X

EYLÜL AYINA GENEL BİR BAKIŞ

5 Eylül saat 12:35’te Mars Başak Burcuna geçiyor. Mücadele gezegeni Mars’ın detaycı Başak Burcuna girmesiyle günlük hayatın içindeki detaylar her zamankinden daha fazla ilgimizi çekecektir. Hatta detaylara takılmak rahatsız edici boyutlara ulaşabilir; çünkü tüm enerjimizi kusurları bulmaya harcayabiliriz. Bu etki işleri mükemmelleştirme açısından olumlu olacaktır; fakat zihinsel ve fiziksel olarak yorucu olabilir. 22 Ekim’e kadar devam edecek bu süreçte konuşmalar kritik edici ve iğneleyici olabilir; tartışmalar zorlayıcı boyuta ulaşabilir.

Başak Burçları ve yükselen burcu Başak olan kişiler kendilerini fiziksel olarak daha güçlü ve enerjik hissedebilirler. Bu kişilerin çalışma azmi artarken, aynı zamanda her zamankinden daha fazla hareket etme ihtiyacı içinde olacaklar. Başaklar için sağlık konuları da gündemde olacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşama odaklanmak, beslenme, diyet ve spor gibi, dikkatlerini vücutlarına yöneltecekleri faaliyetlerle ilgilenebilirler. Değişken Burç mensupları (İkizler, Yay, Balık) Mars Başak’ın enerjisini zorlayıcı bulabilirler. Boğalar ve Oğlaklar Mars’ın enerjisini iş konusunda olumlu olarak kullanabilir, fiziksel olarak enerjilerinin arttığını fark edebilirler.

 

5 Eylül saat 14:30’da Merkür 28⁰ Aslan Burcunda düz hareketine başlıyor. 11 Ağustos’ta 11⁰ Başak Burcunda ters hareketine başlayan Merkür 31 Ağustos’a kadar Başak Burcunda hareketine devam edip bu tarihte Aslan Burcuna geri dönmüştü. Merkür şimdi 28⁰ Aslan Burcunda düz hareketine başlıyor. Merkür’ün ters hareketini, yanlışları düzeltmek, satır aralarını okumak, eksikleri fark etmek ve saklanmış bazı bilgileri fark etmek için kullanabildiysek şimdi tüm bunların bir teyidini yapacağız. Geçen ay kendimizi göstermek ve ifade etmek için çabalamış olabiliriz. Şimdi ise, gerçekte ne istediğimize dair daha net ve gerçekçi bir fikrimiz olabilir.

 

6 Eylül saat 10:03’te Ay 13⁰ Balık Burcunda/Güneş 13⁰ Başak Burcunda Dolunay Fazını oluşturuyor. Dolunay, mevcut enerjilerin en üst düzeyde yaşanmasına ve olayların sonuçlanmasına yardımcı olur. Bu bazen yorucu ve gerginlik yaratıcı bir hal yaratsa da, bazı zamanlarda uzun süredir beklenen sonuçları alabilmemize yardımcı olacaktır. Dolunay’la birlikte özveri ve kendini adamanın en üst düzeye ulaştığına şahit olabiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken unsur kurban durumuna düşmemek olacaktır. Bu dönemde fedakarlık ve hizmet etmek ön planda olabilir. Bu sebeple başkaları için bir şeyler yapmak isterken, duygusal açıdan yetersiz kaldığımız hissine kapılabiliriz.

Başak Burcu mükemmeli arar ve ancak Balık Burcu enerjisiyle sınırlı kişisel kalıpların ötesine geçecek motivasyonu bulur.  İlk başta, Başak’ın pratik, günlük rutin ve alışkanlıklarını devam ettirmek isteyen çabalarına karşın, Balık’ın her türlü sınırdan ve alışkanlıktan arınmak isteyen mükemmelleşme ihtiyacı çakışabilir. Sonuç olarak her iki burç da mükemmelleşmeyi istemektedir; fakat bunu hangi yoldan sağlayacakları konusunda sürekli olarak çatışırlar. Başak detaylara odaklı yaşarken, bir taraftan da maddenin ve üzerinde yaşadığımız dünyanın gerekliliklerini çok iyi bilmektedir. Balık ise, bütüne odaklı yaşadığı için, her an her şeyi bırakabilecek bir teslimiyet durumu içinde olabilir. Eğer Dolunay döneminde aradaki dengeyi sağlayabilirsek, maddi dünyanın somut gerçeklerini, mükemmele giden yolda esnetebiliriz.

