X
Mayıs 2022 Merkür İkizler Burcunda Ters Hareketinde

10 Mayıs’ta Merkür İkizler Burcunda ters hareketine başladı…

Nasıl bir döneme giriyoruz?

Mesela Ortaokul yıllarına geri dönmüşsün. Okuldasın; ders edebiyat. Kompozisyon ödevin var. Ödevi tamamlayıp teslim ediyorsun.

Öğretmenin ödeve bakıyor ve “Yeniden yaz” diyor.

“Neden?” diyorsun. “Olmamış mı?”

Hoca bir şey söylemiyor ve “Yeniden yaz” diyor.

Sen hiç bir şey anlamıyorsun ve ödevi alıp tekrar bakıyorsun. Neye baktığını bilmeden… Fakat okurken bazı şeyler fark ediyorsun. Bazı imla hatalarını düzeltiyorsun. Bazı devrik cümleleri düzeltiyorsun. Aklına yeni fikirler geliyor. Onları ekliyorsun. Sonra hocana geri veriyorsun. O da ödevi alıyor. Devam eden süreçte hoca ödevi alıp not verecek. Biz sonraki süreçte ne olacağını bilmiyoruz.

Merkür her geri hareketinde, 3 hafta boyunca, bilinçaltını aktif olarak çalıştırdığı için, bazen neyin ne olduğu konusunu tam olarak anlamayabiliriz. Bir şeylere yeniden bakmamız gerektiğinde – bakmamız istendiğinde – bunun sebebini bilemeyebiliriz. Limitli bilincimizle bazı mantıklı manalar bulmaya çalışırız.

“Hoca bana gıcık oldu”

“Hocanın kendisi gıcık! Bugün bana çattı.”

“Hoca beni seviyor. Ben iyi bir öğrenciyim. Daha iyisini yapabileceğimi bildiği için bana bir şans daha verdi. “

Batı dünyasında maalesef zihni sakinleştirmek üzerine destek yok. Tam tersine:

“Daha çok bilgi edin, daha çok oku, daha iyi okullarda oku, daha çok dil öğren. Bunu yap, şunu yap!” var. Bu sebeple hedef odaklı ve problem çözmeye odaklı zihin hiç dinlenmeden sürekli çalışır.

Zihnimizi tabi ki kullanacağız; fakat zihnimizin kontrolü bizde olmalı; bizim kontrolümüz dışında ayrı bir mekanizma olmamalıdır. Çünkü zihnini kontrol edemeyen hayatını da kontrol edemez. Ya da her şeyi kontrol etmeye çalışarak dağılır.

Zihin akışta olmakta zorlanır. Genelde geçmiş ya da geleceğe gitmek ister. Hiç bir şey yapmadan olanı kabul etmeyi pek sevmez. Her şeyi kendi yönlendirmek ve boşlukları doldurmak ister. Karar vermek, acele etmek eylemde bulunmak ister. Sürekli olarak hareket etmek ister. Durmak ve beklemek ona göre değil. Zaten bu doğasına uymaz.

Merkür’ün İkizlerdeki geri hareketi döneminde yanlış anlaşılmalar, iletişim sorunları, duyulmama, anlaşılamama gibi tipik iletişim sorunları yaşamamız mümkün. Bunun yanı sıra Retro dönemleri altta olanı ortaya çıkartacağı için, gizlenen saklanan ya da daha önce net olarak konuşulmayan konular iyice ayyuka çıkacaktır.

Merkür geri hareketinde devam ederken 23 Mayıs’ta Boğa Burcuna geri dönüyor. Bu dönemde ise, maddi alanda etki gösterecektir. Finansal konular ve projelerde verilen sözlere ve anlaşmalar dikkat etmek gerekiyor. Bu süreçte bazı şeyleri yıkıp baştan yapılandırmak isteyebiliriz. Gezegen 3 Haziran’da yine Boğa Burcunda düz hareketine dönüyor.