X
Ekim 2022 Akrep Burcunda Yeniay ve Güneş Tutulması

25 Ekim saat 13:48’de 2⁰ Akrep Burcunda Yeniay ve Güneş Tutulması gerçekleşiyor.

Bu Yeniay’ın teması: “Seni geri çeken şeyleri bırak ya da yüzleş! Bırakmak istemiyorsan ya da bırakamıyorsan bununla da yüzleş! Gitmeyene kendin tutunduğunu fark et; hakiki ol!”

Akrep teması toksin olanla ilgiliyken bu dönemde bırakmak ve detoks için oldukça uygun bir zaman… Geçmişten gelen gereksiz yükleri, sadece bu hayattan değil, pek çok hayattan yanımızda taşıdığımızı fark edebiliriz. Genlerimizden gelen her şey ve aileden gelen yükler de bunlara dahildir. Akrep Burcu mirasla ilgilidir. Dolayısıyla dışardan bize gelen ya da başımıza kalan bazı durumlar olabilir; fakat bunları alıp almamak bize bağlıdır.

Gabor Maté travmayı tanımlarken bunu çok güzel anlatır. “Travma başımıza gelen talihsiz olay değildir; bizim o olayla olan etkileşimimizdir” der. O olay nedeniyle içimizde ne oldu? Geçmiş geçmiştir değiştirilemez, geri sarılamaz ama etkileşim nedeniyle oluşmuş yara her zaman iyileştirilebilir.

Bu dönemde şunu fark etmemiz gerekir:  Eğer toksik konularımızı bırakmaya hazır değilsek de bırakmamayı seçebiliriz. Bırakmış gibi yapmamayı da kabul edelim. Çünkü aslında taşıdığımız her şeyi – iyi ya da kötü – kendi seçimimizle taşırız. İyi ya da kötü ilişki, bolluk ya da yokluk, sağlık ya da hastalık… Her ne kadar bazı şeyler dışarıdan gelmiş gibi görünse de, bizim seçimimiz olamayacak kadar yüklü ve büyük olsa da, şu anda hayat sahnemizde olan her şeyin ama her şeyin “kendi seçimimiz” olduğunu anlamalıyız.

Bazı yükleri gücümüz olmadığı için bırakamıyor olabiliriz. Ne kadar ironiktir ki  bizi yoran ve ağır gelen şeylerden, şöyle bir silkinsek rahatlayacağımızı bildiğimiz halde bazen gücümüz olmadığı için silkinemeyiz. “Ben niye bile isteye bana ağır gelen şeyi taşıyayım?” diyebiliriz. “Şartlar uygun olsa, yapabilecek olsam yaparım zaten!” diyebiliriz. Ama aslında bu tutunmaların her biri kendi seçimimizdir. Akrep aynı zamanda derinlik ve yüzleşmedir. Bırakamadığımızda bile isteyerek bırakmadığımız gerçeği ile yüzleşelim lütfen.

Yeniay’ın Venüs’le aynı derecede birleşiyor olması değerler, istekler ve arzuları gündeme getiriyor. Fiziksel ve bedensel olanla temasımız güçlenecektir. Hem maddiyat, para, pul, hem ilişkiler ve cinsellik, hem de sahip olduğumuz bedenimiz yani sağlık konusunu içine alır. Çünkü toksin olanı taşıdığımız zaman beden hastalanır. Zihin bulanıklaşır, duygular ağırlaşır. Detoks yani arınma, bu sebeple önemlidir.

Akrep’in yöneticisi Mars İkizler Burcunda ters hareketine hazırlanırken Mars ile Plüton arasındaki açı karmik konuları gündemimize getiriyor. Bu sebeple geçmişten gelen ve çözülmemiş konular yoğun bir şekilde karşımıza gelebilir. Günlük hayatımız içinde yaptığımız işlerde ve gittiğimiz yerlerdeki karşılaşmalar önemli olacaktır.

Plüton’un düz hareketine yeni başlamış olması çözülmeleri hızlandırabilir. Plüton ters hareketine 6 ay önce, Boğa Burcundaki Tutulma döneminde başlamıştı ve 6 aylık ters hareketinden sonra geçtiğimiz hafta düz hareketine başladıktan sonra şimdi de Akrep Burcundaki tutulmayı yaşamaktayız.

Mars’ın Neptün’le yaptığı kare açı yanılgılara, bilinçaltı konulara ve rüyalara dikkati çekiyor. Bu etki bir taraftan da hedefi şaşırmaya neden olacaktır. Zorlayıcı açıların aslında çözüm getirici olduğu hatırlayarak, bu etkileşimin aslında kabul ve çözülmeler için ne kadar uygun olduğunu fark edebiliriz. Hedef odaklı sabit bir şekilde gidemediğimizde ve dağıldığımızda egomuz durumdan hoşnut olmaz; fakat burası tam da tek bir noktaya odaklı sabit fikirli enerjimizden çıkarak büyük resimdeki çözülmeleri anlamamıza yardımcı olan yerdir.

Akrep enerjisinin gölgesi kin, nefret, öfke, kıskançlık ve haset içerir. Akrep’in aynı zamanda detoks dönemi olduğunu hatırlayarak, kalbimizi hafifletmek için bize ağır gelen ne varsa bırakalım. Tutunduğumuz öfke, kin, kıskançlık ve intikam duygularının sadece bize zarar verdiğini fark edebilirsek bırakmak ve açılım çok daha kolay olacaktır. Böylece küllerimizden yeniden doğabiliriz.

Açılım dolu güzel bir Yeniay ve Tutulma dönemi dilerim…