 

10 Eylül saat 5:52’de Merkür Başak Burcuna geçiyor. İletişim gezegeni Merkür Temmuz ayının sonunda da yöneticisi olduğu Başak Burcuna geçmiş ve sonra ters hareketi nedeniyle Aslan Burcuna dönmüştü. Merkür 5 Eylül’de Aslan Burcunda düz hareketine başladıktan sonra şimdi tekrar Başak Burcuna geçiyor.

30 Eylül’e kadar devam edecek bu dönemde iletişim gezegeni Merkür, zihnin analitik konularda iyi çalışmasını ve ayrıntı gerektiren işlerde ustalık sergilemesini sağlayacaktır. Merkür buradayken fikirlerin uygulanmasında mükemmellik gösterir. Geçtiğimiz dönemde, Merkür’ün ters hareketi nedeniyle özeleştiriye odaklanan zihnimiz, şimdi olayları analiz etmeye ve pratik çözümler aramaya odaklanıyor. Dolayısıyla Ağustos ve Eylül aylarında mevcut sorunlara pratik çözümler üretebildiysek, şimdi pek çok olasılığı aynı anda değerlendirebiliriz.

 

20 Eylül saat 4:16’da Venüs Başak Burcuna geçiyor. Aşk, güzellik ve yaratıcılık gezegeni Venüs Başak Burcuna girdiğinde gücünü kaybeder. Eski parlaklığı kalmaz; çünkü utangaçtır. Bu konumda kendini göstermeyi sevmez. Bu da Venüs’ün yapısıyla uyuşmaz. Venüs burada aşkını ve sevgisini gösterip kalbini açmaktan çekinecektir. İlgisini hizmet ederek ve faydalı olmaya çalışarak belli eder. Sevgi toplamak için çevresine yardım eder, organize eder ve kimsenin uğraşmak istemediği detaylı işlerle canla başla ilgilenir.

Diğer taraftan detaycı oluşu ilişkilerde yolunda giden şeylerdense yürümeyen noktaları daha fazla görmesine sebep olabilir. Bu sebeple huzurlu ve dingin olması güçtür. Yaratıcılık isteyen konularda ise, detaylara takılarak üretim sürecini uzatabilir. Venüs ay sonuna kadar Başak Burcunda kalacak ve günlük hayatımızda detaylara odaklanmamıza neden olurken, ilişkilerde ince eleyip sık dokumamıza sebep olacaktır. Yaratma sürecinde ve kendimizi ortaya koyarken çekingenlik getirebilir. Böylece bir ilişkiye başlarken, ortaklıklarda ve kişisel paylaşımlarda iki düşünüp bir hareket edebiliriz. Aynı zamanda ilişkilerde yürümeyen şartları analiz ederek bir çıkış noktası bulmaya çalışabiliriz.

Bu dönemde öncelikli olarak Başak Burçları ve yükselen burcu Başak olan kişiler olumlu olarak etkilenecektir. Başak Burçları kendilerini daha iyi ifade edebilir ve yaratıcılıklarını her zamankinden daha rahat ortaya koyabilirler. Diğer etkiler de izin veriyorsa, Başakların sağlıkları her zamankinden daha iyi olacaktır. Eğer ilişki dengelerinde sorun varsa bunları düzeltmek için nelere odaklanabileceklerini görebilirler. Venüs’ün Başak Burcundaki hareketinden ay boyunca ikincil olarak etkilenecek kişiler ise, Boğa ve Oğlak Burçları olacaktır.

