X
Eylül 2023 Başak Burcunda Yeniay

Ay 21⁰ Başak Burcunda Yeniay Fazını oluşturuyor. Yeniay yeni başlangıçlar demek. Fakat diğer taraftan birçok gezegenin ters hareketinde oluşu içsel süreçleri ve geçmişten gelen konuları göstermekte… Gezegenlerin geri hareketleri bizlere geriye dönük bakmamız gerektiğini söylüyor. Enerjimiz dışarıda değil içeride. Tüm bu geri hareketli gezegenler içeriyi araştırmaya bizi zorluyor ve yavaşlamak gerektiğini hatırlatıyor. Peki bu etkiler altında çalışkan ve üretken Başak’taki yeni başlangıç enerjisini nasıl değerlendireceğiz?

Başak Burcunun yöneticisi Merkür’le birlikte 6 gezegen ters hareketinde. Güzellik, aşk, yaratıcılık gezegeni Venüs ise bir buçuk aylık ters hareketinden yeni çıktı ve artık Sabahyıldızı olarak ilerlemekte… Merkür bugün tekrar düz hareketine başlayacak. Bu sebeple durağan pozisyonunda…

Başak Yeniay’ı bize yeniden başlamayı söylüyor. Tüm bu geri hareketli gezegenlerin bize sunduğu derinliği ve iç görüyü yanımıza alarak artık bir şeyler üretmemiz gerektiğini hatırlatıyor. Geri hareketli gezegenler bize mütevazılık ve erdem getirecektir. Çünkü Yeniay’ın biraz çocuksu enerjisi bizi bir şeylerin içine balıklama atlamaya iter. Fakat bu sefer daha bilge, daha emin, daha doğru adımlarla yavaş yavaş ilerlemek isteyebiliriz.

Yeniay Başak’ın Uranüs, Jüpiter ve Plüton’la birlikte bir Toprak üçgeninde oluşu yapabilme kapasitemizi arttırıyor. Bilinçli bir şekilde elimizi çamurun içine sokup yapılması gerekeni yapabiliriz. Uranüs ve Jüpiter bizi özgürleştirirken, geçmişten gelen gereksiz bağları eleyerek, artık bize hizmet etmeyen konuları bırakmak isteyeceğiz. Toprak’ın kesin ve kararlı enerjisi yola çıkarken gereksiz yükleri yanında taşımaya izin vermeyecektir. “Ne, ne kadar gerekli? İşime yaramayan şey bana sadece yük olur” mantığıyla otomatik bir eleme yapabiliriz.

Plüton’un destekleyen açısı, dönüşüm sağlarken yıkılması gerekenleri yıkacaktır. Çünkü artık işime yaramayan ve geriye bıraktığım çöplerin geri dönüşümü de gerekmektedir. Sadece oraya bırakıp yola çıkmak olmaz. Bıraktığım gereksiz eşyaların sisteme yararlı bir şekilde dönüşümünden de sorumluyum aslında…

Tüm bunların karşısında ise, Balık Burcunda ters hareketindeki Neptün bulunmakta… Burada nelere dikkat etmek gerekir? İlk başta da belirttiğim gibi mütevazı olmak; çünkü kendimizi dev aynasında görme eğilimi içinde olabiliriz. Mükemmeliyetçiliği bir tarafa bırakmamız da gerekecektir. Yoksa bir türlü yola çıkamayız. Hiç kimse ve hiçbir şey mükemmel değildir ve aynı zamanda her şey olması gerektiği haliyle mükemmeldir. Bizler şu anda hangi durumda olursak olalım, şartlar ne olursa olsun, olmuş olan olanlar içinde en doğru olanıdır!

Neptün’ün dağıtan enerjisi, mükemmeliyetçi ve detaycı Başak’ın kafasını karıştırarak ortalığı bulandırabilir. Bizler kolları sıvayıp bir şeylere girişecekken ve yola çıkmak üzereyken, oturup tekrar hesap kitap yapmak durumunda kalabiliriz. İşte bu iki uç arasında gidip gelmek, yola çıkmaya hazır ve kendinden emin bir hazırlık halinden, hala eksiklerim var mı şüphesiyle erteleme ve tereddüt hali bizi dağıtabilir. Bunun sonundaki ders ise, yine hayata ve olana güvenmek olacaktır. “Olduğu kadar, olduğu yeter” diyerek elimizden gelenin en iyisiyle yola çıktığımızda doğru yolda olduğumuzu zaten fark edeceğiz.

Dolayısıyla kurban rolünden çıkarak, kendimizi yargılamadan fayda sağlayabilmenin yoluna bakalım. Herkese güzel bir Yeniay dönemi diliyorum.