X
Koç Burcunda Yeniay ve Güneş Tutulması

Hangi Yarayı Taşımak İstersin?

8 Nisan’da gerçekleşecek Güneş Tutulması 19 derece Koç Burcunda Kiron’la birleşmekte…

Kiron’un temel teması ret edilmek; Kiron Koç’un temel teması ise, varoluştur. 

Kiron, mitolojik hikayesinde, bulunduğu mağaradan çıktığı zaman bir avcının okuyla yaralanır. Bir tanrı olduğu için ölümsüzdür; ölmez, fakat yaralı olduğu için büyük acı çeker. Acısı iyice büyüyünce, en sonunda diğer tanrılara ölümlü olmak istediğini söyler. Diğer tanrılar da onun bu isteğini kabul eder ve o da böylece gökyüzüne yükselerek acılarından kurtulmuş olur. Aslında burada kendinden ve kim olduğundan vaz geçmiştir. 

Kiron Koç Burcundayken gerçekte kim olduğumuz kabul görmeyebilir. Dolayısıyla bu dönemde kim olduğumuzu ortaya koyma cesareti göstermek ne kadar mümkün olur? Gerçekte kim olduğumuzu gösteremediğimiz zaman yaralanırız ve bunu her tekrarladığımızda yaramız biraz daha derinleşir.  

Koç ilk burçtur; burçlar kuşağının bebeğidir. Hepimiz çocukken filtresiz, maskesiz, içimizden geldiği gibi davranırız; fakat büyürken sürekli olarak “Kim olduğumuz” baskılanır ve yaralanır. Birileri sürekli olarak varoluşumuzu ittirip kaktırarak bizi kalıpların içine sokmaya çalışır. 

Gabor Mate tam da bu konunun altına çizen harika bir video yayınlaştı yakın zamanda… Gabor Mate diyor ki: “Hangi acıyı taşımak istersin? Kabul görmek uğruna, kendini bastırmış olmanın verdiği acıyı mı? Yoksa, kendin olma uğruna başkaları tarafından ret edilmenin verdiği acıyı mı?”

İsteklere Karşın İhtiyaçlar

Bizler gerçek istediklerimizi çoğu zaman alamayız; çünkü yetişkin hayatımızda çoğumuz hiç bir zaman en saf halimizi sürdürememişizdir. Bu sebeple, zaman içinde isteklerimize sahip çıkabilme cesaretini bulabildiğimizde panik duygusu gelebilir. Çünkü bu cesaret en hassas yaramıza dokunur; ret edilme riskine!

Genellikle, acıdan uzaklaşmak için hayatın içinde “İstemediklerimize” odaklanırız ve bunun karşılığında da hayat bize istemediklerimizi verince de üzülüp dururuz. Dolayısıyla olgunlaşdıkça şunu öğrenmeye başlıyoruz: İstekler ve İhtiyaçlar. Eğer hayat bize isteklerden çok ihtiyaçlarımızı getiriyorsa o zaman doğru yoldayız demektir. Eğer şanslıysak bunu fark ederek ihtiyaçlarımıza sahip çıkarak kendimizi iyileştirme yolunda adım atabiliriz. 

Bu Yeniay ve Güneş Tutulması bizi bu alanda adım atmaya davet ediyor. 

Koç Burcunun yöneticisi Mars’ın Balık Burcunda, Satürn’le olan yakın birleşimi hareket etmeyi ve ifadeyi zorlaştırsa da aslında burada fark etmemiz gereken şeyin sabır olduğunu unutmayalım. Hedeflere ulaşma konusunda yavaşlamamız , sabırlı, disiplinli ve azimli olmamız gerekecektir. Merkür’ün Koç Burcunda geri hareketinde oluşu da bizi içe bakış konusunda destekliyor. 

Cesaretimiz test edilecektir; fakat buradaki cesaret fiziksel aksiyon, maddi risk ya da kararlarımızın peşinden gitme kararlığı değil, duygusal olarak kırılganlığımızı ve hassasiyetimizi gösterebilme yönünde olacaktır. Artık hiç bir şey yokmuş gibi, sanki hiç kırılmamış gibi, umursamıyormuş gibi, etkilenmiyormuşçasına, bu zamana kadar yapmış olduğumuz fedakarlıklar ve tavizlerden tükenmemiş gibi yapamayacağımız bir noktaya geldik! Kısacası güçsüz hissettiğimizi göstermek bizi güçlendirecektir. 

Tutulmalar kolektif olarak hepimizi etkiler; fakat 7 – 9 Nisan doğumlu Koçlar, 10 – 12 Temmuz doğumlu Yengeçler, 11 – 13 Ekim doğumlu Teraziler, 8 – 10 Ocak doğumlu Oğlaklar ve kişisel gezegenleri 18 – 20 derece Öncü Nitelikte olan kişiler bu tutulmadan en çok etkilenecek kişiler arasında…