 

20 Eylül saat 8:30’da 27⁰ Başak Burcunda Yeniay Fazı gerçekleşiyor. Şimdi gerçeklerle yüzleşme ve birleşme zamanı… Başak Burcundaki Yeniay ayaklarımızı yer çok sağlam basmamıza yardımcı oluyor. Yeniay aynı zamanda, detaylar içinde kaybolmadan işe yarar olan şeyleri yanımıza alarak yola devam etmeye bizi teşvik ediyor. Başak Burcu haritamızda hangi alandaysa o konularla ilgili olarak işe yarar adımlar atabilir, yeni başlangıçlar yapabiliriz. Özellikle geçen dönemde iletişim gezegeni Merkür’ün ters hareketinde oluşu bizleri yenilik yapmaktan alı koymuş olabilir. Çünkü enerjimizin çoğunu mevcut işlerle ilgilenmek ve hataları düzeltmek üzerine yoğunlaştırmış olabiliriz. Bu Yeniay’la birlikte artık pek çok konuda hızlı bir şekilde ilerleyebileceğiz.

 

22 Eylül saat 23:02’de Güneş Terazi Burcuna geçiyor. Gece ve gündüzün eşitlendiği bugün evrendeki dengelenme ihtiyacı günlük hayatımıza da yansıyor. Terazi dönemi her şeyin eşitlenmeye çalıştığı, orta yolda buluşma ümidi taşıdığı ve uçlara gitmekten çekindiği bir zaman dilimini sembolize eder. Bu dönem aynı zamanda ilişkilerin gündemimizin ana konusu haline geldiği, hem özel ilişkilerimizin, hem de iş ilişkilerimizin odağımız olacağı bir zaman… Evlilik, ortaklık, diplomasi ve anlaşmalar, sanat, yaratıcılık, estetik ve görsellikle ilgili konularda gündeme geliyor.

Güneş’in Terazi Burcunda kalacağı 23 Ekim’e kadar olan dönem boyunca ilişkilerde nasıl bir rol oynadığımızı ve ilişkiler içindeki kimliğimizi sorgulayabiliriz. Güneş burada bize, başkalarıyla birlikte uyum içinde yaşamayı ve bunu yapabilmek için nelere dikkat etmemiz gerektiğini hatırlatacaktır. Kendimizi ilişkilerimiz sayesinde çok daha rahat ifade edebilirken, bir taraftan da ilişki içinde olduğumuz her kişinin bize ayna tuttuğunu unutmamalıyız. Dolayısıyla ilişkilerimiz bu dönemde iyi ve tatmin edici ya da kötü ve zorlayıcı olabilir.

 

30 Eylül saat 3:43’te Merkür Terazi Burcuna geçiyor. İletişim gezegeni Merkür Terazi Burcuna girdiğinde çevremizle kurduğumuz iletişimde uyum, denge ve nezaket ön plana çıkacaktır. 17 Ekim’e kadar devam edecek dönem boyunca iletişimde daha ılımlı ve politik davranabiliriz. Denge kurmak isteyebilir ve olayların iki tarafını birden göz önünde tutarak değerlendirme yapmak isteyebiliriz. Diğer taraftan olayların her iki tarafını da görebilmek karar vermemizi zorlaştıracaktır. Özellikle önemli kararları alırken güvensizlik ve tereddütler harekete geçme hızımızı yavaşlatabilir. Bir karar vermek, diğer seçenekten vaz geçmek anlamına geldiği için son noktayı koyup devam etmek kolay olmayacaktır.

 

Bu yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan hiç bir şekilde kullanılamaz. FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU UYARINCA KISMEN VEYA TAMAMEN BU SİTE, E-BÜLTEN VE E-POSTA İÇERİĞİNİN ESER SAHİBİNİN İZNİ OLMAKSIZIN KOPYALANMASI, YAYIMLANMASI VE DAĞITIMI HUKUKİ VE CEZAİ YAPTIRIMA TABİ OLUP, AYKIRI DAVRANANLAR ALEYHİNDE GEREKLİ TAKİBATIN YAPILMASI GEREKLİ HALE GELİR.