gördüğümüz şey büyük ihtimalle çocukluk döneminden izler taşıyor olacaktır. Belki de kabuk tutmuş yaraların kabukları kalkacaktır; fakat bunlar belki de bir kere daha kendi hassas karnımızı fark etmemiz ve neden yaralandığımıza bakmamız için güzel bir fırsat olacaktır.

Unutmamız gereken şey, hepimizin yaraları olduğu ve bunlarla hayatın içinde yürürken onları usturuplu bir şekilde örtmeyi öğrenmiş oluşumuzdur. Her ne kadar bu yaraları ustalıkla saklıyor olsak da,  biri gelip yanlışlıkla buraya çarptığında, onca kıyafetin altında saklamış olmamıza rağmen canımız çok yanabiliyor.

Bazen de biri gelip sanki sakladığımız yaramızı görüyormuşçasına bize öyle sözler söyler ki, onca katman altında kabukların yumuşayıp izlerin silikleştiğini hissedebiliriz. Kısacası hem yara, hem de şifa aynı anda gelebilir.

Tüm bunların yanında başka bir seçenek daha var. O da korkularımızla yüzleşerek cesaretle varlığımızı ortaya koyabilmek! Eğer kendi gerçek sesimizi bularak varlığımızı ortaya koyabilirsek o zaman gerçek bir iyileşme olacaktır.

Yeniay haritasında diğer dikkat çeken bir kombinasyon da Kova Burcundaki Venüs/Satürn/Mars birleşimi… Sınır çizmek, istemeden aldığımız bazı sorumluluklar, toplumsal ve sosyal yaptırımların kendi irademize ve ilişki dinamiklerimize yansıması gibi konular geçtiğimiz haftadan beri gündem konusuydu. Venüs artık bu birleşimden uzaklaşırken, Mars ve Satürn’ü baş başa bırakıyor.

Değerlerini yeniden gözden geçiren ve kendi bireysel savaşını bitiren Venüs artık kendi istekleri konusunda daha kararlı… Mars ve Satürn ise, daha hala sınır çizme konusunda son kozlarını paylaşmadı. Yeniay’dan sonra Ay büyümeye devam ettiğinde Hilal fazına geldiğinde her şey biraz daha netleşmiş olacak. Eğer heves ve atalet arasındaki dengeyi sağlayabilirsek, bu etki sabredenlere başarı getirecektir.

Satürn’ün aynı zamanda Ay Düğümlerine sert bir açı içinde oluşu sorumlulukları taşımanın zorluğunu hatırlatıyor. Sanki tüm dünyanın yükü üzerimizdeymiş gibi bir his bizi aşağı çekebilir. Kısıtlanmış ve çaresiz hissedebiliriz. Fakat unutmayalım ki Neptün/Jüpiter birleşimi diğer taraftan Ay Düğümlerine destekleyici bir açı yaparken bize ümit ve vizyon veriyor. Yani hayal ettiğimiz sürece ve içimizdeki ümidi canlı tutabildiğimiz oranda başarma şansımız yükselecektir. Böylece üstlendiğimiz her ne varsa üstesinden gelecek cesaret ve gücümüz de olacaktır. Ümit ise, inançtan gelecek. Önce kendimize sonra da evrene ve Allah’a olan inancımızı canlı tutmamız bizim tek can kurtarıcımız olacaktır.

Sevgi ve şefkat duygularını arttırırken bütün resmi görerek tüm öfke, kızgınlık, suçlama ve haset gibi duyguları bir kenara bırakarak kabul ve şükran hisleri içinde kalabiliriz. Yaratıcı enerjilerin de yüksek oluşu, büyük hayalleri ve yaratıcılıkta limitsizlik getiriyor.

Kısacası Nisan Yeniay’ı, iyimserlikle gerçekçilik arasında, heyecan ve depresyonun sınırlarında gezindiğimiz bir alanda gerçekleşiyor.